Çfarë është sëmundja Addison


 • Shkaqet dhe manifestimet e sëmundjes Addison-së
 • Diagnoza dhe trajtimi i sëmundjes Addison-së

 • Shkaqet dhe manifestimet e sëmundjes Addison-së

  Sëmundja Addison (sëmundje bronz, pamjaftueshmëria kronike adrenokortikal) - një gjendje e dhimbshme të veshkave gjëndra, të cilat ndodh humbjen kur dy anë ato, duke çuar në një rënie (ose ndërprerjen e plotë) sekretimit të hormoneve veshkave.

  Sëmundja Addison ndodh në lezionet e 90% të indit veshkave. Në shumicën e rasteve, shkaku i sëmundjes - një proces autoimune (sistemi imunitar sulmon vete), e ndjekur në frekuencë duhet tuberkulozin. Si sindromi pamjaftueshmëri kronike adrenokortikal është e pranishme në shumë sëmundje të trashëguara.

  Shkaqet e sëmundjes Addison-së:

 • shkatërrimi autoimune e lëvore veshkave (sistemi imunitar sulmon vete)
 • tuberkulozi i gjëndra veshkave.
 • Heqja e gjëndra veshkave
 • Efektet e trajtimit afatgjatë me hormone
 • Infeksionet fungale (Histoplazmoza, blastomikozës, Koksidioidomikoza)
 • sarkoidosis
 • hemorragji në gjëndra veshkave
 • tumor
 • amiloidosis
 • Fituar imun Mangësi Syndrome (AIDS)
 • sifilis
 • adrenoleykodistrofiya.
 • Sëmundja Addison është shoqëruar me rritje të nivelit të hormonit adrenocorticotropic (ACTH), me alfa hormonit melanotsitostimuliruyuschim që shkakton errësuar të lëkurës dhe mukozës - një vulë e sëmundjes Addison-së, dhe për këtë arsye ajo është quajtur edhe bronz.


  Pamjaftueshmëria e mesme adrenokortikal për shkak të mungesës së kancerit të trurit - hipofizës; ndryshe nga origjinale kurrë, i shoqëruar nga një errësuar të lëkurës.

  Manifestimet e sëmundjes Adisona të përbëhet nga provave të pamjaftueshme të hormoneve veshkave. Prevalenca e manifestimeve të caktuara të përcaktuara me kohëzgjatjen e sëmundjes.

 • Errësuar të lëkurës dhe mukozës (në dështimin primar) shpesh për muaj apo vite përpara simptoma të tjera. Ndoshta për shkak të pranisë së njëkohshme të vitiligo shkatërrimit autoimune e melanocytes - qelizat përgjegjëse për ngjyrën e lëkurës.
 • Dobësi të rënda (sidomos muskujve), lodhje, humbje peshe, oreks të dobët.

 • uljen e presionit të gjakut, i shoqëruar nga marramendje. Gjithashtu, për shkak të pacientëve të presionit të gjakut të ulët të tregohet tolerancë të dobët në të ftohtë.
 • Shenjat e lezioneve të traktit gastrointestinal: të përzier, të vjella, diarre episodik.
 • Ka çrregullime mendore (depresion, psikozë).
 • Forcimi shije, nuhatjes ndjeshmëri, auditory; mund të shkaktojë një dëshirë papërmbajtshëm ushqime të kripura.
 • Veshkave (suprarenal) Kriza: ata janë të bazuara në një mungesë të papritur të hormoneve veshkave për shkak të rritjes së kërkesës për to, ose një rënie të papritur në prodhimin e tyre kundër sfond të një pamjaftueshmërisë kronike ekzistuese veshkave.

  Shkaqet e krizës veshkave:

 • Stresi: sëmundje akute infektive, traumat, kirurgji, stresi emocional dhe efekte të tjera të stresit; Kriza e veshkave në këto situata të provokojë rritje mungesën e doza adekuate të terapi zëvendësimi të hormoneve.
 • Hemorragji Bilateral veshkave.
 • Bilateral emboli arterial veshkave apo trombozë të venave veshkave (p.sh., gjatë studimeve radiocontrast).
 • Largimi i veshkave gjëndra pa terapi adekuate zëvendësuese.
 • Manifestime të krizës veshkave: uljen e presionit të gjakut, dhimbje barku, të vjella dhe të ndërgjegjes të dëmtuar.


  Diagnoza dhe trajtimi i sëmundjes Addison-së

  Diagnoza e sëmundjes Addison-së është kryer endocrinologist është të identifikojë dhe funksionalitetin e pamjaftueshme e lëvore veshkave (të rritur sintezën e kortizolit hormon në përgjigje të efektit stimulues).

  Trajtimi i sëmundjes Addison-së:

 • Ushqimi për sëmundja Addison-së, një numër të mjaftueshëm të proteinave, yndyrave, karbohidratet dhe vitamina, sidomos C dhe B (të rekomanduara hips supë, currants zi, maja që bën birrë). Salt konsumuar në sasi të lartë (20 g / ditë). Dietë të reduktuar përmbajtjen e patate, bizele, fasule, bishtajore, fruta të thata, kafe, kakao, çokollatë, arra dhe kërpudha. Perime, mish, peshk duhet të konsumohen formularin gatuar.

  Shtënë dietë para gjumit rekomandojnë një darkë të lehta (xhami i qumështit).
 • Trajtimi i sëmundjes Addison-së - terapi zëvendësimi të hormoneve veshkave. Aplikoni hydrocortisone dhe fludrokortyzon. Hydrocortisone 10 mg në mëngjes dhe 5 mg gojarisht çdo ditë pas darkë (të rriturit 20-30 mg / ditë). Fludrokortyzon nga 0,1-0,2 mg gojarisht 1 kohor në ditë. Kur tensioni i gjakut duhet të zvogëlojë dozën. Në sëmundjet akute (p.sh., ftohjet) ose pas traumave të vogla dozë të dyfishtë të hormoneve deri ndjenjë më të mirë. Kur trajtimi kirurgjik para dhe (nëse është e nevojshme), pas operacionit përshtatur dozën e hormoneve.

  Në sëmundje të mëlçisë, dhe doza të moshuar pacientëve duhet të reduktohet.
 • Trajtimi i krizës së adrenalinës: treguar shtrimin në spital urgjente. Intravenoz 0.9% klorid sodium zgjidhje për të eliminuar dehidrimit hydrocortisone. Përmirësim klinik (e vlerësuar kryesisht për të rikthyer tensionin e gjakut) zakonisht ndodh brenda 4-6 orë pas terapisë intravenoze.
 • Kur temperatura (në sfondin e presionit normal të gjakut) të caktojë antipyretics tilla si paracetamol.
 • Kur operacioni është i nevojshëm për të rregulluar dozën e hormoneve steroide.
 • Shmangur infeksionet.

 • Me trajtimin adekuat të prognozë sëmundjes Addison-së është e favorshme. Jetëgjatësia është i afërt me normale.

  Informacion nga artikullin "sëmundja Addison-së".