Çfarë sulm në zemër futboll, apo si për të lënduar për shëndetin


 • Qëllimi në një krevat në spital
 • Arsyet për "infarkt futbollit"
 • Çfarë duhet të bëni?

 • Qëllimi në një krevat në spital

  Lëshuar së fundmi nga spitali. Vacationing në "preferuar" e Kardiologji pothuajse një muaj.
  Departamenti i mërzitshëm Jeta pak televizor larmishëm,
  qasje në të cilën ishte vetëm një "rrëmujë".

  Sigurisht, për të parë një transmetim interesant doli jo gjithmonë. Femër
  gjysma "e përbërjes ndryshueshme" e preferuar seri të pafund, por
  gjatë të futbollit ndeshje ishin burra dhe paepur
  të ngurta si granit.

  Asnjë Lutjet dhe nuk kërkojnë ato
  akt - vetëm futboll! Breshëri tifozë emocion mund të paguaj

  vetëm infermiere të rreptë, kërcënuese disable "kuti" dhe për të dërguar për të gjithë
  dhomat.

  Ndërkohë, ashpërsia e stafit mjekësor për tifozët plotësisht
  justifikuar. Mjekët në mbarë botën festojnë moment historik dhe energji
  sëmundje kardiovaskulare gjatë dhe pas më emocionuese
  ngjarjet sportive. Në mjedisin mjekësore madje shfaq afat -
  "Futbolli infarkt" neimeyuschimi asgjë të bëjë me futbollin, por
  zakonshme në mesin e tifozëve.

  Shkaku kryesor i sulmeve në zemër - ndryshimet në trup të shkaktuara nga
  eksitim i fortë nervor. Dhe kështu ata kanë tendencë për të jo vetëm verë
  Burrat tradicionalisht janë në rrezik, por edhe të rinjtë e gjelbër.
  Rreth 15 vjet më parë një grup i mjekëve të shqyrtuar gjendjen e tifozëve Mynihut
  një nga kampionatet e futbollit.
  Ajo u gjet se në momente kritike
  fushë shkaktuar rritjen e presionit të gjakut dhe rritjen e frekuencës
  normë, e cila arriti në më shumë se 160 herë në minutë! Kjo është
  pa ndonjë ushtrim.  Arsyet për "infarkt futbollit"

  Nga vetë, puls të shpejtë - jo një gjë të tillë e tmerrshme, një lojtar në
  Vlerat e tij në terren janë të njëjta. Por ndryshe nga tifoz, lojtar
  përjeton stërvitje serioze, duke shkaktuar jo vetëm
  u rrit norma e zemrës, por frymëmarrje. Pra oksigjen
  muskujt, duke përfshirë ato në zemër, një lojtar rritet, dhe në

  Nuk ka tifoz. Si rezultat, uria oksigjenit probabiliteti i zemrës
  sulm në zemër rrit në mënyrë të konsiderueshme.

  Kontributi i tij për të bërë dhe anijet. Blood presioni mund tifoz
  të rritet në 240 mm Hg. Krizat hypertensive në të gjitha
  tjetër, jo të gjithë do të qëndrojnë presion dy herë normën.

  Sistemi i ngacmuar nervor tregon gjëndrat endokrine të
  Prodhimi i adrenalin derdhur në gjak në sasi të mëdha.
  Futbollist djeg punën e saj të tepërt e muskujve, dhe tifoz thuajse
  ende i ulur në podium, dikur epinephrine constricts enët e gjakut dhe më shumë
  rrit presionin e gjakut.

  Edhe gëzim dhe ngazëllim të shkaktojë reagime të dhimbshme, të cilat janë të

  flasim për një situatë ku ekipin tuaj të preferuar është duke luajtur.


  Çfarë mund
  bëj?

  Leviz! Vende Vskakivanie dhe duart valëzim -
  reagim i natyrshëm në një tejkalim të adrenalin. Gjatë pushimit më të mirë
  mos ulen dhe të ecin, madje poshtë rresht. Pas ndeshjes, mos prisni
  autobus në stacionin e autobusit. Është koha për të ecur 5-6 ndalesa
  shohin, dhe transporti do të jetë falas.

  Shumë tifozë nuk e mërzit duke shkuar në stadium, dhe preferojnë
  shikojnë TV raporton në shtëpi në një karrige komod me një shishe birrë
  dorë. Të tjerët janë duke shkuar në bar me një ekran të madh me miqtë. Dhe
  ju mund të pini dhe hani dhe tymi.

  Dhe yelled - shumë rreth
  sepse të njëjtat tifozët. Një kënaqësi. Por për disa arsye nuk
  konsiderohet se alkooli i tepruar, nikotina dhe dhomë të zihet fryma ende
  rrit ngarkesën në zemër.

  Sigurisht, pa pasion në jetë është e nevojshme. Por përpjekja e tyre për të treguar
  me kujdes. "Root" e mendjes. Çdo sport - kjo është vetëm një lojë, dhe
  fun të shikojnë e saj nuk duhet të dëmtojë shëndetin.

  Informacion nga neni Alexis Norkyna "Çfarë është një" infarkt futbolli ", ose si një" sëmuren "për shëndetin?".