Çfarë është hyperthyroidism


 • Çfarë është hyperthyroidism
 • Shkaqet e hyperthyroidism

 • Çfarë është hyperthyroidism

  Tirotoksikozë - një gjendje e shkaktuar nga vazhdueshme nivelet në rritje të hormoneve tiroide. Ndonjëherë tregojnë këtë, hyperthyroidism termi ("hiper" - një shumë) - rrit funksion tiroide. Megjithatë, hyperthyroidism afat (fjalë për fjalë - "helmimi hormoneve tiroide") reflekton më shumë në mënyrë adekuate thelbin e sëmundjes, hyperthyroidism siç ndodh në kushte normale, të tilla si shtatzënisë.

  Tirotoksikozë është një kusht i hypothyroidism kundërt nëse në nivele më të ulëta të hormoneve tiroide në trup, të gjitha proceset janë ngadalësuar, në proceset metabolike tirotoksikozë ndodhë me intensitet në rritje.

  Këtu është se si për të komunikuar me pacientët rreth simptomet e tyre e hyperthyroidism

  Shumë pacientë përshkruaj ndjenjën e vazhdueshme të nxehtësisë dhe djersitje të fortë, madje edhe me dritare të hapura në mot të ftohtë, sepse lëkura e këtyre pacientëve gjithmonë të nxehtë dhe të lagësht. Ka shpesh "Tides" e gjakut në gjysmën e sipërme të trupit, qafë dhe fytyrë. Pacientët e flokëve të bëhet i brishtë, i hollë dhe mund të bien rëndë. Ndryshime mendore ndodhin në pothuajse të gjithë pacientët, në mënyrë që ata janë dërguar shpesh për një psikiatër. Pacientët janë të bezdisshëm, nervoz, shpesh - agresive. Gjendja në pacientët ndryshon shumë shpejt nga euforia në depresion, tearfulness shpesh shfaqet.
  Kur metabolizmi tirotoksikozë ndodh me aktivitet në rritje. Kjo është arsyeja pse, pavarësisht nga overeating vazhdueshme, pacientët nuk popravlyayutsya, por më tepër të humbur peshë. Shumë pacientë me pika tirotoksikozë etja konstante, urinim të tepruar dhe diarre, për të cilat pacientët janë shpesh pranuar në departamentin Gastroenterologji.

  Sëmundje të zemrës ndodh në tirotoksikozë në shumicën e rasteve, shumë shpesh paraqet një problem të madh. Simptomat më të zakonshme janë palpitations dhe ndërprerjet e zemrës që janë të lidhur me rritjen punën e muskujve të zemrës. Gulçim është gjithashtu e zakonshme në pacientët për të cilat pacientët janë shpesh të diagnostikuar astmë.  Humbja e sistemit musculoskeletal - gjithashtu i shpeshtë në pacientët me tirotoksikozë.

  Pothuajse të gjithë pacientët të zhvillojnë dridhje thyrotoxic - dridhje të vogël që është parë në gishtat shtrira duart. Nivele të larta të hormoneve tiroide çon në sosje e kalciumit në indet kockore, e cila rrit rrezikun e osteoporozës dhe frakturave.
  Dobësia e lidhur me atrofi të muskujve, siç vuri në dukje nga shumë pacientë. Në shumicën e pacientëve me tirotoksikozë duket shkakton strumë.

  Një nga simptomat më të zakonshme të hyperactivity e gjëndrës tiroide është se simptomat e syve - fryrje sy.


  Shkaqet e hyperthyroidism

  Shkaku më i zakonshëm i hyperthyroidism - 8 nga 10 raste - është përhapur shkakton strumë toksike ('sëmundje apo varret Graves)' sëmundje, varret. Si thyroiditis autoimune (Hashimoto'S), difuze goiter toksik është një sëmundje autoimune dhe shpesh trashëguar dhe kombinuar me sëmundje të tjera autoimune. Shpesh thyroiditis autoimune dhe përhapur shkakton strumë toksike vërejtur në të njëjtën familje që mund të flasin e një gjeni të vetëm ose grupi të gjeneve përgjegjëse për shfaqjen e sëmundjes. Më shpesh sëmundje ndodh në mes të moshës prej 20 - 40 vjeç, por atje rastet dhe 5 vjeç, dhe madje edhe foshnjat.  Sëmundja u përshkrua për herë të parë nga Robert James Graves në 1835 në Dublin (Irlandë), dhe në 1840, një mjek gjerman Karl Adolph von Basedow në Merseburg (Gjermani) ("Varret Merseburg treshe" - takikardi, goiter).

  Besohet se mekanizmi i procesit autoimune në goiter difuze toksike është që të zhvillojë një antitrupa specifike të sistemit imunitar të drejtuara në qelizat receptor të hormoneve tiroide-stimuluese në gjëndrën tiroide. Kjo hekuri është vazhdimisht në një gjendje të aktivitetit në rritje, e cila rrit përqendrimin e hormoneve në gjak.

  Arsyeja për formimin e këtyre antitrupave mbetet e paqartë.

  Roli i mikroorganizmave (bakteret) në shkaktimin e sëmundjes.

  Sipas një versioni, në pacientët predispozuar të sëmundjes, janë receptorët "jonormale" tiroideve hormone stimulues, të cilat janë të zbuluar nga sistemin imunitar si "i huaj". Në teori shkencëtarë të tjerë, shkaku i sëmundjes është një defekt në sistemin imunitar që mund të frenuar përgjigje imune ndaj indeve të vet.


  Shkaqe të tjera të hyperthyroidism:

 • Rritja e futje e jodit mund të shkaktojnë edhe hyperthyroidism, sidomos duke pasur parasysh sëmundjen ekzistuese tiroide ("Jodi-Varri")
 • Thyroiditis Postpartum, e cila ndodh çdo 20 gra pas lindjes së fëmijës, mund të rezultojë në hyperthyroidism.

 • Një mbidozë e tiroide hormonet në trajtimin e hypothyroidism dhe goiter. Disa femra të marrë një dozë të madhe të thyroxine, duke shkaktuar ilaçe hyperthyroidism për të kontrolluar peshën e trupit.
 • Rritja formimin e tiroide-stimuluese hormon, që çon në stimulimin e vazhdueshëm të gjëndrës tiroide.
 • Informacion nga artikullin "tirotoksikozë".