Çfarë teniasis


 • Teniasis
 • Si është teniasis
 • Trajtimi dhe parandalimi teniasis

 • Teniasis

  Teniasis - helmintiasis (tsestodozy), sëmundje parazitare që ndodh me reagimin toksike-alergjik dhe mostretje (çrregullim pischevarieniya).

  Patogjen - tapeworms (cestodes) solium shirit (mish derri shirit shirit i armatosur)

  Length i rritur - 1,5-2m dhe më shumë. Kreu i parazitit ka 4 suckers dhe rresht 2 të grepa (30). Cikli i jetës është për të ndryshuar dy mikpritësit - njerëzit dhe derrat. Worms jetojnë në zorrë e vogël të njeriut për disa vjet. Vezë e pjekur dhe segmente të nxjerra nga feces në mjedis, të cilat janë ngrënë nga derrat (nikoqire i ndërmjetëm).

  Vezë jashtë mund të dallohen nga vezët e gjedhit shirit. Në zorrë e embrioneve të derrave nga vezë të marra (hexacanth) depërtojnë në anije dhe hyri në indet ku pas 2-2,5 muaj më zhvillimin e blisters larvat e muskujve (finlandezët apo tsistitserka), të kujton shirit gjedhit finlandezëve.

  Sëmundja regjistruar në Azi, Rusi, Evropën Lindore dhe Amerikën Latine. Bosi i fundit dhe burim i infeksionit - njerëz. Pret Intermediate - derra, të rralla - derrat, qentë, macet, dhe një burrë në ind lidhës intramuskular që formuan tsistitserka gjatësi prej 7-10 mm. Nëse gëlltitje e vezëve në infeksionit të indeve njerëzore zhvillon - cysticercosis (sëmundjeve të shkaktuara nga parazitët në larvat shirit derri trup).


  Duke pirë derri kontaminuar një person zhvillon teniasis (sëmundje e shkaktuar nga parazitët se 40 lloje të cestode madh gjini TENIA).


  Si është teniasis

  Teniasis rrjedh më lehtë se infeksionit shirit viçi është shpesh asimptomatike (shih. Infeksionin Mish shirit).

  Cysticercosis indeve të buta shpesh bessimptomen. Kur parazitëve nënlëkurore vërejtur njësi të buta vetme ose të shumëfishta (shpesh në gjoks dhe shpinë). Pas vdekjes së parazitëve ata trash dhe bëhen të dhimbshme. Cysticercosis më e rrezikshme e trurit, duke krijuar finlandezët 5-15 mm në diametër (në ventricles trurit - 30-50 mm), compressing indet e trurit.

  Varësisht nga lokacioni në tru tsistitserkov mundur
  konfiskimet dhimbje koke, epileptiform (të njohur si çrregullime konvulsiv (konfiskimeve), e cila është një nga manifestimet e proceseve organike në tru), jerm (shqetësim i ndërgjegjes), halucinacione,
  sindromi amentyvnoy (një formë e marramendje në të cilën konfuzion mbizotëruese, mos koherenca e të menduarit dhe të folurit, lëvizjet kaotike), sindromi hypertensive.

  Metodat

 • Zbulimi i vezëve në feçe dhe hexacanth. Nëse rezultatet negative duke Lavage zorrëve
 • Testi gjakut: eosinophilia (shtimi i eosinophils në gjak)
 • Një biopsi i materialit të prekur
 • Radiografi
 • Cysticercosis e trurit
 • Radiografi; Imazhe rezonancë magnetike, tomography llogaritur
 • CSF (lëngun cerebrospinal studim): Limfocitoza (limfocite rritura) dhe eosinophilia (rritja e numrit të eozinofileve); Testi Lange (kurbë karakteristikë ngjan kurbë në paralizë progresive).


 • Trajtimi dhe parandalimi teniasis

  Drogës e zgjedhjes - phenasalum 2 g (grimcuar tërësisht në 1/4 filxhan ujë të ngrohtë) një herë në mëngjes në një stomak bosh apo natën 3-4 orë pas një darkë të lehta. 10-15 minuta para gëlltitje jap 1,2 g të bikarbonat natriumi. Alternative drogës - praziquantel në 2,5-10 mg / kg një herë brenda.

  Kur cysticercosis: trajtimi kirurgjikale (heqja e njësive të mëdha) në kombinim me terapinë anti-inflamator dhe dehydratatsyonnoy.

  Parandalim

 • Identifikimi i hershëm i pacientëve dhe të monitorojnë ato për 6 muaj pas trajtimit.
 • Inspektimi sanitar i mishit të derrit.
 • Informacion nga neni "teniasis."