Çfarë është gërhitës


 • Gërhij
 • Diagnoza dhe trajtimi i gërhitës

 • Gërhij

  Gërhitës - i shëndoshë është një fenomen që ndodh kur dridhje
  Strukturat e butë fyt në sfond të airflow kalon nëpër ngushtuar
  rrugët e frymëmarrjes.

  Më shumë se 30% e popullsisë së rritur vuan nga gërhitës pas 60 vjet - 60%.

  Gërhitës,
  si të shëndoshë është më shumë një problem social për
  të tjerët se vetë njeriu. Megjithatë, gërhitës mund të jetë
  pararendës dhe një nga simptomat kryesore të sëmundjes serioze -
  sëmundje ndalesa frymëmarrjes gjatë gjumit (sindromi apnea fle pengues).

  Gërhitës mund të ndodhë kur:

 • shtrembërim i mur ndarës hundës,
 • Ngushtësia kongjenitale e pasazhe hundës ose fyt,
 • prania e polyps në hundë,
 • nebnom gjuhën zgjeruar
 • malocclusion,
 • bajame e zgjeruar (adnoidah)
 • trashje.


 • Shfaqje
  Faktorët e mëposhtëm kontribuojnë në gërhitës dhe sëmundjeve që të zvogëlojë ton
  muskujt e faring: mungesa e gjumit dhe lodhjes, konsum të alkoolit, futje e pilula gjumi
  droga, duhani, zvogëluar funksionin tiroide, pezullimi
  menstruacioneve në gratë plakjes.

  E gjithë kjo çon në një ngushtim të rrugëve të frymëmarrjes dhe daljen e një tingull të veçantë kur frymëmarrje gjatë gjumit.

  Gërhitës
  Njerëzit shpesh ankohen për sleepiness ditës. Kjo është për shkak të faktit atë
  Gërhitës është shpesh truri mikroprobuzhdeniya,
  Kjo gjumë i shqetësuar. Trupi dhe truri nuk pushojnë gjatë natës. Dhe duke u përpjekur
  të marrë trurin tuaj duke u përpjekur për të fjetur gjatë ditës për të disi


  natë mungesën.

  Gërhitës duhet të trajtohen,
  veçanërisht kur shenjat e para të sindromi obstruktive e gjumit
  gjumë, sipërfaqe shqetësuar gjumë, djersitje dhe natë i shpejtë
  urinim, dobësi dhe dhimbje koke në mëngjes, prerja ditë
  të qenët i përgjumur, nervozizëm, humbje të kujtesës dhe vëmendje.


  Diagnoza dhe trajtimi i gërhitës

  Diagnozë
  trajton gërhitës pa shumë vështirësi. Për këtë pyetje
  të afërmit dhe testet e shqyrtimit sjellje. Megjithatë, ka
  Metodat instrumentale shtesë për diagnostikimin e sindromës
  apnea fle pengues. Pacientët polysomnography përshkruara - një respiratore metodë kërkimore dhe sistemet kardiovaskulare e pacientit gjatë gjumit.

  Njerëzit që vuajnë nga gërhitës duhet të referohen otolaringolog dhe neurolog.

  Nga
  aftësitë e nevojshme për të hequr shkakun e gërhitës. Në veçanti, për të shmangur
  faktorët e rrezikut të tilla si pirja e duhanit para gjumit, alkoolit.

  Ka metoda të ndryshme të trajtimit konservative dhe kirurgjikale e gërhitës dhe apnea e gjumit sindromi.

  Konservator
  Metodat që kanë për qëllim zgjerimin e rrugëve të frymëmarrjes. Pacientët duhet
  zgjidhni pozicionin e duhur fjetur. Nuk janë të veçanta
  pajisjet vnutrishnorotovi që parandalojnë ndodhjen e gërhitës.
  Ka edhe ushtrime për të reduktuar gërhitës.

  Kirurgji
  korrigjim i gërhitës dhe apnea e gjumit përfshin operacione të ndërlikuara,

  përmirësimin e frymëmarrjes hundës, rritjen e lumen e faring, të reduktojë
  Madhësia e qiellëz dhe faring limfoide të buta formacionet. Në mënyrë tipike,
  këto operacione mjaft të kursyer, dhe mund të kryhet nga
  lazer, ultratinguj dhe pajisje endoscopy.

  Veç kësaj, për trajtimin e gërhitës metodë CPAP përdorur (krijimi pozitiv presion të vazhdueshëm e rrugeve te frymemarrjes).

  Informacion nga artikullin "Gërhitës".