Çfarë Vitaminat preferojnë sy


 • Vitaminat për Eyes
 • Kush duhet të marrë vitamina për sytë
 • Sytë Cilat vitamina janë të nevojshme
 • Vitamina sy


 • Vitaminat për Eyes

  Cilat vitamina të nevojshme nga njerëzit me vizion dhe sy sëmundjeve të paaftë? Thotë okulist Moska Medical Center "Phlox" Olga Aksenov.

  Treg Modern medikament saturuar bujarisht përgatitjet vitaminë për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të syrit. Natyrisht lind pyetja: nëse do të bëjë vitamina sy kapsula ose të sigurojë vitaminë mjaft pasuri racion ushqimi i përditshëm? Në çfarë Sëmundjet okulare ta varros pika?

  Dhe më e rëndësishmja - si për të lundruar në përzgjedhjes drogë vitaminoze?

  Një shumëllojshmëri të gjerë të ushqimit, pika sy dhe tableta vitamina-vitaminë - lidhjet e një zinxhiri. Ato ndikojnë në procesin e shërimit sy nga kënde të ndryshme, duke rritur ndikimit efektiv njëri-tjetrin.  Kush duhet të marrë vitamina për sytë

  Kush duhet të marrë vitamina për sytë?

 • Çdokush që vuan nga miopi dhe hyperopia.
 • Njerëzit mosha e të cilëve po i afrohet 40 vjeç ose kanë "kaluar" përvjetor moment historik - në këtë periudhë, moshës lidhur me ndryshimet ndodhin anijeve në të gjithë trupin, duke përfshirë edhe sytë. Për shkak se një nga fushat kryesore të veprimit të vitaminave të syrit - të forcuar sistemin e qarkullimit të gjakut.


 • Gratë me venat me variçe, madje edhe të parëndësishme, sepse këto gra janë në "rrezik të syrit." Retinë e syrit është tendencë jashtëzakonisht e rrezikshme për trombozë.
 • Pacientët me katarakte dhe glaukoma. Vitaminat janë në gjendje të pengojnë zhvillimin e këtyre sëmundjeve herët.
 • Njerëzit me diabet, të cilat në mënyrë të pashmangshme ndikon organet e vizionit.
 • Të gjitha pika sy me vitamina të përdorura vetëm në këshillën e okulist ndjek. Vitamina pika kurse shpesh varrosur, ata nuk e përdorin rregullisht. Ulet "Kvynaks" dhe "Sankatalin" më efektive të nxitur metabolizmin dhe ngadalësojë rritjen e çdo katarakt, pleqërie, diabetik, traumatik.

  Gjithashtu "pastrojë" lente dhe parandalimin e cataracts "Katahrom", "Vitafakol", "Oftan-katahrom."

  Besohet se rënia e përhapur "Taufon" ndihmë në luftën kundër cataracts. Kjo pikëpamje e gabuar. Drejtimi kryesor i një tjetër: ato janë të mira për pika sy, karakteristika vizuale e të cilëve i qetë në mbrëmje dritë, që është fillimi i një procesi që të çon në "verbëri natën".

  Njerëzit me sëmundje alergjike të syrit të ofruar ankth natyror dhe parehati gjatë pranverës dhe verës bimëve lulëzuar. Me këtë të trajtuar këto pika sy si "Claritin" dhe "Oktylyya." "Prenatsid" dhe "Lakrisifin" gjithashtu drejtuar kundër alergjive, por janë efekt më të fuqishëm.

  Në trajtimin e konjuktivit alergjik luan një rol të rëndësishëm përdorimit profilaktik dhe terapeutik të drogës vitaminoze si "Ifiral", "Optikrom", "Long-Krom." Fillimi i përdorimit të barnave të kësaj serie mundësisht 2-4 javë para ekspozimit alergjen. Nëse ju jeni me vonesë dhe alergjitë "gjetur" ju gjenin gati, përdorni "Alomyd" efekt që sjell rezultatet më të shpejta.  Sytë Cilat vitamina janë të nevojshme

  Vitamina A është e nevojshme për të ruajtur funksionimin normal të retinë dhe është gjetur në shumicën e frutave dhe perimeve portokalli. Me të drejtë konsiderohet vitaminat më të fuqishme sy natyrore janë blueberries dhe karrota.

  Por mos e bandës deri në karrota, turnips dhe grejpfrut - në një shumë e "shijshme kuqe" të dëmshme për mëlçinë.

  Sytë dritëshkurtër gjithashtu duhet kalcium, e cila e bën të pamundur për të "zgjas" ind lidhës të syrit, që pengon zhvillimin e miopi. Shumica e produkteve kaltsyysoderzhaschye - lakër, marule, qepë dhe djathë.

  Riboflavin - Vitamina B, e cila ndihmon me distrofi corneal, gjendet në perime, kërpudha, produktet e qumështit. Vitamina B ketë një ndikim pozitiv të drejtpërdrejtë në qelizat nervore, dmth ato "liderët" që bartin impulset nervore nga retinë direkt në lëvore cerebrale.

  Dhe vitamina aq të rëndësishme si vitaminë C të pasur trëndafilit, patate, lakër turshi, agrume. Por ushqimi është përqendrimi i pamjaftueshëm i vitaminave jo vetëm për trajtim por edhe për parandalimin e sëmundjeve të syrit. Kjo i ka detyruar shumë vende oftalmofarmakolohov "zhvilluar" vitamina okulare software kombinuar me komponentët përbërjen.

  Dallimi në mes vitamina prodhues të ndryshëm në përqendrimin e një komponenti. Kërkoj annotatsionnyy të drogës, ju mund të vendosë që një është mirë të përshtatshme për sëmundjet e tua të syrit: Swiss "Diffrarel" gjerman "Vizioned" italian "forte Mertilen", "Adruzen zink" ose një shumëllojshmëri të pasura me vitamina të brendshme - "biophyte", "Veteron "" Okovit "," Barazia-vigjilencë. "

  Secili prej tyre dominon një komponent, karrota, boronicat, currants zi dhe majdanoz.

  Nëse paqartë vizion, ndjenja sytë e lodhur pas duke përdorur kompjuterin tuaj ose tekste të shtypura riboflavin i dobishëm, në formën e bie vitaminë dhe tableta ose zgjidhje. Në këtë funksion riboflavin në kombinim me vitaminë A është e mirë "zarubtsovuyutsya" Efektet e lëndimeve të syrit dhe djegie.

  Me miopi progresiv, tendosje të zgjeruara të syve, dhe në shenjat e para të hyperopia rekomanduara drogë me një përmbajtje të lartë të blueberries, "Striks", "Mirtille", "Diffrarel", "Vizioned", "boronicat biophyte", "boronicat Okovit", " Boronicë-Forte ".

  Shkelja e muzg, kur një person humbet vigjilent në dritën e zbehtë, tregon një mangësi të vitaminës A. Restore mund të marrë "festive" kapsulat "Retinol" - ". Duovit" zgjidhje me vaj, "VITRUM" me beta-carotene, ose

  "Biophyte majdanoz" ndihmon me sëmundjet e nervit optik dhe forcon enët e gjakut. Majdanoz lëng - ilaç i fuqishëm për shërimin e mprehtësi vizuale, reduktohet me punën e madhe të syrit. Një stimulator i shkëlqyer optik nervore është injektuar edhe "emoksypin."

  Shtimi i drogës "citral" ose vitaminë C ndikon në shërim funksional të syrit në periudhën postoperative.

  Përbërja e elementëve që përbëjnë të drogës "Superokovit" parandalon formimin e clots gjakut dhe ka një efekt vasodilator.  Vitamina sy

  Përdorni vitamina sy dhe shtojcave ushqimore duhet të jenë kurset me kohë të plotë: tre muaj pas marrjes intervalin e kërkuar mujore. Injeksione vitaminë intramuskulare 15 herë në ditë.

  Është e vështirë se e drejtë për të thirrur vitamina për terapi të syve, ata në vend të pengojnë zhvillimin e sëmundjes. Por efekti parandalues ​​i syrit vitamina unike. Unë do të kishte sjellë ata në shkarkimin e domosdoshme për këdo që vuan nga çrregullime të ndryshme të syrit.

  Në përgjithësi, sytë e ndjeshme për gjendjen e trupit si një e tërë, dhe në qoftë se ju të marrë një multivitamin që forcojnë sistemin imunitar, mangësi mineral reduktuar dhe për të pastruar enët e gjakut, kjo ndihmë do të kalojë pa u vënë re jo për syrin.

  Me vitamina unë rekomandoj pacientët e mi komplekset "Complivit", "Olyhovyt", "Pikovit" dhe një të ri "Tsyhapan." Ky mjekim jetëdhënës parandalimi në kapsula ose tableta. Ata janë kusht përballueshme dhe të shkëlqyera që ndikojnë sytë, por gjithashtu, absorbuar me lehtësi nga trupi.

  Informacion nga artikullin "Vitaminat për Eyes"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Katarakt
 • Largpamje
 • Miopi
 • Glaukomë
 • Sindromi i lodhjes sy
 • Vitaminat (vitaminë mangësi, hypo- dhe hypervitaminosis)