Çfarë është cerozë


 • Çfarë është cerozë?
 • Shkaqet e cirozë
 • Çfarë po ndodh?
 • Diagnoza e cirozë të mëlçisë
 • Trajtimi i cirozë të mëlçisë

 • Rreth cirozë them pak për shkak se shumë njerëz nuk e dinë se më e keqja e saj mund të jetë vetëm kanceri, AIDS dhe sulm në zemër. Të paktën duke gjykuar nga vdekja e pacientëve. Shumica e njerëzve që vuajnë nga cirroza e mëlçisë, kryesisht në moshën e mesme dhe të vjetër.


  Çfarë është cerozë?

  Cerozë në greqisht do të thotë "të kuqe, limon të verdhë." Kjo është ngjyrë bëhet të sëmurët në të kuqe normale të mëlçisë. Cirroza - një ndryshim në strukturën e mëlçisë në të cilën qelizat normale mëlçisë zëvendësohen nga indet në mbresë.


  Shkaqet e cirozë

  Të dy arsyet më të rëndësishme që çojnë në cirozë të mëlçisë - hepatiti (sidomos hepatiti B, hepatiti C) dhe alkoolizmi.

  Në zhvillimin e sëmundjes gjithashtu luajnë një rol:

 • Helmimi nga substanca toksike (p.sh., toadstools helm zbehtë, drogë të caktuara);
 • fshikëz vrer dhe biliare kanalet, të shoqëruara me verdhëz të zgjatur;
 • faktorët trashëgues (shumë e rrallë);
 • malfunctions e sistemit imunitar, trupi papritmas fillon të prodhojë substanca që dëmtojnë mëlçisë vetë.

 • Çfarë po ndodh?

  Ndryshuar strukturën e trupit dhe humbjen e qelizave normale të mëlçisë çon në faktin se mëlçisë nuk është në gjendje të sintetizojnë proteinat dhe substancave të tjera të nevojshme nga trupi dhe neutralizoj toksina.


  Ind mbresë Razrosshayasya squeezes enët e gjakut, duke çuar në qarkullim të dobët.

  Simptomat:

 • Ndryshimi në madhësinë e mëlçisë: ajo rrit ose ul.
 • Sharp "rritet" stomak. Kjo është për shkak të akumulimit të lëngjeve në bark (ascites).
 • Fryrje, të përzier, ndjenjë e trishtim në gojë, belching, mbajtje urinar.
 • Dobësi të përgjithshme dhe humbje peshe.
 • Zgjerimi venat në mur përparme të barkut, rreth kërthizë duket foto kaltërosh që i ngjan "kreu i kandil deti."
 • Në gjoks, prapa dhe supet të shfaqen njolla të kuqe si yje që merimangat e vogla. Palme Blush.

 • Në burra, rritjen e kancerit të gjirit, flokët bie jashtë në sqetull dhe obke bie aftësinë për të rektsyy.
 • Në gratë, cikli menstrual është e humbur.
 • Njeri ankohet për dhimbje koke të shpeshta, shkeljes së vëmendjes dhe kujtesës, e cila është e lidhur me akumulimin e pechenyu gjakut jo të hequr substancave toksike.
 • Zgjerimi venat e ezofagut, por kjo mund të shihet vetëm përmes një gastroscopy.
 • Mund të zhvilluar verdhëz dhe kruarje.
 • Dhimbje të forta në cirozë të mëlçisë nuk është. Nganjëherë shqetësuese ndjenja e intensitet dhe dhemb dhimbje në bark e sipërme të djathtë, provokoi trazira dietë dhe punë fizike.

  Cirroza është një, progresiv kurs pashërueshme afat-gjatë është veçanërisht i rrezikshëm dhe komplikimet e tij.


  Diagnoza e cirozë të mëlçisë

  Për të bërë diagnozën e saktë, mjeku-gastroenterologist pas shqyrtimit drejton pacientit për:

 • kimi të gjakut;
 • analizat e gjakut për shënuesit e hepatitit viral;
 • Ultratingull i mëlçisë dhe organeve të tjera të barkut:
 • Gastroskopi (endoscopy) - për të vlerësuar venat e ezofagut dhe të përcaktojnë rrezikun e gjakderdhjes;
 • mëlçisë scintigraphy - studim radioisotope që na lejon për të vlerësuar punën e ndarjeve të ndryshme të autoritetit;
 • Scans CT - për të vlerësuar ndryshimet në mëlçi dhe organe të tjera të barkut;
 • ndonjëherë të kryer një biopsi mëlçisë.


 • Trajtimi i cirozë të mëlçisë

  Cerozë kurë nuk është e mundur, vetëm në një fazë e hershme është një shans për të ngadalësuar. Kur running cerozë mjek Hepatology do të largojë vetëm simptomat e pakëndshme dhe të ngadalshëm progresion të komplikimeve.

  Baza e trajtimit të cerozë mëlçisë - masat terapeutike:

 • Yndyror përjashtimi, ushqime të skuqura, alkoolit, kufizimi kripë dhe proteina, duke shmangur alkoolit;: dietë
 • diuretics;
 • terapi antivirale - i emëruar i rrallë, por nganjëherë i lejon të ngadalësojë përparimin e sëmundjes;
 • plasmapheresis, pastrimin e gjakut nga toksinat, mëlçisë ndalet në qoftë se ajo të përballuar me këtë detyrë.

  Në procesin akute të zhvillimit komplikimeve apo pacient vë në një spital.
 • Ju mund të kenë nevojë trajtim kirurgjik:

 • paracentesis - birë i murit të barkut, duke i lejuar për të hequr lëngjeve të akumuluar nga abdomen;
 • operacion për të krijuar mënyra të reja për rrjedhjen e gjakut (kirurgji devijim) - operacion mjaft traumatike dhe të vështirë që kërkojnë aftësi kirurg enëve të gjakut;
 • transplantim të mëlçisë.