Nëse një fëmijë ka këmbë e shtrembër


 • Si të mos shohin problemin
 • Nëse fëmija ka shenja të këmbë e shtrembër ...
 • Ushtrimet me këmbë e shtrembër

 • Problemi i këmbë e shtrembër në fëmijë, unë u bë i interesuar në një kohë të gjatë. Në rëndësinë e saj është fakti se pothuajse çdo fëmijë i tretë apo sjellje të keqe apo ecje e gabuar. Edhe pse me këmbë e shtrembër në porsalindur më e lehtë për të trajtuar, megjithatë, dhe në 7-15 vjet mund të arrijmë rezultate të mira.

  Por kjo është punë serioze, dhe posaçërisht për prindërit. Ju duhet të punojnë një mrekulli, vetëm dëshirën tuaj të sinqertë dhe përkushtim mund të ndihmojë fëmijën tuaj. Get gati për të cilat merren me fëmijën nuk i përket një muaj. Mosha, për të cilën unë shkruaj (7 deri në 15 vjet) ka disa avantazhe.

  Në këtë kohë, fëmijët janë person i ndërgjegjshëm, i aftë për të menduar dhe për arsye, të kuptojnë se për të përballuar me këmbë e shtrembër duhet në radhë të parë për veten e tij. Vështirësia kryesore - ajo ka formuar një zakon për të vendosur këmbë të gabuar. Me këtë zakon dhe ne do të luftojmë.

  Si të mos shohin problemin

  Mënyra më e lehtë për të parë në gjurmët që lënë fëmijën tuaj në një dëborë të cekët. Një fëmijë nuk vuan këmbë e shtrembër, gjurmët janë paralele me njëri-tjetrin, holluar vetëm pak metra Bowl.

  Vini re se si i përgjumur mëngjes fëmija juaj "plops" në banjo si të nevojshme kur pastrimin e dhëmbëve. Në këtë kohë ajo është tërësisht e relaksuar dhe jo shikimin e tyre.
  Hidhni një sy në lojën e tij kur ai pushtoi dhe e natyrshme. Për shembull, gjatë lojës, ai iku dhe pastaj u ndal befas. Si këmbët e tij? Çfarë ju duhet të dini?

 • Nëse një fëmijë duke ecur "rangut" këmbë (një këmbë po përballet drejt këmbë të tjera) ose është si ariu i ngathët - nuk është vetëm një kyçin e këmbës problem. Problemi mund të mbi-qëndron në shpinë qafës së mitrës (scoliosis), dhe madje edhe humbja e shikimit.
 • Shpinë dhe nyje - kjo varet, i nxitur nga muskujt. Në mënyrë tipike, në qoftë se muskujt këmbë e shtrembër të zhvilluar siç duhet, asimetrike, e pabarabartë. Disa muskujt tendosura dhe shtrydhur, ata duhet të pushojnë (nga rruga, si një rezultat mund të shkojë shumë probleme: dhimbje koke, gjumë të dobët, etj), dhe muskujt e zhvilluara dobët duhet të pompë, tren, i bërë për të punuar siç duhet.

  Në 7-15 vjet, trupi vazhdon të rritet, duke formuar skeletin dhe nyje dhe deformim dhe shtrembërim të ndodhin kur nuk ka rezistencë ose muskujt janë të prerë në mënyrë të pabarabartë.
 • Fëmijët këmbë e shtrembër shpesh në këmbë jo vetëm të vënë një këmbë i gabuar, por duke bërë këmbën e gabuar premisë nga hip. Si rezultat i gju "duket" në anën e brendshme, dhe duket se në këmbë këmbë "iksyat."
 • Mos harroni, clubfeet, këmbët banesë, scoliosis - të gjitha lidhjet në një zinxhir.

  Nëse fëmija ka shenja të këmbë e shtrembër ...

 • Diskutoni problemin me familjen tuaj. Mundohuni të dalë me një lojë që do të ndihmojë fëmijën tuaj që të i kushtoj vëmendje për të vënë këmbë.

 • Flisni me fëmijën tuaj, të shpjegojë dhe të tregojnë atë gabim. Është e dëshirueshme që e bëri njeriun të cilit fëmija i respekton, në mendimet e të cilit dëgjon.
 • Tani të përpiqemi për të përjetuar këtë problem. Mundohuni të ecni sa në këmbë fëmijën tuaj, të ndjehen ndjenjën se ai ndihet kur ecin.
 • Identifikimi muskujt që shkaktojnë këmbë e shtrembër fëmijëve. Ju duhet të shtrihen në barkun tuaj në mënyrë që këmbët zgjatet nga shtrati në këmbë e mesme. Bëni të trafikut këmbë gishtin mbi ngritjen e saktë këmbë për të ndaluar. Në pozicion të prirur gjithë trupi yt relaksuar, duke ndryshuar pozicionin e këmbës, ju ndiheni në të cilën muskujt janë veçanërisht të fortë.

  Këto muskujt ju duhet për të gjetur fëmijën dhe të fillojnë të pushojnë ata. Nga praktika e tij unë mund të them se kjo është shpesh muskujt mbrapa në shpinë mesit. Në fëmijët pastërvitur muskujt veçanërisht problematike tensionuar, dhe ju lehtë mund të namatsayete.
 • Dhe më e rëndësishmja - të konsultoheni me një pedikyrist. Këmbë e shtrembër mund të jenë të lindura apo të fituara. Me këmbë e shtrembër lindura mund të trajtojë masazhist dhe për të luftuar me këmbë e shtrembër e fituar duhet të tërësisht, duke përdorur masazhist punës, trajner, psikolog. Por çelësi për këtë luftojnë ju do keni të prindërit.
 • Supozoni një miopi e fëmijëve, për shkak të kësaj ajo duket një numër të shprehive të pavetëdijshme.

  Duke kërkuar më shumë nga afër, fëmija tërheq qafën përpara. Tani të përpiqemi për të bërë drejt, shpjegoj shpinën dhe përsëris hapat drejtat dritëshkurtër, domethënë: tërheq qafën pak përpara. Në raft normale ju filloni për të humbur ekuilibrin tuaj dhe rënien. Dhe jo për të humbur ekuilibrin tuaj, ju do të duhet të ndryshojë pozicionin e këmbëve - kthehet gishtin e këmbë brenda. Kjo është raft toed njeri klasik.

  E njëjta gjë është e vërtetë e scoliosis dhe deformime të tjera. Kjo nuk është se fëmija nuk dëshiron për të ngritur siç duhet, mbani drejt shpinën - ai thjesht nuk mund ta bëjë këtë. Për një numër arsyesh muskujt e tij janë të zhvilluara në mënyrë që nuk i japin atij mundësinë për t'u ulur, të dalë dhe të ecin ndryshe.  Edhe në qoftë se një fëmijë me ndihmën tuaj ose vetë-monitoron dhe korrigjon dispozitat këmbët e tyre nuk është e mjaftueshme. Pasi atë larg, do të mendoni se kujtesa e tij të muskujve menjëherë shkatërrojë të gjitha përpjekjet tuaja. Por kjo nuk do të thotë se ju kanë humbur, jo në të gjitha. Ajo merr një stimul shumë të fortë motiv. Kurë fëmijë toed - se si të fitojë një luftë me kundërshtar të pabarabartë dhe të fitojë të bukur, me dinakëri. Le të fillojnë të mashtrojnë! Mashtrohen zakonet dhe punojnë jashtë së bashku i ri dhe muskujt do të zhvillojnë dhe potrenuyemosya.

  Fëmija duhet domosdoshmërisht të jetë i përfshirë në procesin e kapjes. Duhet të kuptohet se së pari ai duhet të jetë i shëndetshëm dhe i bukur, dhe për se ai vetë duhet të shikojnë hap tuaj.

  Unë sugjeroj që fëmija juaj të luajnë në vëmendje, për shembull, sa më shpejt që ai e sheh makinën e kuqe, menjëherë duke kërkuar në këmbët e tij. Nëse në këtë pikë ai është apo nuk është e saktë, është e nevojshme për të ndryshuar pozicionin e këmbëve në të djathtë. Dhe ju vklyuchaytesya këtë lojë. Fëmija do të dini se edhe ju të shikojnë makinat, dhe prandaj në këmbët e saj, ajo është disiplinë e tij.

  Ju shpjegojë për fëmijën tuaj që do të ndihmojë atë të monitoruar saktësinë e ushtrimeve. Pasi fëmija të bëjë një gabim, ju duartrokitën, dhe duhet, si pesë herë derdhet. Por, kur ai vuri re gabimin dhe shuplakë, squeezing anuluar. Në këtë mënyrë të thjeshtë ju mund të largoj fëmijën dhe përtyp, pllaquris, thonë se fjala "zbritje" ...


  Pritjes është shumë efektiv, por nuk e le xhoko. Marrëveshja është më e çmuar se sa të holla. Shpjegojini fëmijës tuaj se delegoje - nuk është dënim, dhe ushtrime të tjera për të ndihmuar atë të bëhet më e fortë, por bën ato vetëm për mospërfillje të fëmijëve.

  Ushtrimet me këmbë e shtrembër

  E pra, në qoftë se ju keni mundësinë për t'u angazhuar në palestër, por kjo nuk është parakusht. Ju mund të angazhohen në rrugë, në pyje, në vend, dhe natyrisht në shtëpi. Ju keni për të hartuar ushtrime, organizimin e tyre, dhe gradualisht të rritur ngarkesën. Ju mund të bisedoni me një mësues të edukimit fizik në shkollë, dhe ai do t'ju tregoj disa ushtrime për fëmijë.

  Pasi ju e dini çfarë të bëni, dhe shpjegoi këtë fëmijë, të fillojë duke bërë ushtrime me të.

  Mësimi i dytë, të marrë një video-kamera dhe për të hequr lëvizjet të vështirë të fëmijës tuaj.

  Pas 5-7 seancat që ju të merrni rezultatet e para. Trego fëmijën tuaj seancat e regjistrimit. Zakonisht fëmijët gëzojnë sukseset e tyre, ata janë krenarë për veten e tyre dhe me zell të madh të kërkuar përpara. Por mos bëni gabim, ju jeni vetëm në fillim. Mos harroni për të lëvduar dhe për të inkurajuar fëmijën.

  Pra, ju ishin të angazhuar. Është e dëshirueshme që fëmija ishte më i përqendruar në atë që ai e bën. Drejtuar së pari përmes disa qarqe ajo ngrohtë deri muskujt, dhe më e rëndësishmja - do të shohim problemin përsëri, veçanërisht kur cornering. Që nga ajo ditë fëmija juaj nuk do të kandidojë si ai është i përshtatshëm.

  Tani ai do të mësojnë për të drejtuar dhe të ecin në një mënyrë të re.

  Nëse ju nuk keni nevojë shpejtësinë running, më e rëndësishmja - për të vënë këmbët e tij. Në mësimin e ardhshëm, ju të hyjë një sistem të "ushtrimeve shtesë" për neglizhencë dhe të gabuar vendosjen këmbë (të kujtuar të njëjtat claps dhe tjerr). Javët e para që ju duhet me kujdes vëzhgojnë e cila e bën fëmijën, fërkim pëllëmbën e gatishmërisë për të përplas ato.

  Kur ju të vini re se më pak gabime, të ofrojë fëmija juaj ushtrimin e mëposhtëm: ngrijini duart në gjoks tuaj, grushta dhe shtrydh ndërsa drejtimin grushta e mbulimit në frontin e tij. Për të filluar për kthesë grushta mund të jetë vetëm në një drejtim, të tilla si veten time, dhe disa mësime dhe ushtrimet e komplikuar alternative - 10 herë në një drejtim, të tjerë 10 herë.

  Dhe ju do të shihni se të gjitha arritjet e mëparshme në luftën kundër këmbë e shtrembër, jo-ekzistente. Nuk ka problem, disa studime - dhe fëmija juaj të përballuar me detyrat e saj - push-ups, pastaj me gjysmë zemre.


  Drejtimin, duke ecur poshtë sallë ju holluar hedhje në një tas.
  Vendosja këmbët ajo duhet të jetë në stilin e Chaplin. Në këtë pozitë, këmbët duhet të vijnë jashtë në dysheme dhe në të njëjtën ulje të pozitës. Mirë kështu ecin deri në shkallët, dhe mundësisht lart rregullisht. Shtoje te ecur ushtrime "hap patë" hedhje nga "Squatting" dhe kështu me radhë. Ose, pyesni fëmijën tuaj për të imagjinohet se ai është i shalqi e madhe dhe e rëndë.

  Shalqi është aq i madh dhe i rëndë që fëmija ka për të shkuar, ata thonë, "prirje në" deri në fund të sallës ai duhet të sjellë një shalqi më të shpejtë, por jo e drejtuar.

  Përfshijnë stërvitje në rotacionin e këmbë jashtë në të gjitha mënyrat. Excellent Correcting sjellje - "i ulur në mes këmbë." Një fëmijë kneels, i divorcuar këmbë anash këmbëve larg. Ne duhet të ngadalësojë dhe të ulet në mes këmbë.

  Ajo duhet të përfshijë shtrihen ushtrime dhe ushtrime statike, të tilla si "kalorës të qëndrueshëm": vënë këmbët pak më shumë se sup-width larg, dhe me një banesë, drejt prapa fëmija bie në gjysmë-ulur pozicion, duart mund të largohen përpara dhe këmbët duhet jetë paralel me njëri tjetrin.

  Ky ushtrim: 15 seconds - ngrin në një qëndrim kalorës 5 sekonda - pushim. Përsëriteni pesë herë. Ndonjë nga ju e dini, të angazhuar në karate apo artet e tjera marciale, do të ju tregojnë një stërvitje dhe ushtrime të shtrihen.

  Kjo nuk do të ishte e tepërt për të përfshirë ushtrime për shpinë, në këtë mënyrë ne të lehtësuar mbrapa. Qëndroni me këmbë tuaj së bashku, këpucë me majë nga njeri tjetri, te drejt. Duart më të ulët poshtë, ndër gishtat tuaj dhe të kthehet dorën në mënyrë që palme shikoi poshtë. Jo gishtat clenched, ngre krahët tuaj deri. Tani imagjinoni se ju - një bimë që është i angazhuar për diell, dhe, valëzim pak, jo duke marrë pyatok, fillojnë të eci me mundim lart.

  Drag të jetë e mundur. Pastaj ngadalë të fillojë të tërheqë pesë nga dysheme dhe zvarritet. Arritja e afateve nga ana e tij të ulur thembra, ndërsa duart e tij të vazhdojë të eci me mundim lart. E gjithë kjo është duke bërë ngadalë, ngadalë. Provoni atë vetë dhe të përfshijë këtë ushtrim në klasën tuaj me fëmijën.

  Unë do të ju tregoj sekretin e markës tregtare të tij. Nga biçiklete kornizë fëmijë lidhin një shishe plastike në mënyrë që ajo ishte në gjunjë. Pastaj shishe pedals Torsional do të parandaluar atë ndërtojë këmbët e tij. E thjeshtë dhe efektive.

  Kushtoj vëmendje të këpucëve, që shkon një fëmijë shpesh është ajo e detyron grup këmbë të gabuar.

  Nëse ju mund të, kap skateboard fëmijëve apo dëborë.

  Këto sportiv nuk do të ngjarë të këmbë e shtrembër.

  Pra, ju keni qenë i suksesshëm. Tani marr me vete një fëmijë në klubet sportive apo klub valle. Çdo rezultat duhet të jetë fikse.

  Zgjidhja ime për këtë formulë, ju vëreni një problem, konsultohet mjeku, trajner, terapist masazh, filluan të zhvillojnë zakone të reja, muskujt e tendosur të relaksuar dhe të ngarkuar muskujt antagoniste, të detyruar fëmijën të besoj se të gjitha shkon mirë. Tani ju kanë hapur rrugën tuaj çudit në sport dhe jetë të shëndoshë.

  Le fëmijët tuaj gjithmonë do të jetë i shëndetshëm, i bukur, i fortë!

  Informacion nga artikullit "Si për të fituar këmbë e shtrembër."