Kuptimi intime higjienës Gratë


 • Xhel për higjienën intime
 • Dush intime
 • Mbushje përditshme
 • Gaskets për ditët kritike
 • Tamponin
 • Krem për higjienën intime
 • Të brendshme

 • Xhel për higjienën intime

  Në gjithçka që ka të bëjë me kujdesin për fytyrën dhe trupin, ne tregojnë një njohuri për t'u patur zili dhe kompetencën. Por shqetësim për pjesët private - temë është aq delikat që jo çdo nënë kushtojnë vajzën e saj në finesë e saj ... Shikoni se si edhe ju e dini rregullat e higjienës intime.

  Cili është bilanci acid-bazë në lëkurën tonë? Kjo është e drejtë, 5,5. A e dini se pH e vaginës është shumë më e ulët - 3,3? Natyra specifike "okyslyla" e saj për të mikrobeve të dëmshme vdiq, dhe spermë të lehtë të gjeni rrugën e vezës.  Zakonshme dush xhel e bën "intime" bilancit më shumë alkaline. Kjo hap një korridor të gjelbër të baktereve patogjene që provokojnë mëllenjë dhe vaginitis, dhe "përfshin" dritë spermë të kuqe.

  Prandaj, përdorni vetëm të veçanta, "e papjekur" do të thotë. Ata butësisht pastroj, heq erën e keqe, të shkatërruar florën e dëmshme dhe për të hequr acarim.

  Dhe mbani mend: xhel për higjienën intime nuk është menduar për trajtimin e infeksioneve seksualisht të transmetueshme. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me zgjedhjen, kruarje apo djegie - fjalim për gjinekologu.


  Dush intime

  Në mënyrë ideale, sigurisht ai e nevojshme pas dhomën e njëri zonja '.


  Por nëse kjo nuk është e mundur, ju lutem të jetë i fshin me lagështi mbarsur me locion antiseptik. Ata nuk kanë asnjë të alkoolit, duke shkaktuar acarim të mukozën, por një shumë e vajrave bimore hidratues, qetësues ekstrakte të bimëve dhe rivendosjen e bilancit acid-alkaline e acidit laktik. Por kjo është e vërtetë vetëm në qoftë se ju blej napkins shënuar vetëm si "intime" dhe vetëm në barnatore.


  Mbushje përditshme

  Rondelet Përditshëm duhet të zëvendësohet çdo katër orë - të paktën! Pas të gjitha, ata e kanë zhytur - terren të përsosur të mbarështimit për bakteret. Më të gjatë ju përdorni jastëk, më pak të përfitojnë prej saj dhe më shumë gjasa inflamacion.

  Nga rruga, e njëjta rregull vlen edhe për Rondelet për ditë kritike. Nëse jeni të prirur për alergji, japin përparësi Rondelet konvencionale pa shije, jo me salcë. Të jetë veçanërisht i vëmendshëm për higjienën intime, nëse jeni shtatzënë. Në fund të fundit, 80 për qind e komplikimeve të shkaktuara nga infeksionet e vaginës, të cilat lindin për shkak të injorancës së rregullave themelore të kujdesit.


  Gaskets për ditët kritike

  Gaskets për ditët kritike të përdorimit, duke marrë në konsideratë "pikëza" në paketim. Numri i tyre - 2, 3, 4, 5 - mesatare, se sa ata mund të thithin lagështi. Dhe jo kohëzgjatja e ditëve kritike. Për informacionin tuaj, një rënie e përditshme të shënojë rreshtim hollë, edhe pse zakonisht në kutitë e kjo nuk do të përshkruaj.


  Gjashtë pika apo një mbishkrim «natë» natë siguruar pads - ato janë ditë më të gjerë dhe janë menduar për të mbrojtur rrobat nga mbrëmja deri në mëngjes. Gjinekologët këshilluar në ditët e para të menstruacioneve, kur ndarja e pads intensive përdorim me katër ose më shumë pika, por ditë të tjera - me dy ose tre.

  Dhe të jetë i sigurt për të veshin pads mbushur individualisht.

  Nga rruga, kohët e fundit u shfaq në spetsprokladky tregut mbarsur me ekstraktet e bimëve. Në listën e sëmundjeve që mohon risi, jo vetëm inflamator Sëmundjeve legenit, çrregullime menstruale, adhesions, Endometrioza, por ... hemorroide.


  Tamponin

  Përdorin ato vetëm në ditët e para të ciklit menstrual dhe për të ndryshuar çdo dy orë. Jetës Teprica provokon thatësi vaginale dhe acarim të mukozës dhe përhapjen tensionuara e mikrobeve të rrezikshme. Substancat që ata të fillojnë të kushtojnë një doza të mëdha, mund të merrni në gjak dhe të shkaktojnë të ashtuquajturën sindromën e shokut toksik.

  Kujdes Në sëmundjet inflamatore të vaginës dhe mitrës nuk duhet të përdorni tampona.


  Krem për higjienën intime

  Mbrojtur nga bakteret dhe krem ​​tepërta thatësi për higjienën intime. Nuk është çudi që ata janë të këshilluar që të aplikojnë edhe para se një rënie e horizontit në pishinë ose në ujë të hapur.

  Aditivëve antiseptik që ata janë pasuruar, bakteret patogjene nuk do të lënë një shans të vetëm. Këto krem ​​mund të përdoret si një lubrifikant (dmth zëvendëson për vajosje) kur angazhohen në seks. Ata zbutur, moisturize dhe zbutur mucous, të rivendosur filmin e saj mbrojtëse. Rastësisht, kjo është veçanërisht e vërtetë për gratë e moshës mesatare. Fakti është se pas dyzet ndryshimeve hormonale sfond, dhe pH mukozën gjenitale të bëhet më alkaline.

  Krem për higjienën intime është më e mirë për të blerë barnatore, jo në dyqanet e seksit.


  Të brendshme

  Maximum të brendshme të rehatshme - një premtim i shëndetit intime


  A e dini se shumica e ankesave nga gjinekologët shkaktojë brekë aktualisht në modë rrip dhe tango? Sigurisht, ata duken bukur dhe sexy, por një rrip i hollë, ndërsa në këmbë "veprat" si një bartës të baktereve nga anusit në organet gjenitale. Gjithashtu, në qoftë se rrobat janë shumë të ngushtë në lëkurë, ajo bllokon qasje në të e oksigjenit dhe qarkullimit të gjakut.

  Rroba duhur duhet të jetë bërë e materialeve natyrore (pambuku, liri, leshi, etj). Ajo thith lagështi, lejon lëkurën të marrë frymë dhe nuk krijon një terren të mbarështimit për bakteret. Por ka disavantazhet e liri natyrore - ajo shpejt bëhet look shtrirë.

  Një lesh krejtësisht e papranueshme në të ngrohjes. Të brendshme sintetike, natyrisht, të bukur, por nuk mban ujë: kjo nuk do të thithin lagështi dhe nuk kalojnë. Si rezultat, lëkura mund të duket skuqje dhe acarim.

  Pantallona microfiber duken shëndetin intime të bukur dhe jo të lënduar. Vetëm "por" - nuk janë të lirë. Në çdo rast, çfarëdo rroba që ju zgjidhni, sigurohuni që fortesë ai i sigurt ishte pambuk.

  Informacion nga artikullin "Rregullat e higjienës intime për gratë dhe vajzat"