Nëse ju keni sindromi Sjogren


 • Sindromi Simptomet Sjogren
 • Arsyet Faktorët sindromi Sjogren
 • Si është diagnostikimi i sindromës Sjogren
 • Si është trajtimi i sindromës Sjogren

 • Goja e thatë dhe sytë - një problem shumë i zakonshëm, ai periodikisht
  shqetësojë shumica e njerëzve. Më të thatësi nuk përfaqëson
  rrezik dhe shkon në mënyrë të pavarur. Por ndonjëherë, veçanërisht zgjatur gjatë
  ruajtja ose rritje në ashpërsi, simptomat mund të jenë të thatë
  sëmundje shumë e rëndë - Sindromi Sjogren që kërkon trajtim rheumatologist.

  Sindromi Sjogren është i njohur edhe si "thatë
  sindromi ", i cili përcakton shumë qartë thelbin e saj - i pamjaftueshëm
  formimi i gjëndrra sekretuese.

  Por hormonal, dhe ato që lëshojnë
  lëngu në sipërfaqen e trupit ose në zgavër saj - pështymës, lacrimal,
  djerse, vaginal, etj


  Sindromi Simptomet Sjogren

  Sindromi Sjogren (sindroma thatë) - sëmundje autoimmune
  në të cilat sistemi imunitar gabimisht sulmon gjëndrat që formojnë
  lëngshme. Rezultati është një mungesë e pështymë, lot, etj
  sekretet. Megjithatë, sindromi Sjogren nuk mund të kufizohet vetëm kancerin, por edhe të prekë organe të tjera, të cilat zhvillon një reaksion inflamator.

  Ashpërsia e simptomave mund të ndryshojnë. Sindromi Sjogren shpesh prek gratë (9 raste nga 10), mosha mesatare e fillimit të sëmundjes - 50 vjet.


  Është e rëndësishme të dini se çfarë Sindromi Sjogren mund të jetë sëmundje e pavarur, por mund të ndodhë në sëmundje të tjera. Në rastin e parë, përdorin termin "sëmundje Sjogren" ose "sindromi kryesor Sjogren."
  Në rastin e dytë, kur Sindromi Sjogren ndodh në një ambient të reumatoid
  artriti, eritematoza sistemike lupus dhe sëmundje të tjera flitet për "sindromi Sjogren sekondarë."


  Simptomat më të shpeshta të sindromës Sjogren që lidhen me mangësitë gjëndra fluide sekretimit të trupit:

 • Kimik sytë. Shumica janë të shqetësuar
  ndjesi të huaj trup në sy (rërë), djegie ndjesi, kruajtje,
  rritur ndjeshmëri ndaj dritës (fotofobi); mund të shihet

  skuqje e syrit.
 • Goja e thatë, hundë dhe fyt. Ndjenjë
  thatësi mund të shkaktojë probleme gëlltitjes dhe duke folur. Shumë e vështirë
  të marrë ushqim të fortë, dhe të thatë (biskota, biskota, etj) - thuajse
  e pamundur. Kjo mund të shqetësojë ndryshuar shijet, arsimi
  ulcerat në gojë. Një problem i zakonshëm në ekzistencë afatgjatë të thatësi - karies. Ndonjëherë ka epistaxis, infeksion të veshit.
 • Thatësi vaginale. Si rezultat, marrëdhënia seksuale është e dhimbshme.
 • Lëkura e thatë.
 • Rritja në gjëndra pranë veshit.
 • Gjithashtu shpesh kanë ethe, gjeneralin
  ndjenja e siklet, dhimbje dhe ngurtësi e joints, dhimbje të muskujve,

  humbja e flokëve.

  Sindroma Sjogren - një sëmundje kronike. Simptomat mund të përkeqësohet, të zhduket për një kohë ose të qëndrojnë të njëjta.


  Arsyet Faktorët sindromi Sjogren

  Shkaku i sindromi Sjogren është i panjohur. Në zhvillimin e saj
  përfshirë gjenetike, imunologjike, hormonal dhe
  faktorët e jashtëm. Në disa pacientë sëmundje shkaktuar faktorin
  janë infeksione virale.

  Në sindromën Sjogren mesme e zhvillon përmes thatë
  sëmundjet e tjera - artriti rheumatoid, lupus eritematosus sistemik,
  skleroderma sistemike, polimiositi, etj

  Rreziku i sindromi Sjogren rritur në prani të
  të afërmit sëmundjet autoimune, si dhe prania

  sëmundjet autoimmune (artriti rheumatoid, lupus sistemik
  erythematosus, skleroza sistemike, polimiositi, etj) tek njerëzit.


  Si është diagnostikimi i sindromës Sjogren

  Për diagnozën e sindromi Sjogren është e një rëndësie të madhe në pyetje e drejtë mjek dhe arsimor hulumtim pështymë, lot dhe lëngjeve të tjera.

  Testet diagnostike specifike ekzistojnë.

  Kur analizat e gjakut të vlerësuar praninë e inflamacionit, dhe të përcaktojë nëse sindromi primar Sjogren
  apo dytësor. Ndryshimet më karakteristike: normë rritje eritrociteve sedimentimit (shpejtësia
  eritrociteve normë sedimentimi), proteina C-reaktive (CRP), faktor reumatoid
  (RF).

  Shpesh është e nevojshme për të studiuar antitrupa specifike rritura me sindromën Sjogren - një anti-Ro (anti-Ro) dhe anti-La (anti-A) antitrupa.

  Ajo mund të marrë një biopsi e mukozës orale, e cila zbulon inflamacion i gjëndra të vogla të pështymës.


  Si është trajtimi i sindromës Sjogren

  Trajtimi i sindromi Sjogren mund të lehtësojë shëndetin dhe ndihmon në parandalimin e dëmtimit të organeve të brendshme.

  Është e rëndësishme për të monitoruar gjendjen e dhëmbëve - pastrohen ato çdo ditë me
  duke përdorur pastë dhëmbësh me fluoride, vizita të rregullta të dhëmbëve.
  Recommended çamçakëz përtypet përdorim, që nuk përmbajnë sheqer. Në
  duhet të përdoret zëvendës pështymë.

  Duke përdorur syze të errëta ndihmon të mbrojtur sytë tuaj nga pluhuri dhe era
  burim drite. Është e rëndësishme që të konsultohen rregullisht një okulist.


  të zvogëluar sytë e thatë duhet të përdorni artificial
  lot, dhe gjatë natës për të hedhur vaj të veçantë.

  Në dhimbje të forta dhe ngurtësi në nyje mund të marrë një kohë të shkurtër drogë nonsteroidal anti-inflamator.

  Shmangni duke marrë antihistamines dhe dekonhestanotov
  (Droga që janë të përshkruara për ftohtë të përbashkët), pasi ata mund
  përkeqësojnë thatësi.

  Emërimi i drogës glucocorticoid mjeku vendos. Në
  shumicën e rasteve, ata janë pastruar mirë simptoma dhe për të parandaluar
  zhvillimi i pasojave të rënda. Megjithatë, efektet anësore
  hlyukokortikoidoy pyetje shumë serioze për qëllimin e tyre, dozim dhe

  Kohëzgjatja e mjekut terapi vendosur individualisht.

  Informacion nga artikullin "Sindromi Sjogren".