Përballja me depozitimin e kripërave


 • Përdhes - "Depozitat kripë"?
 • Përdhes Mjekimi

 • Përdhes - "Depozitat kripë"?

  Hipokrati ka thënë se "podahryk - jo eunuk", duke iu referuar marrëdhënieve me sëmundje të sistemit endokrin të njeriut. Sot vërtetuar se rreziku varet nga mungesa e estradiol hormon seksi.

  Në shumë prej trupit të tij femërore, dhe prandaj viktimat e përdhes zakonisht bëhen burra. Ata vuajnë 20 herë më shpesh se sa gratë.

  Përdhes ose mikrokristaline artrit është një natyrë heterogjen, dmth sëmundje është e bazuar në disa arsye. Sëmundja karakterizohet me formimin dhe depozitimin në inde të ndryshme, kryesisht në nyje, Kristal origjinale që përbëhen nga sodiumit monurata dhe urinës.

  Urinës - produkti i fundit i shpërbërjes së acideve nukleike - purines. Në shkelje të metabolizmit purine është e shqetësuar dhe lipidet (yndyrë) metabolizmit, kështu që më podahrykiv - plot me njerëz.

  Në fakt, përdhes është e vërtetë "depozitat kripë". Kristal urinës lehtë mund të dalloj në lëngun e përbashkët, ndonjëherë edhe nën mikroskop të zakonshëm. Këto kristale vetëm të shkaktojnë fërkime në të përbashkët, e cila është shoqëruar me dhimbje të forta - sulm podager.


  Përdhes Mjekimi

  Trajtimi i përdhes - një çështje delikate. Për pacientin, ai fillon me dietë, por një rikthim gjatë dietë është e nevojshme.


  Kërkon nivele të vështirë të monitorimit mjekësor të acidit urik. Është e rëndësishme për të kuptuar se çfarë është duke shkaktuar acid tepërt urinës rrit sintezën e saj ose, anasjelltas, reduktuar largimin e saj nga trupi - dhe varësisht nga ajo përshkruajnë.

  Pacienti është që të përjashtohet nga menuja e pasur në purines ushqime, mish yndyror, peshk, mëlçi, ushqyes supë, domate, spinaq, lulelakër dhe lakër brukseli, veshkave, sardelet, sprats, supave peshk, kërpudha, fasule dhe shumë produkte të tjera.

  Ju mund të hani qumësht, djathë zviceran, vezë, vezë, patate, karrota, sallatë, bukë, drithëra, fruta, produkte të qumështit, mish ligët (2 herë në javë), vajra vegjetale.

  Ajo duhet të pini shumë lëngje në formë të ujit mineral alkaline. Alkooli minimizuar apo edhe eliminimin. Nëse ne jemi për të pirë, vetëm në pushime, vetëm të pirë vodka dhe ujin e saj mineral alkaline në sasi të mëdha. Duke treguar boronicë dhe ekstrakte Rosehip email. Pastaj përdhes, në qoftë se nuk provokojnë, të kontrollohet plotësisht sëmundjen.

  Informacion nga neni Michael Efimov "Përballja me depozitimin e kripërave."

  Lexoni gjithashtu:

 • Supë da bela - ushqimi ynë, ose një përdhes dietë
 • Përdhes: vuajtje apo një shenjë e gjeniut?