Çfarë është sëmundje Meniere


 • Semundja Meniere
 • Simptomat dhe sëmundje Meniere
 • Trajtimi i sëmundjes Meniere

 • Semundja Meniere

  Sëmundje Meniere - sëmundje jo-inflamatore e çrregullimit të veshit të brendshëm manifestohet nga sulmet e marramendje dhe humbje të dëgjimit.

  Si një sëmundjeje të pavarur, semundja Meniere është përshkruar
  në 1861 francez OTIATROV Prosper Meniere, e cila i lidhur
  manifestimet e sëmundjes me lezione e veshit të brendshëm.

  Mosha e pacientëve shkonin 17-72 vjet, fillimi bie kryesisht në periudhën 30-50 vjet. Sëmundje Meniere shpesh zhvillohet në fëmijëri dhe adoleshencë.

  Shkaku i kësaj sëmundjeje nuk është instaluar plotësisht.

  Në dispozicion
  Të dhëna klinike dhe eksperimentale sugjerojnë se
  manifestimet e sëmundjes lidhur me numrin e ngatërruar
  lëngu (endolymph), që hidropsom endolymphatic (ose hidropizi
  labirint). Një rol i luajtur nga abuzimi autonom innervation
  veglat e veshit të brendshëm që shkakton spazma apo extension
  Anijet dhe rritur pėrshkueshmėrisė e mureve të tyre.


  Simptomat dhe sëmundje Meniere

  Për sëmundje Meniere është e karakterizuar nga tre simptomat kryesore - dëgjimi humbje, tringëllimë dhe marramendje sulmeve.

 • Humbja e dëgjimit shpesh i njëanshëm (një vesh). Pacientët në
  për një periudhë të gjatë kohore shënuar luhatjet në ashpërsisë së dëgjimit - dëgjimit periodik të mprehtë dhe përmirësimin e tij të papritur.  Seanca më tej ka vazhduar të përkeqësohet deri shurdhim.
 • Tringëllimë në veshët rrit para sulmit, duke arritur një kulm gjatë sulmit, dhe pasi ajo është zvogëluar dukshëm.
 • Periudhave të shkurtra të përsëritura të marramendje se
  i shoqëruar nga çrregullim bilancit (pacienti nuk mund të ecin,
  qëndrim ose madje të ulen), të përzier, të vjella, nystagmus (të shpejtë
  lëvizjet e syrit pavullnetshme), djersitje, rritur ose
  presion më të ulët të gjakut, zbehje i lëkurës. Marramendje
  Ndjenja më e dukshme e rrotullimit apo zhvendoset mjedisit të saj,
  të paktën - një sens i bie përmes, duke e kthyer trupin e tij.
 • Sulmi i marramendje mund të fillojnë pa dukshme për pacientin

  Arsyet, ndonjëherë edhe gjatë gjumit, por ajo është e lidhur shpesh me fillim
  lodhje mendore ose fizike, emocionet negative,
  Ndikimi i tingujve të mprehta, aromat, etj Frekuencë
  Shfaqja e sulmeve të ndryshme, disa sulme në javë (shumë
  të shpeshta); 1-2 herë në muaj (të shpeshta); 1-2 herë në vit (të rralla); 1 për
  disa vite (episodik). Kohëzgjatja e sulmeve - nga disa
  minuta për disa ditë, zakonisht 2-8 orë.

  Pas sulmit për disa kohë (5-48 orë) pacientëve
  vëreni dobësi, ulur performancën. Atëherë ata e shtetit
  plotësisht normale, dhe pacientët të ndjehen pothuajse i shëndetshëm
  sulm tjetër.


  Trajtimi i sëmundjes Meniere

  Gjatë sulmit - pacienti të vënë në shtrat si të rehatshme për të
  pozicion, dmth se në cilën atenuar ashpërsia
  Çrregullime vestibular. Tingull të ndritshme dhe të mprehtë duhet të jetë
  përjashtuara. Këmbët vënë një jastëk të ngrohjes në qafë dhe në rajon zverku -
  mustardë. Intravenoz administruar 20 ml 40% glukozë, intramuskulare - 2 ml
  Zgjidhje 2,5% pipolfen ose 1 ml tretësirë ​​2,5% të chlorpromazine.

  Për lehtësim të shpejtë të sulmit përdorur bllokimit meatotimpanalnuyu - imponuar zgjidhjen e novokaina dhe platifillin.

  Në mezhpristupnomperiodi emëruar dietë të lehta me kufizimin e pranimit
  lëngjeve, të mprehta dhe enët kripura.

  Alkoolit të përjashtuar dhe pirja e duhanit, dhe
  si ekspozimit të zgjatur ndaj diellit dhe notit në ujërat e thella.
  Me rëndësi të madhe në parandalimin e sëmundjes është përjashtimi stres
  situata.

  Rezultatet pozitive janë dhënë grup të veçantë të terapisë fizike, lloje të ndryshme të akupunkturë.

  Për të parandaluar hedhje kupash dhe përdorimin mjekësor
  droga që përmirësojnë microcirculation dhe pėrshkueshmėrisė kapilar
  Veshi i brendshëm: Betaserc, Kinedril, Bonin, Preduktal. Këto droga
  të zvogëlojë frekuencën dhe intensitetin e marramendje, zvogëlimin e zhurmës dhe kumbues në
  veshët, përmirësimin e dëgjimit.

  Emërohet si droga që përmirësojnë rrjedhën e gjakut cerebrale, cinnarizine, cavinton.

  Terapi komplekse konservator është efektive në 70-80%
  pacientët - dhe u ankorua sulm ndodh pak a shumë
  Trajtim i përkohshëm i zgjatur konservator nuk është vyzdorovlenie.No
  parandaluar humbjen e mëtejshme të dëgjimit.

  Nëse trajtimi konservativ është i paefektshëm, e përdorur
  trajtim kirurgjik. Operacionet janë beninje (sluhosohranyayuschie) dhe
  shkatërrues (shkatërrimi i labirint).

  Informacion nga artikullin "sëmundjes Meniere."