Çfarë toksplazmozës tacos


 • Agjent shkaktar i toxoplasmosis
 • Mënyrat riprodhimi Toxoplasma
 • Mënyrat e transmetimit të toxoplasmosis

 • Agjent shkaktar i toxoplasmosis

  Toksplazmozës - një patogjen sëmundje e cila nuk i takon viruseve as baktereve. Toxoplasma shkakton atë - është shpërndarë gjerësisht në natyrë "kafshë", një përfaqësues i tipit të thjeshtë.

  Ndërgjegjësimi i të cilët janë të thjeshta, të kufizuar, zakonisht për të informacionit të marrë në shkollë të mesme. Padëmshme dhe interesante caudatum Paramecium - të thjeshta, lëviz bukur qerpikët dhe shkakton asgjë përveç simpatisë (sidomos në qoftë se ju nuk keni për të shpjeguar për mësuesin që ajo kishte në atje).

  Toxoplasma, nën një mikroskop, është gjithashtu mjaft e bukur, kujton, edhe pse jo të këpucëve dhe portokalli segmente, por kjo është e gjitha pozitive fund krahasimet.

  Në latinisht quhet Toxoplasma gondii - pas jetuar qoftë në Tunizi ose në Algjeri gondii brejtësit, e cila ishte zbuluar së pari toksoplazmën deri në 1908.

  Që nga atëherë vesh për toksoplazmu pothuajse të gjitha - siç propagandohet nga sa transmetimit si sëmundja zhvillohet. Nuk janë simptomat, trajtimet dhe parandalimi. Por pacientët me toxoplasmosis nuk do të bëhet më e vogël - ndoshta për shkak se, duke pasur shumë pak informacion. Le të së bashku do të nënshkruajë deri në një rreth të ngushtë të inicion.

  Toxoplasma është në gjendje për të riprodhuar në dy mënyra - seksualisht dhe asexually. Në të dy rastet prodhuar disa forma të ndërmjetme, dhe çdo formë e ka emrin e vet.


  Këto emra flas edhe e frikshme - padashur duket se ata (emrat) e shpikur enkas për studentët tallje mjekësore që gri, duke tërhequr gjymtyrët dhe depresion në vetëm mendimi se Mikrobiologji provimi shtrihet biletë me fjalën "toksplazmozës".

  A nuk besoni mua - shih për veten tuaj. Vetëm dy citate nga mikrobiologji tekst:

  "... Një pjesë e parazitit depërton në qelizat epiteliale të zorrëve, ku procesi i schizogony për të formuar 4-30 merozoites. Pas disa cikleve të riprodhimit dhe makrohametotsity Mikrohametotsity formuar nga bashkimi cila formuar ooçisteve. "  "Brenda ooçisteve janë dy sporotsysty katër sporozoite. Në procesin e ndarjes merozoites shumta atje ... "

  Dhe në tekst shkrim në lidhje trofozoitov, tahizoitov dhe bradizoitov.

  Well? Unë mendoj se komenti është e tepërt - këtu është më e lehtë!


  Mënyrat riprodhimi Toxoplasma

  Çfarë është ende e rëndësishme të dini se ka dy mënyra të riprodhimit?

  Fakti që shumohen në zorrë seksualisht cysts toksoplazmën të formuar, shumë rezistent ndaj faktorëve të mjedisit. Duke e lënë zorrë, ata mund të mbijetojnë për një kohë të gjatë, jo frikë nga tharje, të ulët dhe temperaturat e larta dhe, rrjedhimisht, një burim infeksioni tek organizmat e tjerë.

  Nëse riprodhim aseksual - sëmundje ndodh, por "viktimë" nuk është praktikisht ngjitëse për të tjerët (cysts vazhdueshme formohen).

  Toxoplasmosis shumë kafshë të sëmurë - egra dhe të brendshme. Qentë, macet, lepujt, majmunët, derra, minj, ketrat, pula, pëllumba, dhe kështu me radhë F. -. Vetëm rreth 300 specie gjitarësh dhe 60 lloje të zogjve. Njeri shumë i sëmurë. Por! Riprodhimi seksual Toxoplasma ndodh vetëm në zorrë e macet dhe anëtarëve të tjerë të familjes cat.

  Është shumë e rëndësishme që toksplazmozës i sëmurë, as njeri dhe as qen ose pulë ose gini derr nuk janë infektive. Në të shkurtër, toxoplasmosis - problem individual individuale specifike.

  Ky individ nuk mund të vërtetë të kam Go (dmth, të angazhohen në mish kanibalizëm - një burim i infeksionit), por pjesa tjetër e tij (kjo individuale) mund të jetë bërë, puthur, hugging, duke ngrënë nga e njëjta pjatë, kanë kontakt seksual me Gjasat e toxoplasmosis kontraktues është praktikisht zero. Nuk është e nevojshme nëse gjaku derdh prej tij po organet transplantin - edhe pse në këtë rast të "kapur" sëmundje është shumë problematike.

  Vetëm cat - cute, me gëzof, tender dhe simpatik - një burim potencial i infeksionit dhe distributori kryesor. Nëse luajë një fëmijë në macet preferencat sandbox, toxoplasmosis atë (dityu) e garantuar me gati 100%.

  Dhe në qoftë se meow juaj i preferuar edhe pse ndonjëherë largohet nga banesa, nëse ajo të paktën herë pas here ha mish i gjallë - toksplazmozës ajo është me shkallën më të lartë të mundshëm të probabilitetit.

  Informacion për të menduar: 15-20 ditë e sëmundjes në një mace e dallon mjedisin rreth 2 miliardë cysts që mbeten infektive në dy vjet!


  Mënyrat e transmetimit të toxoplasmosis

  Ju mund të merrni toxoplasmosis shijuar mish, për shembull, një lepuri infektuar, dele, derra dhe kështu me radhë. D. mishit, natyrisht, duhet të jetë e para, trajtimi i ngrohjes për më pak toksoplazmu vret. Njerëzit shpesh hani mish i gjallë, por gjuha kockëmadh që të lëpij proshutë - është e njohur për shumë amvise.

  Si rezultat - macet dhe atje nuk ishte, dhe është toksplazmozës.

  Një mënyrë tjetër e infektimit - Përdorimi i frutave pa i larë dhe perime, kopshte dhe pemishte, siç e dini, një numër i macet e zakonshme të lavdishme.

  Stop menjëherë! Nuk ka nevojë për të përzënë jashtë cat jashtë shtëpisë! A nuk e tërheq fëmijën nga sandbox! A nuk e fshij me mollë të alkoolit!

  Le të hetuar më tej.


  Duke pasur parasysh lehtësinë e infeksionit (dhe macet, dhe fruta dhe perime pa i larë në jetën tonë të shumtë) nuk i ka plotësuar me Toxoplasma gjatë jetës shumë të vështirë, por pacientët rreth nesh nuk është shumë. Ajo rezulton se toksplazmozës në të vërtetë nuk është aq e keqe si ajo mund të duket në shikim të parë.  Fakti që trupi i një personi normal - qoftë i rritur ose fëmijë - mjaft e lehtë për të përballuar me Toxoplasma. Pas gjetjes parazitin në traktin gastrointestinal ndodh përgjigje komplekse, por rezultati është shkaktuar pothuajse gjithmonë nga - prodhimin e antitrupave që neutralizoj toksoplazmën, dhe formimin e qëndrueshme (për gjithë jetën ostavshuyusya) imunitetit.

  Një fakt interesant është se edhe infeksion shumë i parë, i shoqëruar nga një reagim mjaft të rëndësishme të sistemit imunitar zakonisht nuk ka asnjë simptomë - personi ndihet krejtësisht i shëndetshëm dhe në fakt ashtu si është.

  Logjike përfundim: toksplazmozës nuk është ndonjë problem i rëndësishëm vetëm në një, por kusht i detyrueshëm - prania e një imunitet të plotë të personit.

  Nuk është çudi, pacientët, të tilla si SIDA kur infektuar me toksplazmozës pothuajse gjithmonë evoluon. Në mënyrë paqësore në gjumë në trup Toxoplasma mund të aktivizojë dhe të shkaktojnë sëmundje serioze në sfondin e ndonjë veprimi (ekspozimit, përdorimi imunitetit dëshpëruar droga) apo sëmundje (infeksion herpes, infeksionit citomegalovirus, mononukleoza infektive, dhe kështu me radhë. P.), duke çuar në rënie imunitet.

  Unë do të doja të tërhiqja vëmendjen për faktin se shfaqja e toxoplasmosis reduktohet imunitetit duhet të jetë mjaft e konsiderueshme. Nëse një fëmijë rregullisht drejtuar hundë nëse mjeku "nuk ka si gjak" nëse pas një tjetër ARI arritur të "fituar" pneumoni, dhe kështu me radhë.

  n -. nuk ka asnjë arsye derdh asnjë lot, panik dhe të komunikojnë vetëm me mace në doreza dhe maskë.

  Përsëri, në qoftë se një person i diagnostikuar me toxoplasmosis - nuk gjenden vetëm antitrupa toksoplazmën ose të saj, dhe të kenë simptome të veçanta - ju duhet gjithmonë të dërgoni disa përpjekje për të kërkuar për faktorëve shkakor që kontribuojnë në një reduktim të tillë të dukshme në sistemin e mbrojtjes imunitar. Nuk është çudi, toksplazmozës i zbuluar është një arsye serioze dhe e detyrueshme për një ekzaminim të plotë të HIV parë (i mungesës së imunitetit njerëzor Virus - patogjen AIDS).

  Sa më shpejt që kemi përmendur simptoma, ne vërejmë se ata nuk janë specifike (përveç për sëmundjet e syrit).

  Dmth. Nuk ka shenja specifike klinike, duke e bërë të sigurt për të diagnostikuar toxoplasmosis. Toxoplasma gjak nga zorrët dhe të përhapur në nyjet limfatike dhe të organeve të brendshme, ndikon në sistemin nervor - është e qartë se simptomat mund të ndryshojnë.

  Simptomat më të zakonshme ishin të kufizuara në një rritje të vogël në nyjet limfatike (zakonisht të qafës së mitrës). Nuk mund të ketë ethe, mëlçisë zgjeruar dhe shpretkë, dhimbje të fytit. Në rastet më të rënda të zhvilluar pneumoni, ndikon në tru (encefaliti), rreshtim e brendshme e zemrës (endokardit), ndoshta e dëmit të caktuar të organeve - inflamacion të retinë dhe choroid (chorioretinitis toksoplazmoznyy) dhe (ose) inflamacion të uvea (toksoplazmoznyy Uveitisi ).  Kur sistemi imunitar duke ulur simptomat e sëmundjes është shumë serioze - më shpesh zhvillojnë dëmtime shumë të rënda të trurit (encefaliti nekrotizues) nuk është endokardit pazakontë dhe pneumoni.

  Informacion nga Eugene Komorowski neni "toxoplasmosis"