Nëse ngritur hormonit prolaktin


 • Cilat janë shkaqet e hyperprolactinemia
 • Si është diagnoza e hyperprolactinemia
 • Si është trajtimi i hyperprolactinemia

 • Hyperprolactinemia - një rritje në nivelin e hormoneve
  Nivelet Hormoni. Zakonisht Hormoni nivelet në gjak gjatë
  Shtatzënia dhe ushqeni me gji, e cila çon në zhvillimin e
  qumësht. Pasi një grua pushon për të ushqyer fëmijën, nivelin e
  ul Hormoni në normale. Nëse niveli i Hormoni nuk rrit
  gjatë shtatzënisë apo jo reduktuar në normale pas ndërprerjes
  gji, një shtet i tillë është quajtur hyperprolactinemia.

  Një simptomë e hyperprolactinemia është

  menstruale parregullsi (menstruacioneve të rrallë ose të përfunduar e tyre
  jo), sepse nivelet e larta të sintezës Hormoni i jep
  qeskë stimuluese hormone (FSH) dhe hormon lutenizues (LH)
  rregullimin e ciklit menstrual. Kjo kryesisht është arsyeja
  infertilitetit në gratë me hyperprolactinemia. Pacientët me
  hyperprolactinemia mund të vuajnë nga dhimbje koke, ata mund
  rënie e vërejtur në makinë seksi.

  Në 30% të grave me Hormoni ngritur
  gjetur galactorrhea (nxjerrje qumësht nga gjëndrrat e qumështit).
  Shfaqja e galactorrhea varet nga nivelet e hormoneve. Ajo nuk e bën
  është një manifestim i një sëmundje të gjirit, për shembull,


  kancer, dhe lind nga efektet fiziologjike të Hormoni.

  Shkelje të tilla si hirsutism, hyperandrogenism
  (Rritja hormonet seksuale mashkullore) dhe puçrra fytyre janë gjetur në 20-25%
  pacientët me hyperprolactinemia.
  Cilat janë shkaqet e hyperprolactinemia

  Ka shumë shkaqe të parregullt
  rritet në nivele Hormoni. Edhe një stresi minimal
  para se të marrë mostrat e gjakut, një ekzaminim pelvik ose
  Studimet e gjirit, mund të çojë në një afat të shkurtër
  Hormoni rritet.

  Nivelet e hormoneve mund të rritet përmes pritje
  droga të caktuara të tilla si antiemetics,
  neuroleptike, estrogjenit, opiatet, pilula e kontrollit të lindjes.

  Nëse
  Ju studimi gjeti nivele të larta e gjakut të Hormoni,
  të jetë i sigurt për të tregoni mjekut tuaj për të marrë këto barna.

  Shkaku i hyperprolactinemia mund të shtyhet
  ekspozimi rrezatimi dhe kirurgjia kaluara gjirit dhe
  Organet e sindromës gjoks "bosh" turcica Sella (turke
  shalë - një formacion kockë në bazën e kafkës, e cila
  është gjëndër hipofizë).

  Shkaku i nivele të larta Hormoni mund të jetë
  dhe pamjaftueshmëri kronike të mëlçisë dhe të veshkave dështimit
  funksion tiroide (hypothyroidism) dhe disa endokrine tjetër
  sëmundjet (sëmundje Cushing, sindroma e ovarit policistik).

  Në një numër të endokrine dhe neendokrinnyh
  sëmundje, hyperprolactinemia mund të shkaktohet nga dashamirës
  hypothalamic-hipofizë rajon tumor - adenoma e hipofizës,
  prodhon Hormoni (prolactinoma). Adenomas rriten shumë ngadalë
  ose nuk do të rritet në të gjitha. Çfarë saktësisht është arsimimi i tyre, por për të
  nuk është e qartë.

  Mikroprolaktinomy (10 mm diameter) dhe
  makroprolaktinomy (10 mm në diametër) janë një shkak i zakonshëm
  hyperprolactinemia. Nivele të larta Hormoni gjenden në 20-25%
  pacientët me varfëri dhe parregullsi të ndryshme menstruale,
  dhe në 40-45% të hyperprolactinemia për shkak të pranisë së tumorit

  gjëndër hipofizë.

  Duhet të theksohet se mjaft shpesh ngritur
  nivelet Hormoni ndodh në mungesë të mësipërme
  patologji. E ashtuquajtura "idiopatike" apo "funksionale"
  formë hyperprolactinemia. Arsyeja e saj është rritur funksion
  Qelizat që nxjerrin Hormoni.


  Si është diagnoza e hyperprolactinemia

  Diagnoza e hyperprolactinemia përfshijnë:

 • të përcaktuar nivelin e Hormoni dhe hormoneve të tjera në plazmë;
 • kraniohrammy (X-ray kokë);
 • X-ray tomography llogaritur ose rezonancë magnetike bërthamore (NMR) Imazhe të kokës;
 • fundus hulumtim dhe fusha vizuale.

 • Nëse rezultatet e një testi të gjakut zbulon se
  Nivelet Hormoni larta, si dhe manifestime tjera të hyperprolactinemia jo,
  është e nevojshme të përsërisë analizat për të përjashtuar gabime. Marrjen e mostrave të gjakut për
  Analiza Hormoni duhet të kryhet nga 9 në 12 am
  me stomak bosh. Një grua duhet të pushojnë prag refrenin nga
  marrëdhënia seksuale.

  Diagnoza e hyperprolactinemia mund të bëhen në
  dy herë zbulimin e nivele të larta të Hormoni. Më
  laborator kufiri i sipërm i hormoneve normale - 500 Miu / L ose 25 ng / ml.
  Niveli i Hormoni në një farë mënyre mund të tregojë shkakun
  hyperprolactinemia, në nivelin e Hormoni të madhe se 200 ng / ml (4000

  mU / l) zakonisht i referohet macroadenomas hipofizë; në nivelin e Hormoni
  më pak se 200 Këngë / ml (4000 Miu / L) është diagnoza më e mundshme - microadenoma
  hipofizës apo hyperprolactinemia idiopatike.

  Në përcaktimin niveli i Hormoni është e nevojshme
  të jetë i sigurt për të kontrolluar funksionin tiroide, dhe të identifikojnë
  nivelet e hormoneve të tjera.

  Ajo duhet gjithashtu të bëjë të imazhit kraniohrammy
  Shalë turke. Në 20% të pacientëve me rrit kranyohramme përcaktuar
  shalë, "dyfishtë" zgjerim fund login ephippium që është
  Simptomet e prolactinoma (macroadenomas) hipofizë.
  Ku
  kranyohramme kur ndryshimet janë negative, ne rekomandojmë që mbajnë

  X-ray tomography llogaritur ose MRI të imazhit për të zbuluar
  mikroprolaktinom hipofizës madhësi më pak se 10 mm.

  Nëse konfirmohet nga prania e macroadenomas, mbajtur
  Ekzaminimi i fushat fundus dhe vizuale për të identifikuar shpërndarjes
  tumoreve jashtë shalë turke - kryqëzimin e nervit optik.


  Si është trajtimi i hyperprolactinemia

  Metodat e trajtimit të hyperprolactinemia përfshijnë ilaçe, terapi rrezatimi dhe kirurgji.

  Kur hyperprolactinemia shkaktuar mikroadenomoy
  ose nivelet funksionale hipofizës Hormoni rritet, kryesor
  është përdorimi i agonist dopamine, redukton

  Prodhimi i Hormoni në nivel të gjakut është reduktuar shpesh normal
  pak javë pas fillimit të trajtimit.

  Këto barna janë të përshkruara cikle 6-24 muaj. Kur duke marrë kontrollin e Hormoni dhe të matur temperaturën bazë.
  Me normalizimin e Hormoni restauruar ciklit menstrual dhe
  ovulacionit (në 80% të rasteve), 70% e shtatzënive të ndodhë.

  Në pacientët marrjen e drogave të pothuajse të gjitha prolactinomas
  të ulet në madhësi. Kur hipofizës macroadenomas çështjen e metodës
  trajtim është e vendosur bashkërisht gjinekolog dhe neurokirurgu. Për shkak të
  efektiviteti i trajtimit të drogës për prolactinoma rrallë

  Operacionet turistik dhe radioterapi. Vetëm një pjesë e vogël e pacientëve me
  makroprolaktinomy ku madhësia tumor nuk është reduktuar për të sfondit
  mjekim, mund të nevojitet kirurgji. Ky operacion është në
  Sot, një prerje e vogël është bërë përmes disa infeksione sinus.
  Ndonjëherë ekspertët rekomandojnë të mbajë radioterapi, duke lejuar
  ndaluar duke marrë drogë. Megjithatë, është e mundur për të zhvilluar
  pamjaftueshmëri hipofizës.

  Si trajtim gjithashtu mund të jetë projektuar
  Disa hormonet: glukokortikoide në praninë e
  pamjaftueshmëri veshkave, L-tiroxina në prani të dështimit
  tiroide (hypothyroidism) dhe seksi hormonet (estrogjene) në

  zëvendësimin terapi cilësi.

  Pacientët me hyperprolactinemia duhet gjithmonë të respektohen nga ekspertët.

  Informacion nga neni "hyperprolactinemia."