Nëse fryrje fëmijë


 • Si mund të dini se fryrje fëmijë
 • Këshilla gjyshet tona
 • Si për të parandaluar vanitet

 • Si mund të dini se fryrje fëmijë

  Nëse fëmija juaj jep klithmat shkurtra dhe të mprehtë të pushimeve të caktuara, ndërsa ai në mënyrë të vendosur të mbyllë sytë tuaj dhe ballin namorschyv, ai gjithmonë merr këmbët dhe të kthehet, dhe stomaku i tij kujton topin fryra - ju e dini se keni të bëni me fryrje ose bloating se shpesh të shqetësuar në lidhje me foshnjat.

  Fryrje - një dhimbje të mprehtë në bark të fëmijës përmes hyperextension e seksioneve të veçanta të zorrëve të shkaktuara nga gazrat e akumuluara atje gjatë të ushqyerit. Gaz Shkarkimi mund të jenë të bllokuar për kapsllëk dhe diarre.

  Zakonisht dhimbje barku gjithnjë e më të shqetësuar për djemtë se vajzat dhe janë deri në tre muaj kur tretje normale. Megjithatë, periudhave të shkurtra periodike të vanitet dhe fëmijë të kapërcyer në muajt e ardhshëm të jetës.


  Këshilla gjyshet tona

  Ka disa mënyra për të ndihmuar fëmijën tuaj. Pothuajse të gjithë ata kanë shpikur gjyshet tona, të mëdha-gjyshet. Një prej tyre - bark të ngrohtë, kështu relakson muskujt e trupit (duke përfshirë zorrë), spazma e seksioneve të veçanta më të dobëta, dhe të qenët i qartë rivendosur normal të traktit gastrointestinal (ju do të kuptoni atë që të kryejë gazeve.
  )

  Për ta bërë këtë, e bëjnë fëmijën ngrohjes thatë kompresë: Vendos hekurin të nxehtë në pëlhurë me lajle palosje (e nevojshme, të sigurt se ajo nuk ishte e nxehtë!).


  Diarre atë në krahët e saj, barku presion për trupin tuaj, të bëjë një dush të ngrohtë. Ju gjithashtu mund të vënë një fëmijë në bark të tij, në këtë mënyrë ajo gjithashtu ngrohur. Mundohuni të jepni fëmijën tuaj me biberon - ajo do të rrisë efektin e trajtimit.

  Veçanërisht efektive në fryrje masazh - rrethore clockwise stroking bark - me flluska e ajrit lëvizin në dalje dhe spazma largohem. Mos harroni të jepni fëmijën tuaj TEAS bimor, normalizimin e zorrë dhe spazma. Këto përfshijnë kamomil, kopër, nenexhik dhe kopër.

  Nëse asnjë nga këto metoda nuk punon, përdorni tub gazit.

  Për ta bërë këtë, mendoj që më parë në lidhje me disponueshmërinë e tij në kabinetin tuaj mjekësi. Kjo procedurë kryhet si vijon: Fëmija u kthyer në anën tuaj të majtë me këmbët tuaja në gjunjë dhe hip joints (ajo gjithashtu mund të shtrihen në shpinë me këmbët të ngritura); fund harmonishëm i vazelinë diskreditimi tub; la dorën dhe butësisht përhapur mollaqe të hyjë në tub në anus e 1 - 2 cm; kthyer poshtë në fund të tjera në disa enët, si me gaz mund të dalë dhe të zbrazjes. Tub mund të lihen në zorrë për 20-25 minuta, duke kombinuar këtë procedurë me një masazh të barkut, të cilat kemi biseduar rreth më parë. Mos harroni për të vendosur rreth larë anus me ujë të ngrohtë dhe vaj diskreditimi fëmijën.

  Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha efektivitetin e kësaj metode për të luftuar vanitet, ajo nuk duhet të përdoret shpesh, në mënyrë që të mos irritojë rektum.


  Si për të parandaluar vanitet

  Kushtoj vëmendje për dietën tuaj. Pirë kafe, çaj të fortë, rrushi, lakër, fasule, shumë fruta dhe perime të papërpunuara - të gjitha të cilat mund të shkaktojnë probleme për fëmijën tuaj. Ndiqni teknikën e duhur të ushqyerjes me gji, atëherë fëmija nuk do të gëlltisë ajër ndërsa gjiri.

  Gjithashtu, për parandalimin e fryrje të rëndësishme për të hequr qafe e ajrit që goditi stomakun e fëmijës. Pra, pas të ushqyerit e foshnjës të mbajë ndershme "kolonë".

  Preferuar për të bërë këtë, dorën e tij të majtë për të mbajtur fëmijën në shpinë të tij, dhe të djathtën e tij për shtyp në bark. Dhe ju të bëni të ndjeni ajrin pas fëmijës së otryhivaniya do të bëhet më e lehtë.

  Vanitet shumë i shpeshtë si një fëmijë që kërkon këshillën e mjekut. Ndoshta kjo premisë zhvillimin dysbiosis apo abuzim dietë.

  Informacion nga artikullin "fryrje te fëmijët."