Nëse ju kropyvyanka


 • Urtikarie
 • Si për të lehtësuar gjendjen

 • Urtikarie

  Urtikaria është një skuqje të lëkurës i madh
  lëkurës. Ata u përhap nga një zonë në një tjetër pa thyer
  i përgjithshëm mirëqenien. Kjo është konveks, të kuqërremta dhe shkaktojnë ndjenja
  Arsimi kruarje, të cilat mbeten në lëkurë më pak se një ditë (zakonisht ata
  kalojnë disa orë). Megjithatë blisters zakonisht shfaqen përsëri
  gjetkë.

  Ajo lind nga shkarkimin e histamine.
  Histamine - një kimikat që hyn në strukturën e
  enët e gjakut dhe akumulon nën lëkurë.

  Urtikaria
  mund të jetë akute (i nxituar jetëshkurtër) ose kronike (skuqje
  zhvillohet në disa javë, dhe nganjëherë njerëzit të vuajnë atë për vite)

  karakter. Çdo person mund të marrë këtë çrregullim. Shpesh
  urtikaria vërejtur në disa anëtarë të një familjeje. Më shumë të ngjarë
  Shfaqja e koshere në personat me alergji të
  dukuri e ethe hay, reaksione alergjike në pluhur
  ekzemë.


  Urtikarie akute të zhvilluar më shumë
  është një reaksion alergjik në diçka që ju hani apo çfarë
  prek. Substanca artificiale shtuar për ushqim për shije,
  ngjyra dhe preservatives, për shembull, janë shkaqet më të shpeshta
  dukuri e skuqje të lëkurës me koshere. Urtikaria mund të ndodhë pas
  stings bee. Kjo është edhe reagimet e mprehta që ndodhin në disa
  orë.
  Disa duart e njerëzve të mbuluara me blisters kur ata
  prek për disa produkte - të tilla si domate dhe disa
  mish. Vlen të përmendet se këta njerëz shpesh hani këto ushqime
  pa pasoja.

  Ndonjëherë
  urtikaria
  është i lidhur me "nerva" ose situata të stresit. Shpesh
  kanë vërejtur nxënësit me urtikarie gjatë diplomimit
  Ekzaminimet.

  Tjetër serioz
  Shkaqet e koshereve
  përfshijnë: droga virale dhe sëmundjeve të tilla si lupus, -
  antibiotikët dhe aspirina, rrezet e diellit, ngrohje, të ftohtë, presion
  (Për shembull, presioni i ndenjësen e pasme apo rrip të shtrënguar), fizik
  ushtrim dhe djersë. Por, në fakt, duket se urtikaria

  mund të lindin nga çdo gjë.

  Shkaqet e reaksioneve akute urtikaria shumë të qarta.
  Keni ngrënë luleshtrydhe dhe i mbuluar shpejt me një skuqje të lëkurës. Raste kronike
  urtikarie duken më misterioze.
  Por ajo rrallë shkakton
  mbeten të pazgjidhura profesionistë me përvojë. Për fat të mirë, të dy llojet
  urtikarie ekspozuar ndaj trajtimeve të ndryshme.


  Si për të lehtësuar gjendjen

  Përdorni të ftohtë.
  Kur skuqje të lëkurës duket të bollshme, mund të parandalojë zhvillimin e
  blisters kuqe, duke marrë një dush të ftohtë. Por kjo duhet të jetë ajo
  dush të ftohtë. Ujë të ngrohtë stimulon prodhimin e histaminës, dhe nën
  You ndikimi mund të ndodhë përhapjen shumë të shpejtë të madh

  i nxituar.

  Shko në farmaci. Urtikaria dhe histamine shkojnë dorë për dore.

  Prandaj, për të adresuar këto blisters kuqe justifikuar përdorimin e
  brenda antihistaminet të tilla si Benadril ose
  kloro-trimeton. Por nëse ju jeni të frikësuar e shfaqjes së të qenët i përgjumur në
  përdorimi i këtyre barnave, të konsultoheni me një dermatolog që të ketë atë
  ju janë të përshkruara ilaçe që nuk do të ketë të ngjashme
  Efektet anësore - hismanal dhe seldan. Përdorimi droga
  Prescription vetëm në urtikaria kronike.

  Ndonjëherë është më mirë për të fjetur në një kohë sa ju vënë re simptoma.
  Në këtë mënyrë ju mund të bëni antihishamin normal, pa drogë

  para se të shkojnë në shtrat. Ata do t'ju ndihmojë të bien në gjumë dhe ndoshta ju shpëton prej mëngjesit
  i nxituar.

  Kur urtikaria e lidhur me stresin, shpesh të përshkruara dokspepin. Kjo
  mjet është një kombinim i antistamikë dhe
  droga antidepressant dhe ndihmon për të arritur të shquar
  rezulton në trajtimin e skuqjet dhe relaksohuni në të njëjtën kohë.

  Mos hani dhe mos e prekni që shkakton një skuqje të lëkurës. Nëse
  A keni vënë re se pas ngrënë ushqime ose përdorimit të caktuara
  disa produkte janë shfaqur skuqje të lëkurës, të përpiqet të mos kenë ato
  rast. Nëse ky agjent i dëmshëm mbetet i panjohur për ju, atëherë
  Përdorni këto këshilla. Shmangni pijet dhe

  ushqim me shumë aditivëve të ushqimit. Shmangni duke qenë në
  vende me pluhur (dhe habitatet e insekteve). Stop duke përdorur
  kimikate që mund të shkaktojnë reaksione alergjike me
  Skin. Ndër alergeneve të mundshme përfshijnë: kozmetike,
  colognes, shampoos dhe soaps. Ju mund ta provoni atë një herë dhe të shohin
  nëse ato shkaktojnë koshere.

  Të jenë të kujdesshëm kur ju trajtuar rrobat. Mbrojtur atë
  veten nga ekspozimi ndaj kimikateve të përfshira në pëlhura veshje.
  Para se të vendosni gjëra të reja, t'i lash. Përveç kësaj, provoni
  përdorni një e butë, detergjenteve pa erë dhe të ndaluar

  përdorin mjete të posaçme për tharje rrobat në dollap.
  Informacion nga neni "koshere".