Çfarë herbs janë trajtuar dhe që dëmtojnë mitet dhe realitetet e mjekësisë bimore


 • Çfarë është ilaç bimor?
 • Winter - koha për të pirë Wort Shën Gjonit
 • Frost ndaluar
 • Jo zgjidhja, por ajo ndihmon
 • Plotësuese ushqimore - jo drogë
 • Pse Bath dobishme?
 • Thotë Tatiana Kiselyov, zëvendës drejtor
  Studim i Klinike Federal shkencore dhe eksperimentale
  Qendra e metodave tradicionale të diagnozës dhe trajtimit Roszdrava.
  Çfarë është ilaç bimor?
  - Tatyana, prova shkencore e efektivitetit të mjekësisë bimore është pranuar?

  - Sigurisht. Le të fillojmë me faktin se mjekësisë bimore - dhe i regjistruar
  aprovuar për përdorim mjekësor ne trajtimin RF.
  Gjysma e barnave të përdorura në - origjinë bimore,

  Por ata ishin farmakologjike dhe klinike anija gjyq.

  Kjo
  prova shkencore? Sigurisht. Bimët janë ndarë pus të tillë
  droga njohur individuale dhe totale si atropine me
  Belladonna, shtarë dhe Scopolia, Raunatin i Rauwolfia, hap-down
  tensioni i gjakut. Nga zambak maj të luginës ishin shumë
  Shuma e glycosides kardiake, e cila vepron direkt mbi
  muskujve të zemrës.

  Kjo dëshmi shkencore ilaç bimor? Sigurisht.
  Medicines rrjedhin nga bimët, ashtu si të gjitha drogave sintetike
  lejojë barnatore në vetëm pas kalimit të një
  Procedurat, hulumtim konfirmuar efikasitetin e tyre, sigurinë dhe


  cilësi.


  - Një takim gjithashtu është duke u testuar në provat klinike?

  - Sigurisht. Nëse ata janë të regjistruar në mënyrën e përshkruar,
  mbledhjen e mostrave në fjalë ka hyrë në Regjistrin Kombëtar, i cili përmban të gjithë
  Medikamente aprovuar për përdorim mjekësor në
  Federata Ruse. Pra sot phytotherapy mjaftueshëm shkencërisht
  justifikuar. Një tjetër gjë është se ajo duhet të përdoret siç duhet, por nuk është gjithmonë
  njerëz që besojnë se ata mund të shërohen më mirë se mjekët.

  Për shembull, ajo është e dëmshme, ne besojmë se HLS gazetë. Është si një
  Griboyedov - një përzierje e "francezët e Nizhny Novgorod." Unë e kuptoj njerëzit
  publikoj përvojën time, ka shkrimtarë të aftë dhe mjekët, por

  ndonjëherë kur ju lexoni disa këshilla, ju e dini se ajo do të
  Dëmi i vërtetë. Një lexues rekomanduar një lëng të pikoj në vesh
  Celandine me alkool. Por lëng celandine në formën e tij të pastër jep fortë
  djeg, veçanërisht me alkool ...

  Dhe fakti se ajo duhet të jetë i holluar në disa
  përsëri, kjo nuk ishte e shkruar. Mijëra shembuj të tillë. Po, dikush këto
  Recipes ndihmojë, por në qoftë se nuk ka histori rast - çfarë ka ndodhur me pacientin pas
  trajtim? A është ai i gjallë? A është e shëndetshme? Sa shumë raste kalon nëpër
  trajtim i tillë?


  Winter - koha për të pirë Wort Shën Gjonit

  - Shumë njerëz mendojnë se e ashtuquajtura "bari" në rastin më të keq
  të ndihmojë, por nuk do të shkaktojë dëm ... Edhe pse kohën e tij si ishin të gjithë helm

  perime ...

  - Kjo është e tërë doza pikë dhe emërimi në kohë.
  Wort Shën Gjonit - një bimë e bukur, ajo është quajtur edhe "fabrikë e 99
  sëmundjet ". Kjo është e vërtetë. Por të gjithë e dinë se ajo nuk mund të jetë verë
  marrë atë? Dhe, në çdo formë, pasi ajo përmban
  substanca që rrisin ndjeshmërinë, posaçërisht të prekur
  Fushat në rrezet e diellit.

  Dele në Skoci ndonjëherë pikturuar e zezë
  ngjyrë, sepse nëse belosherstnaya qengj u ngrënë në Wort Shën Gjonit, është
  mund të çojë në shok. Nga ndjeshmëri të tepruar ndaj diellit manar
  mund të vdiste - jo për asgjë që quhet Wort Shën Gjonit Wort Shën Gjonit.

  Prandaj,
  vetëm fillimi ditët të ndritshme me diell, Wort Shën Gjonit duhet të përjashtojë të gjithë
  kuvendi, të zëvendësojë atë me përbërësit e tjerë.

  Efekti i centralit tonik me një dritë të gjatë
  ditë, në të kundërt, është reduktuar, dhe shpesh ata janë pak përdorim. Dhe
  ata duhet të caktojë në mënyrë korrekte: mjet femër dhe është konsideruar djall
  Rhodiola Rhodiola (root artë), dhe mashkull - lemongrass. Relativisht
  Xhensen siberian është universale, Leuzea (rrënjë Maral) dhe
  xhensen.


  Frost ndaluar

  - A mund Herbs kanë një ndikim negativ në shëndetin? Ajo ka qenë
  kështu që të dhënat e kohëve të fundit tregoi rrezikun e një
  mjetet tradicionale?

  - Ju gjithashtu mund të them kështu.
  Për shembull, kjo është një mënyrë të padëmshme
  konsiderohet të jetë nënën dhe njerka. Kollë e saj të dhënë gjithçka. Por kjo rezulton,
  përmban një sasi e konsiderueshme e alkaloide që mund të mblidhen dhe
  kanë një efekt toksik, veçanërisht në mëlçi. Ajo rezulton se
  Kollë fëmijë, ne duam të ndihmuar dhe për t'u dhënë nënë dhe njerkë, por ai dhe kështu
  dehje, dhe ne do të shtoni atje alkaloide. Në qoftë se ju përdorni
  Periudha e shkurtër e më pak se 7 ditë - asgjë të keqe aty, dhe në qoftë se më shumë -
  ndodh akumulimi dhe efektet e mundshme negative toksike.

  Dhe të gjitha këto hobbies hellebore, që gjoja të humbur peshë? Acar
  përgjithësisht janë përjashtuar nga Farmakopea - lista e substancave të lejuara - përmes

  toksicitetit të saj të lartë. Ai vepron në muskujt e zemrës, rrit
  norma e zemrës, stimulon fillimisht, por pastaj e marr në telefon
  efekt deri vdekjet.

  Ose, për shembull, kamomil. Tashmë, kjo do të duket se mund të jetë
  padëmshme? Dhe ai përmban salicylates. Është e njohur se zgjatur
  Efekti i oksid salicili dhe derivatet e tij të shkaktojë probleme
  e stomakut dhe zorrët.


  Jo zgjidhja, por ajo ndihmon

  - Si ndiheni në lidhje me përpjekjet për të trajtuar herbs e kancerit?

  - Një numër i madh i rasteve të avancuara të kancerit për shkak të faktit se njerëzit
  besuar nga disa pseudo-ekspertë që navyrezali artikuj mbi
  Publikimet e popullore dhe pryynyalysya atë që të trajtojnë të tjerët.

  Më e rëndësishmja -
  të shënuar në mënyrë të qartë vendin e mjekësisë bimore në rast. Mjeku duhet
  të diagnostikuar, vlerësojnë pacientin, shoqërues
  sëmundje dhe për të kuptuar në atë moment dhe në çfarë forme mund të jetë
  ilaç i përdorur bimor.

  Së bashku me metoda të tjera, ajo ofron një shumë
  rezultate të mira, në fakt, ajo mund të bëjë një i favorshëm
  efekt si në rrjedhën e tumorit, në të gjitha fazat,
  dhe pas një operacioni pas terapisë rrezatuese, duke reduktuar
  efektet e tyre të dëmshme në trup.

  Ne në Institutin tonë të homeopati dhe kishte një naturoterapyy
  Studimi, i shqyrtuar të gjitha librat e vendas dhe të huaj,

  shkarkuara prej tyre të gjitha bimët që përdoren në popull dhe
  mjekësi zyrtar për kancerin e vende të ndryshme. Ata ishin më shumë
  1000. Pastaj kemi filluar për të analizuar përbërjen e tyre kimike dhe çeliku
  shikoni se sa prej atij numri të bimëve të përdorura në zyrtar
  mjekësi si agjentë antitumor. Ajo u gjet se jo më shumë se
  një duzinë. Të gjithë të tjerët nuk e posedojnë antitumor vet
  veprim, por ato gjithashtu ndihmojnë.

  Fakti se asnjë substancë për të vrarë qelizat e infektuara (edhe pse ajo sigurisht
  sukses i madh). Rezultatet pozitive në sëmundjet oncologic
  arrihet me përdorimin e bimëve veprimit detoxic. Kjo është
  e kuptueshme: është e rëndësishme për të shpëtoj trupin e toksinave.

  Ndihmoj
  jetëdhënës bimët, sepse nëse kanceri në njerëzit, kështu që jo të gjitha
  në rendin e imunitetit në parim.

  Assist diuretik (diuretik)
  bimët, ata gjithashtu kanë të bëjnë me detoksifikimin sepse nxjerr një përfundim
  toksinave nga trupi si bën të dalë djersë dhe choleretic. Shumë
  normalizuar aktivitetin e traktit digjestiv. Qetësuesve
  ruajtur bilancin e sistemit nervor, që është e nevojshme për të gjithë, dhe
  kushtet, veçanërisht kancer. Pra ilaç bimor për kancer nuk përqëndrohet
  vetëm tumor vetë, dhe pastrimi dhe mirëmbajtja e të gjithë organizmit në
  e tërë.


  Plotësuese ushqimore - jo drogë

  - Supplements lidhje me mjetet juridike bimor? Në të vërtetë, shumë prej tyre edhe nga bimët.

  - Besohet se plotësuese ushqimore nuk duhet të ketë efekte terapeutike, ata
  duhet të shtohet në diçka të ushqimit që nuk ka marrë atje. Tani ndaluar
  Shtojcave reklamat si një mjet për të siguruar një efekt terapeutik në
  trup. Kjo është e vërtetë, por, në fakt, ajo ndonjëherë është e njëjtë si mjekësi bimore,
  Edhe pse doza e përbërësit bimor në Badakh duhet të jetë 8-10 herë
  ulët në krahasim me produkt medicinal. A nuk është ndonjëherë
  nga zhvilluesit dhe prodhuesit futjen qëllimshëm
  njerëzit në rrugë të gabuar për lehtësimin e regjistrimit? ..


  Pse Bath dobishme?

  - Fillon sezonin e ftohjet, dhe shumë njerëz do të
  përdorin barëra.

  Të gjitha paketimi i tyre thotë se
  ne duhet të sigurohemi supë në një banjë me ujë. A nuk është më e lehtë për të krijoj
  çaj barishte ose insistojnë ajo në një termos? Ose përdorimi
  çanta filtër?

  - Shteti Farmakope, e cila ka fuqinë e ligjit në vend,
  thotë se përgatitja e infuzione dhe decoctions duhet të përdoret
  të valë banjë me ujë. Çfarë e ka shkaktuar këtë nevojë? Ata që
  papërpunuara gjithmonë të goditur tokën, rërë, pebbles, sidomos në prokurimin
  Organet nëntokësore bimore. Sigurimi vende pastërtinë e mjedisit
  bimore strehoj është gjithashtu i pamundur, nuk ka materiale dezinfektimit në të
  Koha nuk ishte në dispozicion. Dhe tani, unë nuk do të them se kundër ndotjes

  Materialet bërë kudo. Por ka një tregues
  si quhet ndotje microbial e lëndëve të para.

  Bimeve medicinale që vijnë për të konsumatorit,
  nuk duhet të jetë më pak se tregohet në këtë indeks, i cili
  normalizuar për Farmakopea. Kjo është e garantuar nga shteti në rastin,
  në qoftë se lëndët e para blihen në barnatore. Por edhe pas
  zbulohet paketimin e mbyllur është menjëherë microbial
  ndotje, veçanërisht në qoftë se ajo fruta, fara, të cilat përmbajnë shumë
  Sheqernat dhe është një terren i përkryer të mbarështimit për mikroorganizmave.

  Mbajtjen në një banjë me ujë të valë është e nevojshme për të hequr qafe

  nga një shumëllojshmëri e mikroorganizmave.
  Pra, kur ju të blerë lëndën e parë
  si ju nuk mund të kuptoni, do të përgatisë atë sipas rregullave, ose të paktën
  vlim atë në vetëm në rast kovshyke.

  - Dhe ju mund të krijoj në një termos?

  - Për lirimin e substancave biologjikisht aktive është nganjëherë i jep më të mirë
  Rezultati se kur pirja për Farmakopea, por kush mund të garantojë se atje
  nuk ka pasur ndotje microbial. Dhe në qoftë se ju jepni pak
  fëmijë? Dhe sidomos kur ai është i sëmurë? Është më mirë për të përdorur klasik
  metodë.

  - Një çanta filtër?

  - E ashtuquajtura paketa të "shpejtë" ose "utoplennichki" - për
  dembel. Cilësia e letrës së përdorur në qese filtër,

  Të ndryshme. Në Fakultetin e Farmacisë të MMA. Y.M.Syechenova ishte
  Teza e kryer, e cila tregoi shumë interesante
  Rezultatet: në qoftë se ju vetëm të marrë një qese bosh filter, e plotësoni atë me ujë dhe
  këmbëngulin, kur avullimi rezultuar "çaj" është beftë, që ju
  merrni nxjerrjen e ujit nga paketë. Si është e dëshirueshme
  përmban çfarë cilësi ishte letër - kjo pyetje.

  Sigurisht, kjo letër lejohet të përdoren si paketim për ushqim
  produktet, dmth për një person të shëndetshëm dhe një pacient këtu, dhe kjo është e
  Brewed ... Për të thonë se kjo është e keqe, unë gjithashtu nuk mund të: nuk ka të tilla
  të dhëna, por shumë fakti që këto çanta të para mulli

  arrin pak milimetra - jo e mirë në drejtim të ruajtjes
  përbërësit aktiv. Fragmentet më të vogla, më shumë kontakt
  oksigjen, më shumë i shkatërruar substanca biologjikisht aktive.
  Në mënyrë ideale, lëndë e parë e shtypur në madhësinë e 3-7 mm dhe pryhotovlyayetsya
  mënyrë klasike, çanta nuk shpejta.

  Në mjekësi bimor si një metodë të trajtimit është gjithashtu koha rëndësishme anturazhnyy
  deklarojnë pritjet e të gjithë pjesëmarrësve (dhe pacientit dhe mjekut), që është
  Procesi i përgatitjes së ilaçeve - është gjithashtu pjesë e trajtimit.

  Më i lartë