Nëse një fëmijë gëlltitur diçka


 • Objektet e huaj
 • Çfarë duhet të bëni
 • Në spital
 • Parandalim

 • Objektet e huaj

  Sipas statistikave, çdo vit miliona e organeve të huaja të hyjnë në traktin gastrointestinal të fëmijëve. Ky është një rezultat i trajtimit të pakujdesshëm të objekteve të vogla dhe pa dashje i prindërve. Si të mos merrni humbur në këtë situatë?

  Shpesh diagnoza e "trup i huaj" e ekspozuar në fëmijërinë e hershme. Pasi fëmija fillon të zvarritje, pastaj të ecin, ata shpejt të bëhet i paarritshëm për ta para se të territorit dhe objekteve, disa prej të cilave duhet të jetë rreptësisht jashtë të arrijnë të fëmijëve. Zbuloni artikuj të ri është më i plotë se nëpër të gjitha shqisat.

  Fëmija duhet të kthehet dhe të marrë parasysh "lodër" nga të gjitha anët, të jetë i sigurt për të erë, dhe më e rëndësishmja - për të përcaktuar shkallën e yistivnosti. Rezultati i këtij kureshtje është se objektet bien në gojë, dhe pastaj - në traktin gastrointestinal ose fëmijën traktit të frymëmarrjes.

  Nëse jeni dëshmitarë të një situatë të tillë, menjëherë e quajnë "ndihmës së parë". Të pakta duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore, madje edhe në orët e para nuk ka simptoma dhe ajo ndjehet mirë. Trupi i huaj me tehe të mprehta (hala, kunjat, shënjat etj) mund të merrni mbërthyer në pjesë të ndryshme të traktit gastrointestinal, duke rritur rrezikun e birë murin e tij.


  Organet e mëdha dhe të rënda të huaj (p.sh. metalike top) për të dalë më vete dhe janë të gjata në zorrët mund të shkaktojë dëme të rënda në muret e gjakderdhje apo rrugëdalje (shkelje e integritetit). Prandaj, kur prekje trupin e huaj në traktin gastrointestinal është e nevojshme për të siguruar që ajo ndodhi, që me kujdes të inspektojë çdo fëmijë karrige.

  Në qoftë se fëmija nuk ishte në fushën tuaj të vizionit, kur është gjithçka ka ndodhur, për të zbuluar praninë e një trupi të huaj në traktin gastrointestinal është shumë më e vështirë. Përveç kësaj, shpesh fëmijët, duke pasur frikë dënimin e fshehin këtë fakt nga prindërit e tyre.

  Zakonisht fëmijët gëlltitje gjëra të vogla - lodra ose pjesë të tyre, monedha, buttons, gurë nga fruta. Në mënyrë tipike, fëmija nuk ndjeni ndonjë siklet, përveç frikës. Më vonë në fëmijën nuk mund të jetë ankesa për shkak se në shumicën e rasteve sende të vogla nga brenda 2-3 ditëve me veten.

  Nëse subjekti i madhësi të konsiderueshme dhe blloqe lumen i ezofagut, pastaj menjëherë të shfaqet asfiksim, jargëzim tepruar, mund të jetë e hiccups, belching, të përzier, të vjella. Çdo ushqim ngrënë dhe ujë të kthehen.


  Çfarë duhet të bëni

  Siç mund ta shikoni, sjellja e fëmijës dhe simptomat do të varet nga objektet e madhësi, formë, materiale që fëmija gëlltitet.

  Në rast se ju dyshoni për praninë e një trupi të huaj në traktin gastrointestinal, kryesisht duhet të adresohen urgjentisht dorëzimin e fëmijës në spital. Kjo është urgjente për të thirrur "ambulancë" dhe merr fëmijën në spital, mundësisht në një multidisiplinare, e cila është kirurgjikale, radiologjike, departamenti endoskopik me ultratinguj, në dispozicion rreth orën. Në Moskë, ajo Izmailovskoye DHKB, Filatov DHKB, Spitali i Shën Vladimirit, etj

  Para ardhjes së prindërve "të shpejtë" nuk do të bëjë asnjë përpjekje për të tërhequr, tronditje, ose "shtytje" trupit më shumë të huaj në stomak (p.sh., duke i dhënë ushqim fëmija).

  Duke bërë kështu, ju mund të bëni vetëm dëm. Ju nuk mund të ushqejnë dhe të ujitur fëmijën, duke përfshirë qumështin e nënës. Ju mund të njomet buzët me ujë në qoftë se ata janë të thata. Ne duhet të përpiqemi, nëse është e mundur, për të qetësuar fëmijën dhe të mbledhë dokumentet e nevojshme në spital: fëmijën politikave mjekësore dhe nënës.

  Nëse fëmija kollitet, gëlltitet, mbytje, ju mund të trokas në buzë të dorës së tij apo gishtat në shpinë të tij mes të xhades blades, drejtimin goditje lart, duke hedhur foshnjen përmes gju në mënyrë që trupi juaj sipërme ishte ulur. Fëmijë nën 1 vit është vënë fytyrën poshtë në krah, kokë ulur pak, indeks ose të mesme gisht "spirancë" duart e vënë fëmijën në gojën e saj, duke zbuluar pats e tij të lirë të dorës në anën e pasme.

  Kjo nuk duhet bërë nëse fëmija mund të marr frymë aq e mprehtë si në kohën e duhur mund të zhvendoset objektin në mënyrë që ajo do të bllokojë udhë ajrore ose të shkaktojnë ënjtje, duke komplikuar seriozisht frymë. Mos harroni se detyra kryesore e marrë veprim - një frymë e ndihmave (nëse i vështirë). Nëse vështirësi në frymëmarrje atje, ju duhet të prisni për ardhjen e "ndihmës së parë".


  Në spital

  Në departamentin pediatri emergjente shqyrtojë kirurg e fëmijës dhe, nëse është e nevojshme, të inspektimit shtesë, rreze X, ultratinguj ose endoscopy. Ajo duhet të mbahet mend se X-ray imazh është vetëm metalik i dukshëm trupat e huaja, gurë dhe disa lloje të qelqit - plastike dhe prej druri objekteve nuk zbulohen pavarësisht cilësi e materialit.

  Bazuar në shqyrtimin e metodave kërkimore dhe diagnostikimin dhe për të përcaktuar nivelin e vendndodhjen e trupit të huaj. Fëmija është në spital dhe në shumicën e rasteve, për të parë në momentin kur subjekti do të marrin jo të veta (zakonisht 2-3 ditë) e tyre emërimin e një pastrues.

  Nëse keni nevojë për heqjen e menjëhershme të trupit ose shkurtësinë e përparimit të tij në traktin gastrointestinal të huaj, në 99% të rasteve ndihmon trajtim endoskopik. Kjo është e mundur kur trupi i huaj është jo më pak se 12 ulçerë duodenale, e cila mund të merrni fibroezofagogastroduodenoscopy (endoscope, duke ju lejuar për të hequr një trup të huaj nga traktin e sipërm gastrointestinal, ezofag, stomak, zorrë e vogël primar).

  Nxjerrja e trupit të huaj është duke përdorur loop endoskopik, shporta ose terminale, përmes endoscope që është futur përmes gojës.

  Ndonjëherë trupi i huaj mund të shtyjë në makinë, dhe më vonë kur të marrë një pastrues do të ndihmojë atë shpejt largohen nga trupi natyrisht. Nëse endoscopically hequr trupi i huaj nuk arritën laparaskopike kryer ose kirurgji abdominale, e cila është gjithmonë traumatike për të trupit dhe është i lidhur me një numër shumë më të madh të komplikimeve të mundshme. Kirurgji laparaskopike është e ndryshme nga zgavrën që nuk është kryer një prerje të madhe në murin e barkut mëparshëm dhe me hapje të vogla në barkut zgavër laparoscope hyrë dhe mjete të posaçme kirurgjike që janë kirurgët.

  Metoda përzgjedh kirurgji kirurg në varësi se ku trupi i huaj që formën e tij dhe madhësi, në varësi të gjendjes së fëmijës.


  Parandalim

  A mos i lënë një fëmijë pa mbikëqyrje. Ju duhet të hiqni vend fëmija nuk është në dispozicion për objekte të vogla të rrezikshme. Extremely duhet të trajtohen me kujdes dhe duke zgjedhur lodrat: ata duhet të plotësojnë kec moshë dhe nuk kanë pjesë të vogla të thyer off dhe me lehtësi.