Getting shpëtoj e sëmundjes Dupuytren-së


 • Contracture Dupuytren s Çfarë
 • Si për të parandaluar sëmundje Dupuytren-së
 • Me ndihmën përballuar tuhopodvyzhnostyu kynezyterapyya përbashkët
 • Rreziqet e vetë-ilaçe
 • Nëse duan të jenë të shëndetshme - vpravlyaysya
 • Çfarë do të mjekësisë tradicionale

 • Contracture Dupuytren s Çfarë

  Contracture - një kusht ku u kufizuar lëvizjen e përbashkët, Zgjasin me vështirësi dhe dhimbje. Ky çrregullim i zakonshëm për shumë sëmundje. Contractures ndodhin si pasojë e sëmundjes apo pas lëndimit. Sëmundjet më të zakonshme netravmatycheskymy që shkaktojnë tkurrje janë Sëmundjet mosha, artriti dhe arthrosis. Për të shkaktojë ngurtësi të përbashkët dhe sëmundjeve të tjera të tilla si goditje, mungesën e fluksit të gjakut dhe inflamacion të muskujve, lezione të nervave periferike dhe madje edhe ... histeri.  Prandaj kurë ndonjë contracture qëndrueshme pa qartësuar diagnoza është e pamundur! Megjithatë, me trajtimin e sëmundjes themelore, e cila është gjithmonë selektive, nuk janë masa të përgjithshme për të luftuar kontrakturave.

  Ajo është shkaktuar nga fakti se të gjitha këto çrregullime është një rrugë e zakonshme. Indet e buta të sistemit musculoskeletal në nevojë për lëvizje të vazhdueshme dhe nuk mund të tolerojë pasivitet gjatë. Secili prej tyre ka avari e saj karakteristike. Kapsulë të përbashkët zvogëlohet dhe pastaj trashet. Atrofi të muskujve. Ka mbështjelljes midis pjezë dhe indet përreth. Rezultati më i dëmshëm njëjtë çdo tkurrje - ankylosis të përbashkët, dmth humbje totale të lëvizshmërisë.
  Nëse dëmtimi (subluxation, ndrydhje, blanë) nuk ishte i fortë, trup i vetëm të përballen me lëndime. Dhimbja do të ndihmojë në eliminimin e ato lëvizje që parandalojnë shërimin e duhur të indeve. Gradualisht, si funksion do të kthehet në normale, kufizimet dhimbje do të kyçen. Si rezultat i shkeljeve të trafikut për të gjatë, tkurrje të qëndrueshme nuk ka kohë për të pjekur.

  Shkaqet e shumëfishta microtrauma dhe dora contracture, i quajtur sëmundje Dupuytren-së. Ajo do të duket se nëse lëndimi "mikroskopike", prandaj sëmundja trajtohet lehtë, por kjo nuk është kështu! I contractures kjo është me siguri më i rrezikshëm.
  Si për të parandaluar sëmundje Dupuytren-së


  Sëmundje Dupuytren-së zakonisht lind mbi burrat e drejtë të dorës më të vjetër se 40 vjet, shumë vite të angazhuar në punë fizike (shofer kryesisht e rëndë e automjeteve është, traktor, të kombinuar, TURNERS, Millers mekanikë). Dëmtim i përhershëm duke çuar në dëme tendons vazhdueshme të dorës.
  Gishtat janë paralizuar në një pozitë të kërrusur. Dhe të shpjegoj i tyre arbitrar bëhet e pamundur.

  Për të parandaluar sëmundje Dupuytren e rekomanduar për të përdorur në punë (sidomos metalike) doreza dhe indeve më të dendur sa më shumë që pranon finesë e punës tuaj. Edhe gjatë dorashka aplikojnë lëkurës zbutës dhe mbrojtëse krem ​​që mund të blihet në çdo farmaci.

  Asnjë krem ​​shpejt të çara nëpër të cilat faktorë të ndryshëm duke dëmtuar lehtë depërtojnë thellë në inde. Pas punës me materialet qe lëkura mund të mbetet substanca agresive, splinters, të gjitha llojet e patate të skuqura, të jetë i sigurt për të larë duart me sapun dhe ujë, dhe më mirë - paste vseochysniy, të cilat mund të blihen në auto pjesë dyqane. Pastaj fshij sfungjer palme apo leckë të butë. Një pozicion gjatë dhe të rëndë prirje e dorës (shofer mban timonin) rrit rrezikun e sëmundjes. Për çdo orë pune të tillë të paktën 5-7 minuta bëni gjimnastikë, lakimi dhe straightening furçë.

  Mundohuni të mbrojtur me kujdes duart tuaja, nuk e harrojmë për ushtrim, dhe ju mund të parandaluar këtë sëmundje!

  Veçori e procesit destruktive në contracture Dupuytren në inde është se ajo është duke lëvizur përpara me këmbëngulje të jashtëzakonshme. Dhe, edhe kur njerëzit të ndryshuar punë dhe të fillojë trajtimi konservativ ndihmon të kuruar të gjitha contracture të tjera! Më shumë se 90% janë të nevojshme kirurgji. Por kjo është për shkak të kompleksitetit të lartë dhe brishtësia gilcë dorë mekanizmin, vetëm rrallë do të rifillojë lëvizjen e saj plotësisht.
  Me ndihmën përballuar tuhopodvyzhnostyu kynezyterapyya përbashkët

  Në saj të rrezikshme dhe tkurrje, duke rezultuar rënda "one-off" lëndime (të tilla si frakturat, çrregullimesh).

  Këtu, sepse rimëkëmbja është e vonuar, ne do të zgjedhin për të plagosur përherë pozicionin gjymtyrë, të cilat diktojnë dhimbjen tonë. Kjo është shpesh i gabuar dhe të panatyrshme sjellje. Nyjeve të dëmtuara shpejt të mësohen me të. Pas një kohe, të ndryshojë pozicion bëhet shumë e vështirë. Pas gjashtë deri në tetë javë fiksimit të përbashkët në pozicionin e gabuar për të hequr contracture është përmes trajtimit intensiv dhe të zgjatur konservatore ose kirurgji.

  Kjo është arsyeja pse pas një dëmtimi të rëndë, edhe pse nuk kishte asnjë frakturë, është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur, duke përdorur paftë metalike të trashë suva ose fashë rregulluar gjymtyrë në pozicionin e duhur.

  Edhe pse fiksimit dhe jo mënyrën më të mirë jashtë, por këtë problem si "zhvillimit" të përbashkët të vështirë për pacientin - të shkaktojë pasoja edhe më shkatërruese ...

  Megjithatë, ka parimet universale të tuhopodvyzhnostyu luftarake të përbashkët. Baza e tyre është përdorimi i dy teknikave polare: jap paqes një qëndrim të përbashkët të drejtë, por në të njëjtën kohë sa më shpejt të jetë e mundur për të filluar për të kryer ushtrime që fillojnë në kinesitherapy. Ashtuquajturi trajtim me lloje të ndryshme të lëvizjeve të përbashkëta.

  Mos harroni se pozicioni i saktë (jo ai që zgjedh vetë të përbashkët), e cila eliminon edemë, iskemi, tension kapsulë të përbashkët mund të them një traumë mjek.

  Për shembull, sup përbashkët - një rrëmbimit shpatull në 45 gradë, 40 gradë përkulje dhe rotacionin e gjymtyrë brenda dhe 40 gradë. Edhe në qoftë se ju të saktë llogaritur këto kënde, ju ende nuk e skonstruiruete pajisje mbyllje, dhe më e rëndësishmja, nuk e përcaktojnë periudhën gjatë së cilës ajo duhet të zbatohet. Prandaj, kurrë shtyjë udhëtim në dhomën e urgjencës pas ndonjë lëndimi të rëndë ose madje, sipas mendimit tuaj, jo serioz, por një ngurtësi të cilit pas diçka nuk shkon larg.
  Rreziqet e vetë-ilaçe

  Ne tani kthehet për të kinesitherapy.
  Luani i apelit për pacientët e traumës rreth contractures raste të tilla.

  Nyje ndrydhur rubbed krem ​​i fortë, duke marrë si painkillers dhe alkool befas shpjegoj gjymtyrë. Rezultati mund të jetë ruptures shumta të muskujve, tendons, ligaments dhe nevojën për kirurgji! Edhe në qoftë se ju nuk e dëmtojnë contracture butë ind mund të zhvillohet për shkak të vrull muskujve refleks (muskujt psevdoparalych). Është e vështirë për të trajtuar, shpesh "mos harroni" qendra të rregullimit nervor dhe e kthen në mënyrën më të rrezikshme, për shembull, ndërsa not në ujë të ftohtë.

  Në të njëjtën kohë, përdorimi i hershëm i lëvizjeve fiziologjikisht të shëndoshë dhe korrekte është metoda më e mirë e parandalimit dhe trajtimit të kontrakturave.

  Muskujt dhe lëvizjet e përbashkëta të rritur të ushqyerit e indeve dhe metabolizmin, duke parandaluar fillimin e ngurtësi.

  Trajtimi me kontrakturave lëvizjeve kryhet në formë të ushtrimeve terapeutike pasive dhe aktive. Me stërvitje pasiv dhe masazh janë duke u përpjekur për të zgjas muskujt shkurtuar dhe indet periarticular. Nëse, për shembull, contracture furçë të njohur Dupuytren-së masazh ngjitur me muskujt parakrah stroking dhe fërkim lëvizjet. Në mes masazh kryer duke përdorur dorën shëndetshëm, projektimit gishtat pasive lakuar të dorës së prekur.

  Pamja e tyre të qetë për të shtendos dhimbje të durueshme. Secili prej kohëzgjatje totale tuaj stërvitje për 20 minuta duhet të jetë 5-6 masazhet dhe e njëjta zaryadok muskul zgjatues.
  Nëse duan të jenë të shëndetshme - vpravlyaysya

  Nëse ndonjë gjë ngurtësi shkon më shpejt në qoftë se keni shpenzuar ushtrimet në një banjë të ngrohtë para dhe pas baltë nxehtë përfundon gjymtyrë ose aplikacionet. Ka shumë shtesa të dobishme që rrisin efektin terapeutik të banjës (vajra aromatike dhe ekstraktet e eukalipt, jonxhë, buds thupër, Kastrati, kërpudhat, hithrat, hala pishe, klorureve dhe sulfateve argjendi, kalium, magnez, bakër, kripë natriumi nga Deti i Vdekur).  Por nuk do të dëmtojë dhe të shkojnë në fizioterapi. Në fund të fundit, kur drejtimin contracture substancat medicinale duhet të depërtojnë thellë në ind në sasi të mjaftueshme. Dhe kjo mund të arrihet vetëm duke zbatuar electrophoresis apo metodë tjetër për "shtytje" molekulat në inde. Në një rast ekstrem, mjeku përdor injeksione, për shembull, i formuar në Rumenin. Për të ndihmuar të zbutur indeve mbresë, enzimë ndryshuar injektuar lidasa. Duke treguar aplikim i ditës i zakonshëm me një tjetër enzimë - ronidaza. Ato vënë në zonën mbresë për të paktën dy javë. Për injeksion dhe ekstrakte përdorura të aloe, e cila përmban agjentë të fuqishme zbutje.  Ushtrime aktive me ngurtësi të duhet jo vetëm të prerë pëlhurë shtrirje, për të përmirësuar metabolizmin e tyre, por edhe të rritur fuqinë e muskujve shtrirë që kundërshtuar kontrakturave. Kështu, përkulje contracture "pompë" muskujt e muskul zgjatues dhe anasjelltas.

  Veçanërisht e dobishme me ushtrimin rezistencës në palestër. Me aplikimin e vazhdueshme dhe të zellshëm (të paktën 5 herë në ditë, por çdo seancë jo më shumë se 15-20 minuta kohëzgjatja totale e punësimit të paktën një muaj) mjaft prej gome apo pranverë-trajnimit pajisjeve apo brushat speciale topin Expander shitura në sport dyqane. Megjithatë, nëse ju keni mundësi për të punuar jashtë në dhomën e fizioterapisë, nuk e humbas atë!

  Edhe pajisjet e vjetra bllok kanë avantazhin që ngarkesës në të përbashkët dozë të qartë. Në këtë mënyrë ju mund të në çdo ushtrim për të vendosur një detyrë të re, pak heqjen e "bar". Thyer atë, ju do të ndiheni si sëmundje të fitojë dhe ajo do të jetë një ndihmë e rëndësishme psikologjike në shërimin tuaj.
  Çfarë do të mjekësisë tradicionale
  Mjekësisë tradicionale ofron trajtime kontrakturave e mëposhtme:

 • Joints trajtojnë mund rastirki ngrohjen, i përgatitur si më poshtë. Mix vaj luledielli 250ml, 250 ml vajguri dhe 5,10 (në varësi të fuqisë së dëshiruar) pods e speca të kuq të nxehtë, milled në një mulli mishit.

  Insistojnë në një vend të ngrohtë për 9 ditë, dridhen përditshme. Pastaj të filtruar. Fërkim zonën e dhimbshme lehtë stroking zonën e prekur dhe të mbyllë flokët.
 • 300 g të gështenjë fruta kalë i qartë nga zhvishem dhe pres imët. Hidh në një shishe të errët gjysmë-litër, të mbushur deri në buzë me vodka, mbyllni kapakun. Insistojnë 2 javë në një vend të errët të ngrohtë, lëkundje përditshme. Pacientët fshij ngurtësi të përbashkët natën çdo ditë.
 • Informacion nga artikullin "contracture Dupuytren-së dhe sëmundjes."