Nëse zorrë të bën përshtypje


 • Çfarë është "sindromi i zorrëve nervoz"?
 • Kur diagnostikuar "sindromi i nevrikosur zorrë"?
 • Çfarë është ajo bezdisshëm?
 • Zorrët qetësues?

 • Çfarë është "sindromi i zorrëve nervoz"?

  Aktiviteti Motor i zorrëve është i rregulluar me sistemin qendror nervor, hormoneve dhe madje edhe një numër faktorësh.
  Nervoz zorrë Sindromi (IBS) - është, mbi të gjitha, gut shumë e ndjeshme, e cila është vazhdimisht e irrituar. Në përgjigje të stresit rrit aktivitetin motorik (peristaltikës) e zorrëve, e cila manifestohet me dhimbje ose siklet në bark, duke u zhdukur pas lëvizjeve të zorrëve, bloating, belching, ndjenja e shurdhim ose plotësinë, të alternuara kapsllëk dhe diarre, dhe në të shumtën e rasteve - episode të shpeshta të diarre.

  Në IBS thyer promovuar përmbajtjen e zorrëve në rrugën tuaj logjike poshtë. Njëherësh apo të lëviz më shpejt se normale, duke e bërë lëvizjen mayatnikoobraznye, ose është në ndonjë segment të zorrëve, apo edhe duke shkuar prapa.


  Kur diagnostikuar "sindromi i nevrikosur zorrë"?

  Dallimi kryesor në mes IBS nga një numër të sëmundjeve të tjera është mungesa e bazave morfologjike të sëmundjes: ankesave atje, por nuk ka substrate. Me fjale te tjera, diagnoza e IBS vënë në rastet ku çrregullimet janë jo më shumë se 3 muaj dhe nje person nuk ka sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal.


  Por ethe, temperaturë, njollë e feces, humbje peshe, gjakderdhje dhe dhimbje të zgjatur barkut nuk janë simptomat e IBS, por tregojnë sëmundjeve të tjera më serioze.


  Çfarë është ajo bezdisshëm?

  Këmbëz që shkakton acarim të zorrëve mund të jetë një shumëllojshmëri të shkeljeve:

 • Neuropsikiatrike, çrregullime psiko-emocional, stresi. Shpesh sindromi i zorrëve nervoz zhvillon pasi situata të vështira, të tilla si divorci, kur humbin të afërmit, humbje të vendeve të punës apo ngjarje të tjera të rëndësishme.
 • Shkelja e dietë të zakonshme (të hahet, kequshqyerja, abuzimi i produkteve të reja) mund të jetë pika e fillimit në duke shkaktuar simptoma.

 • Kequshqyerja. Sidomos zorrë reagon për mungesën e fibra në dietë dhe yndyrë të tepërt të kafshëve. Fat në çdo formë (shtazore ose bimore) është një aktivitet i fortë biologjik stimulues zorrëve motor.
 • Mënyrë jetese i ulur.
 • Çrregullime endokrine. Nën ndikimin e hormoneve të sistemit endokrin ndryshon ndjeshmërinë e receptorëve në mur gut, në lidhje me të cilën ka mosfunksionim i punës së tij.
 • Disfunksioni menstrual (menopauza, dismenorrea, sindromi predmensturalnyy) dhe sëmundjet gjinekologjike shkaktojnë mosfunksionim refleks zorrëve, dhe si pasojë, zhvillimin IBS.

 • Një ndryshim të mprehtë në peshë si në më të mëdha dhe në rënie.
 • Infeksion akut intestinal, e ndjekur nga dysbiosis.
 • Predispozicion i trashëguar. Traktin gastrointestinal fillon shumë kohë para lindjes. Nëse një nënë shtatzënë ishin shkeljet në këtë fushë, probabiliteti i shfaqjes së problemeve të ngjashme në fëmijën.

 • Zorrët qetësues?

  Nëse pas e nevojshme shkaku organik hetim i vuajtjet tuaja nuk është gjetur, atëherë ju erdhi në 20% e popullsisë janë të njohur me IBS dorës së parë. IBS - një sëmundje kronike që nuk përbën kërcënim për jetën dhe ka një prognozë të favorshme, megjithatë, në qoftë se trajtimi i tij të përshtatet si duhet.

  Së pari, në qoftë se ju merrni ilaçin, në varësi të çfarë lloji të simptomë shqetësoj tani: kapsllëk - pastrues nga diarre - fikse përgatitjeve, ndërsa ënjtje - reduktojë prodhimin e gazit, efektin e trajtimit të tillë, për fat të keq, do të jetëshkurtër. Është më mirë për të parë një specialist i recetës ishte i justifikuar.

  Ndër drogat që përdoren si pjesë e një trajtim të plotë të IBS

 • antispasmodics, të eliminuar vrull e muskujve të lëmuar të traktit gastrointestinal, bloating, kapsllëk dhe diarre (Duspatalin, meteospazmil, Dytsetel);
 • Agjentët biologjikë që të rivendosur florën e zorrëve (Linex, Enterol);
 • qetësuesve butë bimor (motherwort, sanëz, Wort Shën Gjonit).

 • Së dyti, për të trajtuar sindromi i zorrëve nervoz duhet paralele dhe gastroenterologist, dhe një terapist i cili do të mësojnë të përballen me stresin. Shkaku dhe efekti në formën e zorrës spastik lidhet tek nyje reale gordiane: më një personi është jo të sigurt, spazma më mundshme intestinal.

  Informacion nga artikullin "Nëse zorrë" grevë "."