Çfarë është tularemia


 • Tularemia
 • Cilat janë simptomat e tularemisë
 • Trajtimi dhe parandalimi i tularemisë

 • Tularemia

  Tularemia - zoonotike infeksioni ka një fokale natyror.
  Karakterizohet nga dehje, ethe, limfatike
  nyjet. Agjent shkaktar i sëmundjes - bakter i vogël. Kur ngrohet në 60c
  vdes në 5-10 minuta. Rezervuarët shkopinj tularemisë - lepuj,
  lepujt, minjtë e ujit, voles. Në vatrave natyrore periodikisht
  atje epizootike.

  Infeksioni transmetohet tek njerëzit në mënyrë të drejtpërdrejtë në kontakt me
  Kafshët (gjahu) ose nëpërmjet ushqimit të kontaminuar dhe ujë, më pak
  nga aspiratën (përpunimin e drithërave dhe foragjere produkteve

  kokërr shirje) krovossalnymykomahamy (zekth, tik-tak, mushkonjë, etj).


  Cilat janë simptomat e tularemisë

  Inkubatori
  Periudha e disa orë për 3-7 ditë. Ka bubonike, pneumonike dhe
  përgjithësuar (e përhapur në të gjithë trupit) formën. Sëmundje
  fillon me një rritje të papritur të mprehtë në temperatura të 38,5-40 gradë
  C. Nuk është një dhimbje koke të mprehtë, marramendje, dhimbje në muskujt e këmbëve,
  prapa dhe rajon mesit, humbje e oreksit. Rastet e rënda mund
  të jenë të vjella, nosebleeds. Karakterizohet nga djersitje të rënda,
  çrregullime të gjumit si pagjumësi ose qenët i përgjumur anasjelltas. Shpesh
  ka eufori dhe aktivitet shtimi kundër sfondit të temperaturë të lartë.  Nuk ka skuqje dhe ënjtje të fytyrës dhe conjunctiva në ditët e para
  sëmundje. Më vonë në mukozën orale shfaqet dot
  hemoragji. Gjuha e veshi me një lulëzim pak gri. Një tipar karakteristik -
  ndryshme rritje nyje limfatike, madhesia e cila mund të jetë
  bizele në një arre.

  Sistem kardio-vaskulare tregoi bradycardia,
  hipotension. Leukocytosis gjak me neytrofilnyhzrushennyam moderuar.
  Mëlçisë dhe shpretkë janë zgjeruar jo në të gjitha rastet. Dhimbje barku
  mundur me një rritje të konsiderueshme në limfatike mezenterike
  nyjet. Ethet zgjat deri 30 ditë.


  Formë bubonike e tularemisë. Patogjen penetron lëkurës pa
  duke lënë një gjurmë, pas 2-3 ditëve të sëmundjes zhvillimin e një rajonal
  lymphadenitis. Dajre ishte e dhimbshme dhe të kenë konturet e qarta të deri në 5
  cm. Në të ardhmen, ka një zbutje apo timpanit (1-4 mo.) ose
  seksion i lirimit të tij pavullnetshme e slyvkoobraznoy trashë qelb
  dhe tulyaremyynoho arsim gyp. Më të prekur axillary,
  Nyjet limfatike inguinale dhe femurit.
  Formë ulçerë-bubonike është karakterizuar nga një plagë të para në portën e hyrjes faqen e infeksionit.
  Formë Sytë-bubonike zhvillon kur goditi në patogjen
  mukozës së syve. Tipike e rritje folikulare

  verdhë madhësi kokërr mel të konjuktiva.
  Bubo zhvillon në rajonet pranë veshit ose submandibular, sëmundje vazhdoi.
  Formë anginale-bubonike ndodh në lezioni parësor
  mukoza membranës i bajamet, zakonisht një. Kjo ndodh në mënyrë të ushqimit
  infeksion.
  Ka forma të tularemisë, kryesisht prekin brendshme
  autoritetet. Forma pulmonare - shpesh regjistruar në vjeshtë dhe dimër.
  Formulari i përgjithësuar rrjedh nga lloji i infeksionit të përgjithshme me të rënda
  toksiciteti, humbja e vetëdijes, iluzionet, të fortë dhe kryesor muskuloz
  dhimbje.
  Komplikimet mund të jenë specifike (tulyaremiynaya i mesëm

  pneumoni, peritonit, perikardit, Meningoencefaliti), dhe abscese
  gangrenë e shkaktuar nga florës sekondare bakteriale.
  Diagnoza bazohet në provë kozhioallerhicheskoy dhe reagimet serologjike.

  Trajtimi dhe parandalimi i tularemisë

  Hospitalizimi i pacientit.
  Roli kryesor i është dhënë drogë antibacterial (tetracycline,
  aminoglycosides, stretomocinë, chloramphenicol), trajtimi është 5 ditë
  temperatura. Forma të përdorim të zgjatur
  Trajtim i kombinuar me antibiotikë vaksinës, e cila administrohet
  intradermal, intramuskulare në një dozë prej 1-15.000.000 mikrobeve në inRektsiyu me
  intervale të 3-5 ditëve, 6-10 seancave të trajtimit.


  Recommended
  vitamina, transfuzionet e gjakut të përsëritura. Kur
  Luhatjet darje - kirurgji (i gjerë prerë për
  zbrazjes tambourine). Pacientët janë lëshuar nga spitali pas një të plotë
  shërim klinik.

  Likuidim
  vatra natyrore apo reduktimi i territoret e tyre. Mbrojtja shtëpitë, puse,
  ujë i hapur, ushqim nga brejtësve të vogla. Përçueshmëri
  Vaksinimi i planifikuar në masë në foci e tularemisë.
  Informacion nga artikullin "tularemisë."