Nëse juaj Hunter Sindroma e fëmijëve duhet të zbatohen anestezion


 • Çfarë Anestezi
 • Mjek anestezist
 • Përgatitja për kirurgji
 • Kur fëmija juaj është në sallën e operacionit
 • Problemet për fëmijët me sindromën Hunter


 • Çfarë Anestezi

  Anestezi do të thotë humbje e ndjesi, sidomos dhimbje. Mjet anastezik lokale mpirje është vetëm një organ lokal. Personi në këtë trup nuk do të ndjeni dhimbje, por mbetet aktiv dhe të vetëdijshëm për atë që po ndodh.
  Kur prymeneny mjet anastezik përgjithshme personi është pa vetëdije, në gjendje të marrë frymë dhe të lëvizin pa ndjenjë dhimbje. Për të siguruar mbështetjen e nevojshme për jetën e nivelit të oksigjenit, duhet të dorëzohen përmes tubit të ajrit nëpër laring në trake.

  Tub është në trake gjithë operacionit dhe në fund ajo është hequr para zgjimit pacientin.


  Kirurg apo një ekip mjekësor anëtar duhet të shpjegojë për ju hapat ose procedurat të planifikuara.
  Ju do të kërkohet të nënshkruani një formular zyrtar pëlqimin. Ju duhet të bëni pyetje në qoftë se ju nuk e kuptoni plotësisht atë që një pëlqim. Nëse fëmija juaj është në gjendje për të kuptuar kuptimin e procedurës ose kirurgji, ajo gjithashtu mund të kërkohet që të nënshkruajë të njëjtën formë.  Mjek anestezist

  Në shumicën e rasteve, fëmijët me sindrom të gjuetar duhet të veprojnë në një spital të madh me një anesteziologu përvojë pediatrik. Shumë procedura kirurgjikale është e rëndësishme për të zgjedhur anesteziolog para se të zgjedhin një kirurg.


  Është thelbësore që anesteziologu ekzaminuar fëmijën me Hunter sindromi paraprakisht. Fakti që një fëmijë mund të vdesin gjatë operacionit, anesteziologu në qoftë se nuk marrin në konsideratë karakteristikat e sindromës Hunter. Së pari, ajo është e pazakontë (paradoksale) reagimi për ilaçe dhimbje (anesthetics), dhe së dyti, ekziston një rrezik i madh nga mbytja për shkak të natyrës së traktit respirator, ngushtuar për shkak të depozitimit të mucopolysaccharides.


  Për të shmangur ndërlikimet e mundshme nga përdorimi i anestezisë te fëmijët me sindromën Hunter, ju dhe ofrues të kujdesit shëndetësor të fëmijës suaj duhet të kryejë ekzaminimin preoperative dhe vlerësimin e efekteve të anesthetics dhe planin e veprimit në rast të rrethanave të paparashikuara.

  Për të vlerësuar rrezikun e problemeve të mundshme gjatë anestezisë duhet të konsultoheni me një kardiolog dhe pulmonologist. Disa fëmijë kanë frikë të injeksioneve, disa nuk mund të tolerojë erën e gazit. Anesteziologu duhet të gjejë metodën më të mirë të anestezi për fëmijën tuaj.
  Anesteziologu do të vizitojë fëmijën tuaj para se të kirurgjisë / procedurës dhe të urdhërojë përgatitjet e nevojshme për të përgatitur fëmijën për anestezion.


  Ndonjëherë prindërit shoqërojë fëmijën për operimin dhe mbeten aty derisa ai bie në gjumë. Nëse ju mendoni se kjo do të ndihmojë fëmijën tuaj, ju duhet të diskutoni këtë me anesteziologu.  Përgatitja për kirurgji

  Abstenimi nga ushqimi


  Ju jeni të detyruar të them fëmijën tuaj për të marrë anestezion nuk ha dhe pi (zakonisht 4-6 orë). Fakti është se në qoftë se stomaku është i mbushur me fëmijën, ndërsa përdorimi i anestezisë është një rrezik i vjella. Prandaj, është e rëndësishme për lirimin stomakun para operacionit.


  Përgatitje të drogës për kirurgji - janë droga që janë dhënë për të pacientit para një anestezion të përgjithshëm. Ata mund menitsya në varësi të moshës së pacientit dhe llojin e operacionit. Disa droga janë dhënë për të ndihmuar fëmijën tuaj të relaksoheni, të zvogëlojë lagështi në gojë dhe fyt, për të rritur efikasitetin e anestezisë që duhet dhënë.

  Medikamente të dhëna nga goja (me gojë), vena ose intramuskulare në kofshë ose vithe.


  Krem mjet anastezik


  Nëse mjet anastezik duhet dhënë gjilpërë intravenoze në këtë faqe interneti mund të përdoret anestetik krem ​​të veçantë një orë para fillimit të një anestezion. Është e rëndësishme që fëmija nuk ndihet hyrjen gjilpërë. Për fat të keq, krem ​​anestetik është vetëm lëkurë dhe nuk ndihmon me anestezi intramuskular.


  Pritje


  Informoni ekipin mjekësor për nivelin e fëmijës tuaj dhe problemet e tij me vizion dhe dëgjim. Sillni syzet dhe aparate dëgjimi për të ndihmuar mjekët të komunikuar me fëmijën tuaj.

  Pas përgatitjes predmedikamentoznoy për kirurgji fëmija mund të ndjehen të thatë në gojë. Disa fëmijë mund të jetë nervoz. Disa fëmijë mund të sulmojnë dobësi në këmbë. Prandaj, fëmija do të jetë shumë më të sigurt nëse ai do të qëndrojnë në shtrat ose të rrinë me shokët. Nëse fëmija juaj bie në gjumë, ajo ishte më mirë nëse ai ishte i shtrirë në krevat ose të mbahen në një pozicion horizontal, si në qoftë se ai mbetet i drejtë, mund të ulur presionin e gjakut.


  Ndonjëherë predmedikamentoznaya përgatiten për një fëmijë me sindromën Hunter mund të ketë efekt të kundërt - fëmija do të jetë shumë energjik dhe nuk të vë në gjumë.

  Nëse kjo ka ndodhur më parë, ju duhet të informoni anestezist lidhje me të. Ju lutemi gjithashtu, për një droge që kishte një efekt të tillë. Mos harroni të bëni atë - kjo mund të varet në jetën e fëmijës suaj. Nëse ju nuk shoqërojë fëmijën në sallën e operacionit, ju duhet të diskutojë me infermieren kur ju shoh fëmijën të mirë para operacionit. Kjo do të shmangë ankth të panevojshëm. Mos harroni se ju nuk duhet të shqetësojë fëmijën në minutën e fundit para operacionit.


  Lëvizja e fëmijës në sallën e operacionit


  Infermiere gjithmonë e shoqëron fëmijën në sallën e operacionit. Disa spitale lejoni fëmijët të sjellë një lodër të preferuar, kukull apo batanije, por do të ishte shumë më mirë në qoftë se ju merrni atë.
  Para se të hyjnë në dhomë operativ ju do të kërkohet që të veshin veshje të veçantë dhe këpucë. Anesteziologu do të shpjegojë të gjithë procedurën që do të përdoren për fëmijën tuaj. Siç u përmend më parë, ndonjëherë pas injektimit intravenoz të anestezisë para se të lejuar fëmijën tuaj për të fjetur ose të kërkojë fëmijën për të marrë frymë përmes një anestezion maskë. Fëmijët anestezi të vogla ndonjëherë mund të jetë bërë në gju e një prindi ndërsa tub mjet anastezik gaz është ruajtur rreth fytyrën e tij. Pasi fëmija juaj është në gjumë, ju do të kërkohet që të largohen. Është e rëndësishme për të shkuar sa më shpejt që ju të kërkuar. Anesteziologu duhet të shpejt të bëni shumë gjëra për të siguruar që fëmija juaj është në mënyrë të sigurtë mpirë.  Kur fëmija juaj është në sallën e operacionit

  Në këtë kohë, shumë prindër preferojnë të ecin ose të ngrënë. Nëse fëmija juaj mund të ketë nevojë për kujdes intensiv postoperativ, ju mund të pyesni mjekun për të ekzaminuar ka një vend në dhomën e kujdesit intensiv paraprakisht.
  Shumë operacione të zgjasë më gjatë se sa ishte planifikuar, dhe fëmijët zakonisht kalojnë disa kohë në dhomën e kujdesit intensiv të shërohen para se të kthehej në repartin e përgjithshëm të spitalit ose vypysatysya. Nëse jeni të shqetësuar, ju mund të kërkoni për infermiere kontrolluar fëmijët tuaj. Disa spitale të lejojë që të vizitoni fëmijën në dhomën e kujdesit intensiv.
  Në repartin e përgjithshëm


  Pas aplikimit të anesthetics fëmija juaj mund të jetë i fjetur ose të jetë kusht slabosoznatelnom, por tingujt e zërit tuaj do të ndihmojë atë të relaksoheni dhe të fle më thellë. Infermierja do të ju tregojnë kur fëmija juaj është i sigurt për të pirë ndonjë gjë.  Problemet për fëmijët me sindromën Hunter

  Hlikozaminhlikanov sedimenteve (mucopolysaccharides) në të gjitha indet (p.sh. hundë, bajamet, adenoids, fyt, trake, zemra), ndikimi i tyre në formimin e kockave komplikon përdorimin e anestezisë. Këto depozita pasazhe të ngushta hundës, rritjen bajamet, adenoids dhe gjuhën, dhe shkakun e indeve të lirë të tepërt që formohet rreth laring.

  Këto probleme kufizojnë shqyrtimin e laring duke përdorur Laryngoscope (pajisje mjekësore për inspektimin e faring me gojë). Kur relaksuar muskujt në trajnimin predmedikamentoznoy apo anestezi të përgjithshme rrit pengim (shkallë e pengesave) e rrugëve të frymëmarrjes. Përveç kësaj, shpinë qafës së mitrës vështirë kur shpinë nuk është mjaft e fortë për të mos lejuar anestezist për të vendosur kokën dhe qafën në një pozitë për të shqyrtuar më mirë fyt. Lëvizja e kufizuar nofulla, qafë të shkurtër dhe ekzaminimi i trashë mucous i vështirë i laring edhe një mjek anestezist i aftë. Ka faktorë të tjerë që rrisin rrezikun e anestezi - naprirmer, lëkurë të trashë dhe contracture (kontraktimet e muskujve të dhimbshme me kufizimin e mobilitetit të përbashkët) joints e bëjnë shumë të vështirë intravenoz, veçanërisht në raste urgjente.

  Hlikozaminhlikanov sedimenteve në zemrës dhe enëve të gjakut gjithashtu kontribuon në rritjen e rrezikut, por rreziqet e zemrës dhe enët e gjakut janë shumë më të vogla në krahasim me problemet e traktit respirator.


  Çfarë mund të bëhet?


  Fëmija juaj me sindromën Hunter rrit rrezikun e përdorimit të anesthetics. Prandaj më të sigurt për të kryer procedurën në një spital të madh që ka përvojë pune me fëmijët me sindromën Hunter, edhe në qoftë se keni nevojë për të lëvizur në një tjetër qytet ose rajon. Fëmija juaj mund të kenë nevojë për të qëndruar me një tub të veçantë futur në laring dhe trake, aparatin e frymëmarrjes për disa kohë pas operacionit.

  Pra, fëmija juaj kërkon spital me rritjen e mbeturinave pediatrik. Trajtim ambulator nuk është i përshtatshëm!


  Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me transaksionin e propozuar, diskutojnë atë me pediatrin tuaj dhe gjenetist. Ata mund të ofrojnë testuar gjetkë. Rreziqet anestezi dhe përfitimet e operacionit duhet të peshohen në mënyrë rigoroze. Kontrolloni se anesteziologu di kusht dhe të mundshme problemet e fëmijës suaj. Nuk mund të jetë një nevojë për të bërë procesin më të sigurt - dështimi i specifik drogat anestezike apo stabilizim në pacientët me probleme të qafës mbrapa e shpinë. Disa procedura mund të jenë të zgjedhur anestezi lokale.

  Nëse pacienti ka rreziqe të mëdha që lidhen me anestezi, shpesh është e mundur për të përcaktuar operacionin. Mund të jetë e dobishme pulmonologist provim dhe kardiolog. Pulmonologists mund të rekomandojë studimin e gjumit dhe funksionit pulmonar testeve. Pulmonologists mund të vlerësojë anatomisë së traktit respirator duke përdorur një bronchoscope fleksibël.


  Që pacientët me sindromin Hunter pengimit të nënkuptuar të rrugëve të frymëmarrjes, të cilat mund të çojë në intubirovaniya paaftësia ose metoda të tjera konvencionale. Në këtë rast, ju mund të përdorin metodat alternative. Të kaloni një tub frymëmarrje në trake në fillim të procedurës mund të përdoret bronchoscope fleksibël.

  Ose ju mund të përdorni laryngeal udhë ajrore në kombinim me bronchoscopes fleksibël. Megjithatë, këto metoda kërkojnë që anesteziologu pasur përvojë të zbatimit të tyre.