Nëse reb d 0 NCA stomak dhimbje


 • Telefononi mjekun!
 • Shkaqet e dhimbje të barkut
 • Intussusception dhe goditjen hernia
 • Apendicit
 • Krimba

 • Telefononi mjekun!

  Jo
  Le laksativ. Definitely duhet të telefononi menjëherë mjekun nëse
  dhimbje barku që zgjat më shumë se një orë, pa marrë parasysh i fortë
  ose ata janë të dobët.

  Shkaqet e dhimbje barku shumë. Disa janë shumë serioze.
  Mjeku është në gjendje për të dalluar dhimbjen dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.

  Do të ishte një gabim për të dhënë fëmijës një pastrues për të parë mjekun sepse
  se ka dhimbje të tilla ndonjë pastrues shumë e rrezikshme. Në pritje të
  mjeku masë fëmijën temperatura, mjeku është e rëndësishme të dini. Vend

  fëmijë në shtrat dhe nuk le atij ndonjë ushqim deri Këshilla
  Mjeku. Nëse fëmija ka etje, jepi ujë për të rinj
  pjesë.


  Shkaqet e dhimbje të barkut

  Në javët e para të jetës janë në dhembjet dispepsi dhe gazit.

  Pas vitit njëra nga një sërë shkaqesh dhimbje barkut -
  dridhura, dhimbje të fytit ose grip, sidomos nëse fëmija ka një të lartë
  temperatura. Kjo do të thotë se infeksioni është përhapur në zorrët
  si dhe organet e tjera. Pothuajse çdo infeksion mund të shkaktojë
  të vjella dhe kapsllëk, veçanërisht në fillim. Një fëmijë i ri mund të ankohen
  dhimbje të barkut, ndërsa në të vërtetë ajo është e sëmurë. Shpesh pas
  ankesa të tilla në një fëmijë fillon të vjella.
  Ka sëmundje të ndryshme të zorrëve që shkaktojnë
  dhimbje barku ndonjëherë me të vjella, diarre ndonjëherë, nganjëherë me ata me
  tjetër. Këto sëmundje janë quajtur ndonjëherë "gripi zorrëve". Shpesh ata
  të ndikojë në gjithë anëtarëve të familjes një nga një. Disa nga epidemisë "gripi zorrëve" apo dizenteri janë paratifoide. Në këtë mënyrë
  temperatura mund të rritet ose normal.


  Fëmijët me oreks të dobët shpesh ankohen për dhimbje në stomak përpara se të hahet ose
  pasi hani mjaft. Prindërit zakonisht mendojnë se
  Fëmija vjen deri për të gjetur një arsye për të dhënë deri ushqim. Unë mendoj
  më shumë të ngjarë se stomaku i tij i varfër gjithë "zvogëlohet" përmes

  tension në çdo vakt, dhe se ajo me të vërtetë dhemb
  stomak. Për të kuruar kjo dhimbje mund të bëhet vetëm për një atmosferë të këndshme
  ushqim që fëmija të marrë kënaqësi nga ajo.

  Në fëmijët me një oreks të mirë, por duke përjetuar disa probleme,
  mund gjithashtu të jetë dhimbje të barkut, sidomos pak para ngrënies. Mendoni për
  një fëmijë i cili është nervoz në fillim të vitit shkollor, në vend të oreksit
  para mëngjes ai të ketë dhimbje. Të gjitha llojet e emocioneve - nga frika për
  eksitim - mund të ndikojë në stomak dhe
  zorrët dhe shkakton jo vetëm humbje e oreksit dhe dhimbje të barkut, por
  vjella, dhe diarrea, konstipacioni dhe.

  Helmim ushqimi.

  Ato shkaktohen nga dietë të varfër,
  kontaminuar me bakterie të dëmshme. Shijen e ushqimit mund të jetë e pazakontë, por
  dhe është normale. Helmimi me ushqim rrallë është shkaktuar nga ushqimi,
  gatuar plotësisht dhe menjëherë para përdorimit, sepse
  Procesi i përgatitjes së mikrobeve të vdesin. Shkaku më i zakonshëm
  helmimeve janë ëmbëlsira me krem ​​mbushje dhe gjahu si
  Bakteret shumohen shpejt në ushqimet e ruajtura për një kohë të gjatë dhe
  gabuar. Një tjetër pjesë e arsyes - përgatitur gabimisht shtëpi
  ushqim të konservuar.

  Simptomat e helmimit me ushqim: të vjella, diarre dhe dhimbje barku, nganjëherë
  rrëqethje dhe ethe. Të gjithë ata që kanë ngrënë ushqim të prishur, pothuajse

  në të njëjtën kohë të ndjehen ndikimin e saj në shkallë të ndryshme, në të kundërt
  nga "gripi zorrëve", e cila ndikon të gjithë anëtarët e familjes të kthehet në
  Brenda pak ditësh.

  Më pak shpesh shkakton dhimbje të barkut është dispepsi kronike me gazra
  alergji zorrëve, inflamacion i nyjave limfatike në bark,
  ethe reumatike, sëmundje të veshkave, etj Siç mund ta shikoni, është e nevojshme
  Hulumtimi i afërt mjekësor nëse dhimbje barku fëmija, ndonjë
  kjo eshte akute ose kronike, të fortë ose të dobët.


  Intussusception dhe goditjen hernia

  Edhe pse gjendja e rrallë, por i zakonshëm i quajtur intussusception, me
  ku zorrë është si një teleskop, e krijuar në këtë mënyrë
  pengim i saj.

  Për shkak të kësaj fëmije janë të papritura
  spazma dhimbshme në intervale prej disa minutash, kur ajo është e mirë
  ndjenjë. Ndoshta një derdhur të vjella disa herë. Përmes
  orë (gjatë së cilës ka ose normale ose të lëngshme
  karrige) fëmija zbrazur me mukozë dhe gjak. Kjo gjendje zakonisht
  vërejtur në mes 4 muaj deri në 2 vjet, por mund të jetë më herët dhe
  më vonë. Kjo ndodh rrallë, por në këtë rast një
  Ndihmë e menjëhershme mjeku; Kjo është arsyeja pse ky kusht është përshkruar.

  Pengim i rrallë por e rrezikshme dhe të tjera të zorrëve. Pjesë
  zorrë mund të bëj dhe të merrni mbërthyer, të tilla si hernia inguinale ose

  llojet e tjera të hernias. Kështu ka dhimbje barku të mprehta të dhimbshme dhe të vjella.


  Apendicit

  Më lejoni që në fillim për të hedhur poshtë disa të përbashkët
  gabim si apendiksit. Temperatura nuk ka domosdoshmërisht
  rrit. Dhimbja nuk është gjithmonë i mprehtë. Zakonisht dhimbja shko në fund
  abdomen menjëherë pas sulmi zgjat një
  kohë. Nuk jam i sigurt atje është e të vjella. Një test i gjakut nuk do të provojë se
  dhimbje barkut të lidhur me apendiksit.

  Shtojca - një madhësi të vogël shtojcë cecum jo më të shkurtër
  lajkatar. Ajo është e vendosur zakonisht në qendër të djathtë fund
  bark, por mund të jetë më e ulët ose më të lartë, më afër mes të barkut apo edhe

  pothuajse nën brinjë. Inflamacioni i shtojcës - një proces gradual, si
  Formimi abscesi. Kjo është arsyeja pse dhimbje e papritur të mprehta të barkut,
  e cila merr disa minuta dhe pastaj zhduket përgjithmonë, nuk është për shkak
  apendiksit. Rreziku kryesor i apendiksit që nahnoyvsheysya
  shtojcë mund të ia plas, pothuajse i njëjtë si një abscesit dhe infeksionit
  përhapet nëpër bark.
  Kjo është quajtur peritonit.
  Me pjekjen shpejt apendiksit absces mund të arrijë atë nivel,
  kur ai është i gatshëm të depërtonte në më pak se 24 orë. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme
  ekzaminim mjekësor.

  Nëse fëmija juaj me të vërtetë apendiksit operacion vonesa është e rrezikshme.


  Krimba

  Ndonjëherë dhimbje të barkut të shkaktuara nga krimbat. Zakonisht nëna tmerruar,
  zbuloni fëmijën e tyre në stol. Por në të vërtetë nuk ka arsye
  mërzitur dhe besoj se fëmija nuk është siguruar kujdesin e duhur.


  Krimbat më të zakonshme - pinworms. Ata duken si trim të bardhë
  Gjatësia thread në centimetra. Ata jetojnë në rektum dhe jashtë natën,
  për të shtyrë të testiseve rreth anusit. Ostritsa shkaktojë kruamje
  anus, të cilat mund të prishin fëmijën gjumë. Ajo përdoret për të se
  sepse krimba fëmijë grinds dhëmbët e tij në gjumin e tij, por të gjithë të gjithë
  gjasa, jo. Ruaj një pjesë të feces nga krimba të treguar

  Mjeku. Sëmundje krimb është e shërueshme, por trajtimi duhet
  kryer nën mbikëqyrjen e një mjeku.

  Ascarids shumë të ngjashme me krimbat e tokës. Zakonisht ato japin simptoma
  në qoftë se një shumë prej tyre. Ascarids gjetur në stol, mjeku porosis
  trajtim i përshtatshëm.