Çfarë është Uretriti


 • Uretriti
 • Manifestimi Uretriti
 • Diagnoza dhe trajtimi i urethritis

 • Uretriti

  Uretriti (nga greke uretrës -. Uretrës, urinar
  kanal) - një inflamacion i uretrës, kryesor
  shfaqje e cila është shkarkimi nga uretrës dhe dhimbje në
  urinimi.

  Uretriti ndodh në të dy burrave dhe grave.

  Varësisht nga shkaku i infektive dhe joinfektive dalluar uretritin.

  Uretriti infektive më të zakonshme dhe të shkaktuara nga infeksionet seksuale.

  Ata janë të ndarë nga ana e tij në dy grupe:

 • Uretriti specifik infektive - gonorrheal dhe të tjerët;
 • Uretriti nonspecific, i cili është shkaktar etiologjik i klamidia, tricomonas, ureaplasma, mykoplazmat, viruset, etj
 • Noncommunicable

  Uretriti zhvillohet si pasojë e reaksioneve alergjike, lëndimet
  uretrës (trupa të huaj, duke përfshirë urinar
  catheters), ngushtimin e uretrës, etj

  Shpesh Uretriti infektive shkon në infektive me shtimin e infeksionit.


  Manifestimi Uretriti


  Kryesor
  manifestime të urethritis - një dhimbje djegie apo dhimbje gjatë urinimit,
  veçanërisht në fillim, dhimbje në perineum dhe shkarkimin nga uretrës.
  Bold janë zakonisht në mëngjes. Kur nonspecific bakterial
  Infeksionet janë të bollshme Muco-purulent karakter, blu-jeshile
  ngjyra me një erë të pakëndshme.

  Në përzgjedhjen gonorrheal Uretriti shfaqet në mëngjes si pika e bardhë e qelb nga uretrës.


  Duhet
  vuri në dukje se njerëzit, për shkak të karakteristika anatomike (më gjatë
  dhe uretrës ngushtë), dhe ende ndjehen më shumë simptomat e urethritis.
  Gratë kanë të njëjtat shenja të urethritis më pak të theksuar dhe madje mund të qëndrojë
  dalluar.

  Me inflamacion uretrës mund të arrijë prostatës, fshikëz dhe scrotum. Pra prostatitis,
  epididymitis dhe orchitis mund të ketë komplikacione të urethritis, dhe kur
  zhvillimi i mëtejshëm mund të vazhdojë në infertilitetit mashkullor.

  Femrat
  Uretriti shpesh e përbërë shkelje microflora vaginale,
  inflamacion i fshikëzës (cystitis) dhe inflamatore tjetri
  sëmundjet e traktit urinar.

  Nëse ju nuk do të marrë pjesë trajtim
  Uretriti, ne mund të zhvillojnë uretral ngushtim - ngushtim që
  presioni i dukshëm dobësimi i urinës gjatë urinimit.


  Diagnoza dhe trajtimi i urethritis

  Prandaj,
  Nëse ju gjeni veten në një shkarkim nga uretrës, djegie
  urinim, ndjesi shpimi gjilpërash në uretrës në pjesën tjetër të kohës, ju duhet
  shpejt kthehet në urolog apo sëmundjeve veneriane. Mjeku do të kryejë
  mbjellje bakteriologjik dhe PCR diagnoza e infeksioneve për të identifikuar
  agjent shkaktar i sëmundjes suaj.

  Shpesh simptomat mund
  nuk zbulohen në të gjitha. Në këto raste, infeksioni është zbuluar vetëm kur
  Analiza laboratorike - por ju ende drejtuar rrezikun e infektimit të

  partneri i tij, që të gjitha simptomat e pakëndshme mund të ndodhë
  në mënyrë të plotë.

  Informacion nga neni "Uretriti".