Nëse dietë lënduar veshkave


 • Dietë
 • Recipes

 • Dietë

  Dietë më i rëndësishëm në dështimin e veshkave. Në referencat mjekësore dietë për veshkë të referuara si "numër tryezë mjekësor 7".
  Dietë të rreptë për qëllim edhe për pacientët me sëmundje të veshkave, si glomerulonefriti dhe sindromi nefrotike.

  Në Sëmundjet e veshkave tjetër dietë zakonisht është pak e ndryshme nga zakonisht. Kufizimet kryesore të aplikojnë enët djegëse, erëza dhe alkool.

  Sipas "renale" dietë është e rëndësishme për të kufizuar sasinë e proteinave në dietë. Që proteina të prodhuara toksina që duhet të shkatërrojnë veshkën. Prandaj, rënia në dietë proteina çon në përmirësimin e shëndetit.

  Shkalla e kufizimit proteine ​​varet nga faza e sëmundjes dhe trajtimit. "Renal" dietë lejohen burime të tilla të proteinave si vezë, mish pa dhjamë, shpendëve dhe peshqve. Por numri i produkteve në dietën e përditshme duhet të rregullojnë në mënyrë rigoroze mjekun. Mish dhe peshk kuzhinier më i mirë në zier dhe pastaj piqem apo të skuqura.

  Kur dështimi i veshkave është shumë i rëndësishëm dietë kalori të lartë, të paktën 3500 kalori në ditë. Me një mungesë të ndryshimeve të kalorive metabolizmit. Filloni të "djeg" proteinat yndyrë jo vetëm tonat, por edhe. Prandaj, humbje peshe rrit sasinë e toksinave, dhe dietë malobelkovoy kuptimi i humbur plotësisht.


  Ushqimi është e këshillueshme për të marrë 4-6 herë në ditë.

  Një tjetër faktor i rëndësishëm në dietën për veshka është për të kufizuar kripë. Po, pamjaftueshmëri renale rekomandohet jo më shumë se 2-3 gram kripë në ditë. Pacientët me tension të lartë duhet të përgatisin ushqim pa kripë.

  Përmbajtja në dietë e mineraleve - fosfor, kalium dhe të tjerët - të përshtatura individualisht. Disa pacientë nuk abuzojnë produktet e rekomanduara me përmbajtje të tepërt të fosfor dhe kalium. Burimet e fosforit janë të djathë, djathë, mëlçisë, bishtajore, arra. Kaliumi të pasur me fruta, banane.

  E përshtatshme për pacientët me veshka të sëmura të gjitha ushqimet e bazuara në drithëra, makarona, patate dhe perime të tjera.

  Kjo është e sigurt për të ngrënë fruta dhe manaferrat ato përmbajnë vitamina dhe shumë të vlefshme për veshkat. Kur Sëmundjet e veshkave mund të përdoret praktikisht i pakufizuar çdo supave pakripur vegjetarian.

  Kefir, kos, salcë kosi, qumështi, djathi duhet të marrë në shumën e rekomanduar nga mjeku juaj. Gjalpë i lejuar dhe vaj perimesh.

  Me erëza mund të përdoren vetëm gjethe gji, kanellë dhe qepë të skuqura lehtë. Piper, mustardë dhe erëza të tjera të përmbajnë vajra esenciale, irrituese veshkat.

  Pije në dietë lejohen numër 7 komposto, pelte, lëng, hips supë, çaj i dobët me limon, kafe i dobët. Kakao i pafavorshëm, natriysoderzhaschie ujë mineral.

  Ju mund të hani pothuajse të gjithë ëmbëlsirat, bllokime, marshmallows, enët e ëmbël brumë. Vetëm duhet të heqin dorë çokollatë.

  Përmendja e veçantë duhet të jetë në bukë. Pacientët me pamjaftueshmëri renale nuk mund të hanë ushqim normal, sepse ajo përmban shumë kripë. Ata pjekur bukë special kripë, crepes dhe pancakes pa kripë.

  Keq për fasule pacientët veshkave, qepë, radishes, hudhër, kalë dori, kërpudha. Është e nevojshme për të eliminuar plotësisht mish, peshk dhe kërpudha supë. Është e dëshirueshme për të kufizuar mish yndyrore, peshk dhe pulave. Për shkak të përmbajtjes së lartë e kripës është rreptësisht e ndaluar mish, i konservuar, peshk i kripur, salcice, qentë e nxehtë dhe salcice, djathrave të gjitha llojet.

  Kur sëmundja e veshkave nuk është e rekomanduar si kripur, marinuar dhe turshi perime.

  Ndonjëherë një dietë recetë numër 7 ditë duke përdorur të ndryshme agjërimi.

  Fruta apo kokrra të kuqe ditë është që pacienti të japë 5 herë në ditë për 300 g fruta të pjekur para ose manaferrat, mollë, dardha, rrush, luleshtrydhe. Në sezonin e duhur veçanërisht rekomanduar "ditë shalqi." Nëse e dëshiruar, pacienti mund fruta dhe manaferrat të shtoni sheqer.

  Ditë perime përbëhet nga 1,5 kg perime të ndryshme. Ata janë të trajnuar salads dhe të japë çdo 3 orë në 300 g. Nga të salads të shtoni një krem ​​pak ose vaj perimesh.

  Salads nuk bëjmë kripë.

  Nga ditët e perimeve veçanërisht të dobishme për ditë kastravec veshkave agjërimit. 5 herë në ditë për të ngrënë 300-400 gram trangujve të freskëta. Duke trangujve mund të shtoni 100-200 gram e salcë kosi.

  Kur Sëmundjet e veshkave dhe të rekomandojë lëng çdo ditë. 4 herë në ditë pi 150-200 ml unsweetened perime apo fruta lëng i holluar me ujë dhe supë hips. Total për ditë - 600 ml lëng, 200 ml ujë, 600 ml e hips supë. Para lëng i ditës të jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek, në disa shtete ajo është e kundërindikuar.

  Gjatë ditës së agjërimit trupi bollgur është i ngopur me vitamina B dhe zorrët dhe veshkët pastruar.

  Një ditë për të ngrënë 700-750 gram bollgur në ujë me 200 gram bollgur. Pjesë e përditshme është i ndarë në 5 pjesë. Në bollgur një ditë duhet të pini 1-2 gota e hips supë.

  Recipes

  Pancakes hikërror

  Përbërësit për 4 servings

 • Buckwheat Miell - 1,5 gota
 • miell gruri - 1 filxhan
 • krem
 • Përgatitja:

  Në një gotë qumësht i holluar hikërror miell ngrohtë dhe maja. Pas 1-1,5 orë fermentimit të shtoni yolks vezë, pure me gjalpë dhe krem ​​kosi, miell, qumësht mbetur, kripë, sheqer. Të gjitha me kujdes Llokoçis shpatull deri brumë nuk do të të mbajtur me të në një vend të ngrohtë për 1,5-2 orë.

  Rrahur veçmas bardhë veze dhe krem ​​dhe e lidhni. Add këtë përzierje në brumë, butësisht llokoçis, le të qëndrojë për 10-15 minuta dhe ëmbëlsira piqem.


  Patate "xhepat" me perime mbushje

  Përbërësit për 10 servings

 • 800 g patate të ziera
 • Miell 1/2 filxhan
 • 1/2 filxhan bollgur
 • 2 vezë
 • 1 kokë lakër e vogël e
 • 2 karrota të ziera
 • 2 qepë
 • Gjalpë 100g
 • 1 tbsp. Lugë yndyrë
 • kripë -. 1 h lugë nga sasia e ushqimit.
 • Përgatitja:

  Karrota të ziera të prera në kube. Imët pres qepë dhe të skuqura lehtë. Lakra pastër, pres, bie në ujë të vluar pakripur, vlim për 5-7 minuta, hidhni në një kullesë, cool, përzierje me karrota, qepë dhe pak kripë.


  Hot pure patate të ziera me shtyp, shtoni 1 vezë, kripë, miell dhe bollgur, përzierje mirë. Brumë patate është i mbështjellë jashtë, prerë në sheshet, secili vënë mbushje lakër në krye - një copë gjalpë. Sheshet e tokës kombinohen dhe ngjesh. "Xhepat" vënë në një fletë pjekje greased,. Përhapjen vezë dhe derdh 50 g gjalpë i shkrirë. Piqem në furrë deri sa të bëhet.


  Karrota peeling

  Përbërësit për 4 servings

 • 200g karrota
 • Qumësht 100ml
 • 20g kokrra bollgur
 • 1 vezë
 • 20 gram sheqer
 • Gjalpë 20g
 • 50 g të ulët-yndyrë kos frutash
 • breadcrumbs të lara për të formuar.

 • Përgatitja:

  Flokëkuq peeled, prerë në copa, të vënë në një tigan me shtresë jo-ngjit, ka shtuar 50 ml qumësht dhe 10 g gjalpë dhe ziej rreth ngrohjes ulët deri tenderit (10-12 minuta), fort mbyllur kapakun. Hiq nga ngrohjes, të ftohtë, mish i grirë, të kombinuar me qumësht mbetur, bollgur, sheqer, veze, shtoni 50 g gjalpë i shkrirë Mix gjithë tërësisht. Duke rezultuar në masë është vënë në formë, greased dhe spërkatën me breadcrumbs, të qetë, çiban në banjë me ujë deri tenderit (10-15 minuta), të ftohtë, të tatimit, spërkatjes kos.


  Supë kungull me lakër dhe oriz

  Përbërësit për 4 servings

 • 500g Courgettes
 • 2 karrota
 • 300 gram lakër
 • 1,5 litra ujë
 • 3. lugë oriz
 • 2 tbsp. gjalpë lugë
 • 1 qepë
 • 1 tbsp. vaj lugë gjelle perime
 • 1/2 h. Lugë e kripë
 • 1 fletë gji.
 • Përgatitja:

  Kungull i njomë dhe karrota lahen, lëvore. Kungull i njomë prerë në shirita të trashë, karrota - hollë lakër copë. Imët pres qepë dhe të skuqura në vaj vegjetal derisa të verdhë të lehta. Gjethet Bay derdh ujë të valë, të sjellë ujë në një çiban. Oriz larë për të mbushur në ujë të valë. Pas 5-6 minutash shtoni karrota dhe lakër, kuzhinier për ngrohje të ulët. 5 minuta para përfundimit të gatimit shtoni copëtuar kungull i njomë, qepë të skuqura dhe kripë.

  Informacion nga artikullin "Ushqimi për një veshkë."