Çfarë është egërsi


 • Egërsi
 • Si është infeksion
 • Si është sëmundje

 • Gjithkush e di se në qoftë se ju jeni të kafshuar nga një qen i humbur, atëherë bëni
  dyzet shtëna në stomak. Në të vërtetë kjo njohuri për tërbimit
  Shumica dërrmuese e popullsisë janë të gjatë. Pra, çfarë është kjo
  për këtë sëmundje dhe se si ajo kërcënon të dy trajtuar atë?


  Egërsi

  Egërsi -
  është një sëmundje virale që ndodh pas kafshimi i një infektuar
  kafshët, të karakterizuara nga dëmtimi rënda të sistemit nervor
  Përfundon zakonisht fatal. Virus egërsi
  (Neuroryctes i tërbuar) i takon grupit të gjini myksovyrus të Lyssavirus
  Familja Rhabdoviridae. Ajo duket në pështymë dhe lot

  dhe urinë.

  Virusi është i paqëndrueshëm në mjedis - janë vrarë kur të nxehtë në 56S
  15 minuta pas të vluar për 2 minuta. Të ndjeshme ndaj ultravjollcë
  dhe rrezet e diellit direkte për të etanolit dhe për shumë dezinfektues. Megjithatë
  rezistente ndaj temperaturave të ulëta, antibiotikët fenolit.

  Pas
  penetrimit në trupin e virusit terbimit përhapet përgjatë nervit
  mbaresa, ndikojnë pothuajse të gjithë sistemin nervor. Ka ënjtje,
  hemorragji, degjenerative dhe nekrotike ndryshimet e qelizave nervore
  truri dhe palca kurrizore.


  Si është infeksion

  Burimi
  Virusi i tërbimit është dy kafshë të egra dhe të brendshme. Për të egra


  përfshijnë ujqit, dhelprat, çakalli, raccoons, baldosës, skunks, shkop,
  brejtësve, dhe në shtëpi - qentë, macet, kuajt, derrat, delet dhe
  kafshët. Megjithatë, rreziku më i madh për njeriun lart
  Dhelprat dhe qentë endacakë në vend në pranverë dhe verë.

  Virulent
  konsiderohet një kafshë 3-10 ditë për shenjat e sëmundjes dhe më shumë
  gjatë periudhës së sëmundjes. Shpesh pacientët me kafshët egërsi
  mund të dallohen nga pështymë bujare - dhe lot, si edhe
  respektuar shenjat e tërbimit. Infeksioni ndodh kur njerëzit
  kafshoj "çmendur" kafshë. Dhe edhe në qoftë se ai hyn pështymë e pacientit
  Kafshët në lëkurën e dëmtuar ose mukozës.

  Në të fundit
  vjet përshkruar ajrore, ushqyese (nëpërmjet ushqimit dhe ujit)
  dhe transplacental (placenta gjatë shtatzanisë) shteg
  transmetimit. Shumë diskutime disa të infeksioneve
  Njerëzit egërsi si rezultat i operacioneve të transplantimit të organeve.


  Si është sëmundje


  Inkubatori
  Periudha (kafshoj për fillimin) mesataret
  30-50 ditë, edhe pse ajo mund të merr 10-90 ditë, në disa raste - më shumë
  1 vit. Dhe më kafshoj e kokës, më shumë
  Periudha e inkubacionit. Sidomos i rrezikshëm janë kafshon
  kokë dhe duart. Periudha më e gjatë e inkubacionit zgjat kafshimin

  këmbët. Ka 3 fazat e sëmundjes: I - fillestar, II - eksitim, III -
  paralitik.

  Faza e parë fillon me gjendja e keqe e përgjithshme,
  dhimbje koke, një ethe pak, dhimbje të muskujve,
  Goja e thatë, humbje e oreksit, dhimbje fyti, kollë e thatë, mund
  të jenë të përzier dhe të vjella. Në vendin e kafshimit atje siklet -
  djegie, skuqje, zvarritje dhimbje, kruarje, ndjeshmëri në rritje.
  Pacienti është në depresion, të mbyllura, refuzon për të ngrënë, duket
  pakuptueshme frikë, hidhërim, ankthi, depresioni, rrallë - në rritje
  nervozizëm. Karakterizohet si pagjumësi, ëndrra të këqija, i nuhatjes
  dhe hallucinations vizuale.

  Pas 1-3 ditësh të një pacient me egërsi
  vjen në fazën e dytë - eksitim. Ekziston shqetësim,
  ankth, dhe më karakteristik i kësaj faze, sulmet e tërbimit. Në
  duke u përpjekur për të pirë, dhe së shpejti edhe shikimin dhe zërin e ujit që rrjedh, atje
  Ndjenjat e horror dhe të muskujve spazma e faring dhe laring. Frymarrja bëhet
  zhurmshme, shoqërohet me dhimbje dhe dhimbje barku. Në këtë fazë të sëmundjes
  person bëhet nervoz, nervoz, shumë agresive,
  "Reservoir". Gjatë sulmeve, pacientët qaj dhe bujë mund të shpërthejë
  mobilje, duke treguar forcë mbinjerëzore për të hedhur në njerëz. Atje
  homo-dhe rrit jargëzim, e vështirë për gëlltitje pacient pështymë

  dhe ai gjithmonë splovuye atë. Kjo periudhë zakonisht zgjat 2-3 ditë.

  Më tej
  vjen fazën e tretë të sëmundjes, e cila është tipike për herët
  qetësuar - zhduken sulmet frika tërbimit, nuk ka shpresë
  për shërim. Pas kësaj, temperatura e trupit rritet mbi
  40-42 ° C, ndodh paraliza e gjymtyrëve, ndërgjegjes dëmtuar, konfiskimet.
  Vdekja ndodh nga paraliza frymëmarrjes dhe arresti kardiak. Në këtë
  prandaj, kohëzgjatja sëmundje rrallë i kalon javë.

  Informacion nga neni "kundër Rabiesit".