Çfarë është angina


 • Angjinë
 • Trajtimi dhe parandalimi i pectoris

 • Angjinë

  Sulmet dhimbje e papritur gjoks për shkak të mungesë akute
  Furnizimi me gjak të muskulit të zemrës është një formë klinik i ishemike
  sëmundje të zemrës, angina quajtur.

  Angina në shumicën e rasteve, si dhe forma të tjera të sëmundjes ishemike të zemrës e duhur
  ateroskleroza e arterieve të zemrës. Pllakave aterosklerotike në
  angina ngushtuar lumen e arterieve dhe për të parandaluar refleks tyre
  zgjerim. Kjo nga ana tjetër shkakton një mangësi e zemrës
  Furnizimi me gjak, veçanërisht në akute fizik ose (dhe) emocional
  rriten.


  Kur dhimbje angina gjithmonë ka karakteristikat e mëposhtme:

 • është natyra e sulmit, që është i qartë dhe koha e pezullimit, ndjesë;
 • ndodh në kushte dhe rrethana të caktuara;
 • fillon të largohem apo madje ndërpritet nën ndikimin e nitroglycerin.
 • Termat goditje pamjen
  shpesh - në këmbë (dhimbje kur përshpejtimin e lëvizjes kur ngjitje përpjetë,
  headwind papritur, duke ecur pas ngrënies ose me një barrë e madhe)
  por edhe një sulm i pectoris mund të ndodhë në fizike të ndryshme
  përpjekje, ose (dhe) stresi i rëndësishëm emocional. Kusht
  përpjekje fizike dhimbje manifestohet në faktin se në vazhdimin e saj ose
  Rritja dhe sigurisht rrit intensitetin e dhimbjes, dhe në


  Përpjekjet ndërprerjen subsides dhimbje ose zhduket brenda disa
  minuta. Mbi tre karakteristika janë të mjaftueshme për vendosjen e dhimbjes
  Diagnoza klinike e sulmeve pectoris dhe për të dalluar atë nga
  dhimbje të ndryshme në zemër dhe gjoks nuk e bëri
  është angina.


  Angina shpesh mund të njihet në adresën e parë
  durueshëm, diagnoza ndërsa refuzimi i pectoris nevojshme
  vëzhgimi i pectoris dhe analizë të përsëritet
  hetimet dhe ekzaminimet e pacientëve me anginë.

  Simptomet e mëposhtme
  plotësojnë karakteristikat klinike të pectoris, por mungesa e tyre nuk e bën
  përjashtojë diagnozën e pectoris:

 • lokalizimin e dhimbje gjoksi (më tipik!), japin
  ajo mund në qafë, në nofullën e poshtme dhe dhëmbët në dorë, kanë tendencë të
  la, brez shpatull dhe shpatull (zakonisht majtas);
 • natyra e dhimbjes -
  shtypës, constricting, të paktën - djegia (si urth) ose ndjenjë
  Trupi i huaj në gjoks (nganjëherë pacienti nuk mund të ndjeni dhimbje, dhe
  ndjesi i rëndë prapa gjoksit dhe pastaj ai mohon vetë
  dhimbje);
 • Së bashku me sulm angina presionin e lartë të gjakut,
  mbulon zbehje, djersë, luhatjet e normës së zemrës, pamja
  Ndjenja e dështimit në zemër. Të gjitha më lart
  karakterizon ashtuquajtur angina pectoris, se alternativë

  pectoris ndodh gjatë ushtrimit.
 • Ndërgjegje e marrjes në pyetje mjekësore
  përcakton afatet kohore dhe saktësinë e diagnozës së anginë.
  Mbani në mend se pacientët me anginë shpesh joshëse
  ndjenja tipike angina nuk informojnë mjekun si "jo
  Lidhur me Zemrës "apo, anasjelltas, kap vëmendjen
  ndjesi diagnostikuese mitur "në zemër", që
  vështirë për të diagnostikuar pectoris.

  Paqe angina pectoris ndodh ndryshe nga jashtë
  Për shkak të përpjekjeve fizike, shpesh gjatë natës, por ndryshe ruan të gjithë
  Tiparet e sulmit të rëndë të angina pectoris dhe shpesh të shoqëruar nga një ndjenjë

  shkurtër fryma, mbytje.

  Mbani në mend se një sulm i pectoris, mund të jetë fillimi
  Zhvillimi i një formë të tillë të tmerrshme e sëmundjes së arteries koronare, infarkt miokardi. Prandaj sulmojnë
  angina që zgjati për 20 - 30 minuta dhe më i shpeshtë apo përfitim
  angina kërkuar ekzaminimin electrocardiographic në
  orët e ardhshme (në ditë), si dhe, mbikëqyrje mjekësore për më tej
  Procesi i zhvillimit të pectoris. Për të siguruar të gjithë këtë, ne kemi nevojë
  shtrimin në spital i domosdoshëm.


  Trajtimi dhe parandalimi i pectoris

  Gjëja e parë që duhet të bëni kur një person
  një sulm i pectoris është për të marrë një të qetë, kryesisht
  pozicionin ulur.

  Kushti i dytë është po aq i rëndësishëm sa sulmit
  angina është nitroglycerin nën gjuhë (1 tabletë ose 1-2 pika
  1% zgjidhje hrudochtsi sheqer, tabletë Validol), përdorimi i përsëritur
  drogës me asnjë efekt pas 2-3 min.
  Në mënyrë për të qetësuar
  Pacienti tregon Corvalol (valokardin) - 30-40 bie brenda. Rritje
  presionit të gjakut në trajtimin e angina kërkon
  masat emergjente për shkak reduktim ndodh spontanisht në më
  pacientët me anginë në goditje ndalur.

  Parimet e përgjithshme të sjelljes pacientit
  vuajtje periudhave të shkurtra të pectoris është nevoja për të:

  shmangur stresin (si fizike dhe emocionale), duke çuar në
  angina, përdorimi nitroglycerin pa frikë
  e bëjnë të "parandalimit" në pritje të stresit, të cilat do të
  goditje. Trajtimi i rëndësishëm i lidhur në mënyrë të ngjashme i pectoris
  sëmundjet, sidomos e sistemit tretës, parandalimi
  ateroskperoza, ruajtjen dhe gradualisht zgjerojnë kufijtë e fizik
  aktivitet.

  Përveç marrjen e nitroglycerin, i tanishëm i shkurtër
  kohë, është e rëndësishme për të marrë një drogë të gjatë duke vepruar, kështu që
  quajtur nitrateve zgjatura (nitromazin, nitrosorbid,
  trynytrolonh etj). Ato duhet të përdoren në mënyrë sistematike, dhe

  Përfundimi i pectoris (natyrisht i qëndrueshëm) - vetëm përpara
  ngarkesës (udhëtim nëpër qytet, stresi emocional, dhe kështu me radhë. n.).

  Informacion nga artikullin "pectoris, shenjat, simptomat, trajtimin e angina."