Nëse angina mori për fyti


 • Kush duhet fajësuar?
 • Çfarë është ajo, doktor?
 • Vetëm paqe
 • Ngjarjet e Rënda
 • Veten me mustaqe?
 • Për të parandaluar

 • Kush duhet fajësuar?

  Shkencëtarët virologists besueshme argumentojnë se trupi ynë është shtëpi për rreth 3 kilogram mikrobet! Variety, e mirë dhe e keqe. Me imunitet të fortë bakteret "e mira" nuk i japin "i keq" shumohen uncontrollably. Por duhet të vijnë të lirshme - armiqtë e drejtë atje. Armiku kryesor i bajamet (grykët dhe kur lit parë bajamet Palatine) - Stafilokoket dhe streptokokeve. Në mesin e këtij Armada mjekët llogaritur sulmuesin kryesor - beta-hemolitik grupi Streptokoku A. Ai është fajtor për çdo grip tjetër.

  Gjysma tjetër e pectoris shkaktuar Staphylococcus aureus, Streptococcus viridans, Adenoviruset. Ne me siguri mbani mend emrat e armiqve nuk është e nevojshme, por mjekët e dinë se duhet të jetë - varet trajtim. Grupe të ndryshme të antibiotikëve të veprojë në mënyrë selektive: disa në mënyrë të përkryer të përballen me viridans mikrobe të tjerët - me ar. Por në qoftë se ju keni kataral dhimbje të fytit (bajame ishin të kuqe vetëm) atëherë trajtohet me antibiotik - atë xhiruar armë në timon, më shumë dëm se sa mirë. Prandaj, nëse mjeku kërkon për të hapur gojën dhe të thonë "ah-ah-ah", të bëjë atë. Ajo do të marrë një hulumton shtupë dhe të përshkruajnë trajtim ose sy me përvojë menjëherë të përcaktojë patogjen.  Çfarë është ajo, doktor?

  Angina zakonisht ndodh ftohtë dhe i lagësht apo të ftohtë dimrit vjeshtë. Megjithatë, ju mund të kapur atë në verë, kur shtrihen në plazh dhe pastaj pi pak ujë nga frigorifer ose bie në gjumë para ventilatorit. Kjo është shpesh një reagim të hipotermi kundër imunitetit sfond dobësuar. Ka angina bluetongue, folikulare dhe lacunar.

 • Angina kataral ku inflamacion ndodh në mukozën e bajamet, duke shkaktuar skuqje dhe ënjtje të rënda.
 • Në grykët folikulare përkundër sfondit të dukshme skuqje dhe ënjtje dhe akumulimi qelb - follicles.
 • Kur lacunar grykët përgjigje inflamatore është vënë re nga boshllëqet anësore - grooves në bajamet, të cilat akumulon një shumë të mbeturinave.

  Në të gjitha rastet, portat janë infeksion bajame. Nëse koha nuk fillon trajtimin, infeksion patogjen nëpërmjet gjakut dhe limfatike anijeve të mund të përhapet dhe goditi organet fqinje. Për shembull, veshi - pezmatimi i veshit të mesëm përkundër sfondit të një dhimbje të fytit është shumë e zakonshme. Angina mund të shkaktojë sëmundje më të rënda - reumatizmi ose miokardit (inflamacion i muskujve të zemrës). Kur angina mund të vuajnë mëlçi, shpretkë, veshkat.

 • Vetëm paqe

  Ilaç më të mirë për angina - paqe. Puna nuk duhet të shkojnë, edhe pse, sepse kjo mund të infektojnë të tjerët. Përveç kësaj, me ngarkesa të procesit të vonuar të shërimit.

  Pra, nëse ju erdhi dhimbje të fytit, dobësi, dhimbje koke, joints dhemb, fryrë dhe e dhimbshme në të prekur nyjet limfatike submandibular (në mes veshit dhe nofullës), bajamet reddened ose ata kanë arna të bardha, ethe - një gënjeshtër shtrat dhe telefononi mjekun. Nëse dhimbje të fytit dhimbje të fytit në fillim i vogël, atëherë rritet, është konstante, duke kulmuar në ditën e dytë.

  Nëse jeni nga angina "ju" jeni të lirë për të vazhduar me trajtim. Por pjesa tjetër krevat dhe izolimi nga anëtarët e familjes, veçanërisht të fëmijëve është e nevojshme. Në të rënda ndonjëherë e nevojshme për të shtroj në spital pacientin.

  Mjekët me përvojë otolaryngologists pranojmë se, në bazë të pushimit dhe të trajtimit minimale të masave (p.sh., shpëlarje) mund të shpëtoj nga një dhimbje të fytit për 5-10 ditë, në qoftë se trajtimi për të marrë në një fazë të hershme.


  Ngjarjet e Rënda

  Nëse purulent grykët pa antibiotikë është i domosdoshëm. Injorojë ato nuk është e nevojshme, sepse infeksioni mund të shkaktojë komplikime. Në patogjenët pectoris zakonisht ndikojnë penicilinë seri të drogës. Por alergji penicilinë është në rritje, kështu që ajo është zëvendësuar me droga të tjera të tilla si tetracycline.

  Trajtimi me antibiotikë është kryer në bazë të skemës e përshkruar nga mjeku juaj, dhe që i trajtimit ishte Prok tërheqje nga kjo nuk duhet të jetë.

  Së bashku me marrjen e antibiotikëve antihistamines. Ato reduktojnë reaksione alergjike, të zvogëlojë ënjtje e bajamet, të përmirësuar gjumin. Trajtimi i antibiotikëve grykët mjaft efektive, por për fat të keq, ndërsa ne të vrasin mikrobet e dobishme. Çfarë duhet të bëni: dy të këqija zgjedh më pak.

  Kur angina pini shumë lëngje, pije frutash, lëngje, çaj të ngrohtë. Për të kapërcyer sëmundje ndihmon vitaminë C. Dhe nuk turshi, limon - ajo irriton fytin! Por ilaç popullore operon ekskluzivisht. Në 2 gota me ujë, të marrë 2 lugë. l. eukalipt dhe urtë. Boil, shtoni 2 gota e qumështit. Vyparuyte lëngshme me 1/3, shtoni 1 tbsp.

  l. mjaltë (nëse jo alergjik). Në ditë për të pirë 1 litër lëng.


  Veten me mustaqe?

  Nëse nuk ka qelb në pllakatë dhe temperatura jo më të lartë se 37,4 bajamet, ju mund të bëni pije dhe procedurat lokale. Sprays ndihmë të mira dhe aerosols, të tilla si kamfomen, kameton, Ingalipt (në forma të purulent Ingalipt kundërindikuar!). Ju mund të aplikoni dhe tabletky- "sosalky": Faringosept, dekatylen. Por pije - së pari. Mënyra më e lehtë për 1 lugë çaji sode buke dhe sa më shumë kripë në një gotë me ujë të ngrohtë. Nxehtë dhe të ftohtë ujë i keq! Gargarë shpesh e nevojshme, çdo orë e gjysmë.

  Shpëlaj mund të alternuar, për shembull, kripe sode me furatsilinovaya (një gotë ujë një tabletë grimcuar). Gjysmë ore pas gargling mund të lyej zgjidhje Lugol-së.


  Për të parandaluar

  Ilaç më të mirë për një dhimbje të fytit - imunitet. Për të blerë atë, ju duhet të jetë rrëmbyer. E preferuar - të përfundojë çdo pastrimin dush derdhje të ftohtë të shkurtër. Temperatura ulet gradualisht. Procedura fillon me këmbët dhe të përfundojë derdhje kokën. Pastaj ju duhet një fshij mirë e vështirë me një peshqir.

  Informacion nga Rostov Tatiana neni "anginë".