Çfarë stomatit


 • Stomatit
 • Cilat janë simptomat e stomatiti
 • Trajtimi stomatit

 • Stomatit

  Stomatit -
  inflamacion i membranën mukoze e gojës. Root stomatit
  shumë frustruese, zgjohen në mëngjes, ju gjeni që në gojën tuaj
  ishin ulcerat dhimbshme që pengojnë hahet. Peshë
  Shkon sëmundje nga skuqje butë ndaj shkatërrimit të plotë
  mucous, i shoqëruar nga temperaturë të lartë. Nëse ju - amator
  tepër i nxehtë ose ushqime apo duhanxhi kronik të ftohtë - të jetë
  të kujdesshëm! Ju mund të merrni stomatitit sëmurë. Gjithashtu çon në sëmundje
  dashuria e tepërt i ushqimit akute peresolenym dhe mungesës së vitaminave

  ushqim.

  Pse ka plagë trëndafil? Gjithçka
  Wine - mikrobet. Ata jetojnë në mukozën e gojës dhe një të shëndetshme
  njeri. Por është e nevojshme që të dobësojë imunitetin si mikrobet lëvizin në
  ofenduese. Një tjetër pengesë është higjiena e gojës, kështu që ju duhet
  shpëlarje gojën tuaj pas çdo vakt. Pacientët dhe dhëmbë të thyer, dhe
  edhe depozitat e gurit - edhe parakushte për zhvillimin e stomatiti.


  Cilat janë simptomat e stomatiti


  Manifestimet klinike të stomatiti ndryshme dhe varet nga ashpërsia e sëmundjes.

  Formë e lehtë. Mukoza e ulcers gojë duken të izoluar. Temperaturat dhe nuk ka shenja të Sëmundjet akute.

  Në këtë rast, trajtimi i kufizuar gargarë


  Zgjidhja e Permanganat kalium. Ushqimi nuk duhet të jetë shumë i nxehtë ose
  Të ftohtë, ajo duhet të përgatitet në mënyrë që pastaj ajo ishte e lehtë
  përtyp.

  Në rast të pacientit të rënda inflamacion ndihet mirë me shëndet, temperatura rritet në 39-40 C, ekzemë plagë mund.

 • Stomatit traumatik lind nga dëmtimi mekanik të mukozës. Për shembull, një dhëmb në rritje siç duhet dhe mbajtur dëmton fytyrën.
 • Stomatit fizik kërcënon dashuruar kafe shumë të nxehtë ose çaj. Ushqim të nxehtë shkakton djegie me gojë, dhe si rezultat, stomatiti.
 • Stomatit kimike duke rezultuar djeg kimikate mukoze të ndryshme.

 • Herpetike stomatit - E vështirë dhe sëmundje të pakëndshme që shpesh ndodh në fëmijët.
 • Prindërit ki kujdes: kontakt kufi me fëmijën e sëmurë me herpes.
  Kec Gjyshja cili erdhi për të vizituar, nuk mund të dyshojnë edhe si
  ngjitëse ethe "normal" në korrik. Fëmija është hera e parë
  ballafaquar me virusin herpes, në veçanti mund të sëmurë
  stomatit herpetike. Kjo sëmundje shkakton temperaturë të lartë,
  flluska në mukozën e gojës. Pastaj ia plas flluskë
  dhe formimin e ulcerat.

  Në këtë rast, ju duhet të kontaktoni menjëherë pediatrin dhe ndiqni udhëzimet e tij.


  Trajtimi stomatit

  Në kohën refuzojnë ushqime akute dhe të kripura.

  Nëse
  Ju jeni stomatiti sëmurë - të hahet patate të skuqura patate dhe crunchy
  i krisur për të vonohet deri shërim. Ushqime të tilla mund të shkaktojnë
  acarim të mëtejshëm dhe dëme mëngjes. Lëngje
  dhe sodas gjithashtu përmbajnë sasi të larta të acidit dhe
  mund të irritojë mëngjes.

  Mbajë higjienë e mirë orale. Më të Shpëlarje gojën me një zgjidhje të Permanganat kalium, ulcerat lyej bojë të gjelbër.

  Nëse stomatit bëhet më i ashpër, ju
  vëreni se ju keni një ndjenjë të rritur temperatura dhe totale
  Sëmundje nuk është - jo vetë-mjekoj, urgjentisht
  kontaktoni mjekun tuaj!

  Informacion nga artikullin "stomatiti".