Çfarë photodermatitis


 • Çfarë është photodermatitis ekzogjene
 • Çfarë është photodermatitis endogjen

 • Photodermatitis (fotodermatozy) - një sëmundje e shkaktuar nga rritja e ndjeshmërisë së lëkurës në rrezet e diellit.

  Manifestohet
  photodermatitis si blisters, skuqje, kruarje dhe flaking e lëkurës,
  ndodhin pas ekspozimit ndaj diellit. Në mënyrë tipike, puçrra të ndodhë
  në fytyrë, të paktën në trup, shumë rrallë - duart dhe këmbët. Sëmundja shpesh
  zhvilluar në dalje në det, në vendin me më shumë aktiv, e pazakontë
  për ne diell.

  Njerëzit shpesh i quajtur photodermatitis
  "Alergjik ndaj diellit". Megjithatë, një komponent i tillë alergjik
  në diell atje.

  Efektet toksike apo alergjike të diellit
  manifestuar nga ndërveprimi i (ultraviolet) rrezet diellore
  cila apo substanca në lëkurë (photodermatitis ekzogjen)
  ose në lëkurës (photodermatitis endogjen).


  Çfarë është photodermatitis ekzogjene


  Si shembulli më i spikatur mund të jetë photodermatitis ekzogjene
  të sjellë të ashtuquajturin dermatit livadh. Në verë, gjatë lulëzuar,
  shumë bimë të egër të prodhojnë substanca specifike - furocoumarins,
  depozituar në lëkurë kur vendosen njeri në këto pjesë.
  Me ekspozimit UV njëkohshme në disa ndjeshme
  tij, njerëzit mund të përjetojnë skuqje dhe blisters (vezikulave


  dhe pustules). I nxituar i shoqëruar me kruarje të fortë. Më tej
  zonat e prekura të pigmentim lëkurës është e vazhdueshme.


  Photodermatitis
  mund të ndodhë edhe nëse dielli para se të hyjnë ndjeshme
  për të krem ​​e tij të vajosurin njeri ose pomadë ose parfum lejohen
  dhe deodorant. Substancat që përbëjnë ndryshme kozmetike ose
  parfume, mund të reagojë me ultravjollcë
  rrezet dhe të shkaktojë një reaksion alergjik. Këto prona janë,
  tilla si eosin, e cila mund të jetë një buzësh,
  dhe acid P-Aminobenzoic (PAVA), e cila është pjesë e disa
  sunscreens.

  Përveç kësaj, efektet e të ngjashme kanë
  Acidet yndyrore polyunsaturated, retinoids, vaj i bergamot, Hypericum,
  rose, myshk, dru sandali, lëng, kopër, majdanoz, borik, salicili
  acid, fenol, përgatitjet merkurit.

  Prandaj, për të mbledhur beautician
  Pushime në det, është me vend që të shqyrtojë përbërjen e parfume
  dhe kozmetike, e cila është planifikuar për të marrë me ju. Dhe larg,
  shtyjë një që përfshin substancat e mësipërme. 0%
  D

  Pse disa
  janë tan, edhe shpirtrat e barabarta dhe të bukura nadushyvshys dhe të tjera
  përballohen nga pronari? Ndonjëherë kjo është për shkak të pranisë së një
  sëmundjet kronike, veçanërisht të mëlçisë ose veshkave gjëndra.


  photodermatitis njerëz të tjerë të prekur me lëkurë të drejtë dhe fëmijët e vegjël,
  Mekanizmat e mbrojtjes të reaksioneve të lëkurës në mënyrë të konsiderueshme më i dobët i të cilit.

  Shumë
  droga të kontribuojë gjithashtu në photodermatitis shfaqjen.
  Ky efekt kanë, në veçanti, sulfonamides, barbiturates,
  chlorpromazine, antibiotikët të caktuara (doxycycline, tetracycline)
  antihistamines, disa droga kardiovaskulare
  (Amiodarone, trazikor), citostatikët, disa nonsteroidal
  droga anti-inflamator (ibuprofen, aspirin), oral
  kontraceptive.

  Përveç kësaj, është rritur reagimin e lëkurës në diell
  Rrezet ndodh kur lëkura "dobësuar" disa shtesë

  Ndikimi - lëkurë, tatuazh duke përdorur kripërat kadmium.


  Çfarë është photodermatitis endogjen


  photodermatitis ky grup janë mjaft të rralla
  sëmundje, zhvillimi i të cilave luajnë një mosfunksionim të rëndësishëm rol
  sistemit imunitar, dhe çrregullimet e ndryshme metabolike
  (Trazirat në metabolizmin). Photodermatitis endogjene përfshijnë,
  në veçanti, porfiria, kseroderma pigmentosum, ekzemë diellor,
  prurigo diellor, Hydroa vacciniformia (hidro vaktsinoformnaya)
  fotodermatoz polymorphic.

  Këto shtete kërkojnë
  Vëmendje e specialistë (dermatologists, immunologists,
  allergists) dhe një ekzaminim tërësor.

  Informacion nga artikullin "photodermatitis ose" alergjik ndaj diellit. '"