Çfarë është syringomyelia


 • Mbi origjinën e syringomyelia
 • syringomyelia: Shenjat dhe simptomat e sëmundjes
 • Zvogëlimin e syringomyelia

 • Mbi origjinën e syringomyelia

  syringomyelia - një sëmundje ngadalë progresiv nervor karakterizohet me formimin e dëmtimit të dhëmbëve dalluese me tuba brenda palcës kurrizore. Emri pasqyron sëmundje specifike: Greqisht "syrynh" - tub "mielos" - kurrizit kurrizore.

  Formimi i dëmtimit të dhëmbëve është për shkak të zgjerimit dhe të rënies indeve specifike hlyoznoy dhe në kurriz të dinamikës së lëngut cerebrospinal. Veçanërisht të prirur për këtë zonë të procesit të bymimit të qafës së mitrës dhe mesit kurrizit kurrizore.  Edhe pse sëmundja është e njohur që nga shekujt XVI-XVII, shkencëtarët ende nuk kanë arritur një konsensus në lidhje me origjinën e saj. Disa besojnë se shkaqet e syringomyelia qëndrojnë në tab sistemin nervor të gabuar në utero. Në këtë pikë dhe të sëmundjeve të lidhura të defekteve skeletore, të tilla si kyphoscoliosis kurrizore e shprehur ose në mënyrë disproporcionale të armëve të gjata. Ndoshta shkelje Bookmark ind nervor të lidhur me gjenetikën. Kjo dëshmohet nga fakti se në rajonet me migrim të ulët, për shembull në rajon Vollga, sëmundja është më e zakonshme. Në këto zona popullsia është homogjen, ka martesa të shpeshta consanguine dhe në këtë mënyrë rrit gjasat e zhvillimit të sëmundjeve të trashëgueshme.
  Një tjetër hipotezë për origjinën e syringomyelia - mungesa e ujit ose rajonit tokës së bakri, zinku dhe elemente të tjera gjurmë të nevojshme për zhvillimin normal të nervor dhe kockave, ose, anasjelltas, akumulimi i tepruar i substancave që ndikojnë në formimin e në rritje të organizmit, të tilla si elemente radioaktive.


  Sa i përket rasteve, atëherë sipas statistikave mjekësore, ajo shkon 3-17 persona për 100 mijë njerëz të rajoneve të ndryshme. Syringomyelia burra të sëmurë dhe gra, por sëmundja më shumë ndikon në seks më të fuqishëm. Ndoshta kjo është për shkak të ngarkesës fizike në shpinë.

  Patologjia mund të ndodhin në fëmijëri ose adoleshencë, por më - në periudhën nga 20 në 40 vjet.

  Ekzistojnë tri lloje të syringomyelia: së pari - më i favorshëm. Simptomat nuk janë shumë të theksuara dhe janë vazhdimisht në të njëjtin nivel. Në llojin e dytë të syringomyelia manifestimet e saj janë duke përparuar ngadalë për rreth dhjetë vjet.
  Dhe së fundi, i tretë, i rrallë, lloj shumë agresiv të sëmundjes, e cila karakterizohet me zhvillim shumë të shpejtë.

  Pavarësisht shumëllojshmërisë së simptomave të syringomyelia zhvillohet ngadalë dhe nuk ndikon jetëgjatësinë.


  syringomyelia: Shenjat dhe simptomat e sëmundjes

  Kjo është shkelje e qartë e integritetit të palcës kurrizore shkakton dëme në sistemin nervor, dhe kështu organet e brendshme innervated.

  Para së gjithash ekziston shkelje e ndjeshmërisë temperaturës në disa zona të lëkurës. Një person nuk ndihet prekje të nxehtë apo të ftohtë, lehtë merr përmes lëndimit ose djegiet që pastaj kohë e gjatë për të shëruar. Në mjekësi, kjo gjendje quhet "doporoza anestezi", dmth të paepur dhimbje. Në ekzaminim, pacienti me syringomyelia dyshuar nevojë për secilën pjesë të fytyrës së tij dhe bust vazhdimisht të vënë në tub me ujë të nxehtë dhe të ftohtë dhe fix ku ndjeshmëri thyer. Zakonisht ky është lloji i "polukurtki" zhduket kur ndjeshmëria e armëve dhe bust të kur të gjithë trupin e majtë apo të djathtë, ose "xhaketë" të prekur sipërme.

  Rrallë janë shkelje të tilla të këmbëve (në formë të "golfit").

  Në të gjitha fazat e sëmundjes mund të manifestohet si të rënda, djegie dhimbje apo sverlyaschymy.

  Në formimin e dëmtimit të dhëmbëve me tuba në të palcës kurrizore të qafës së mitrës shpesh lindin çrregullime trofike e joints, zakonisht dore, bërryl dhe shpatullën, ata janë të deformuara, trash, ata formuan tumoreve. Kur një person lëviz joints prekur prodhon një shpëtim karakteristike. Ajo lind nga përplasja fërkim kundër njëri sipërfaqeve të tjera. Ju mund të atrofi duart, e kombinuar me shkelje të ndryshme të funksioneve të tyre. Për shembull, dora ndonjëherë e vështirë për të humbur peshë dhe të fillojnë të ngjajnë një "dorëshkrim kockëmadh" ose, anasjelltas, janë shumë të lirshme.

  Thonjtë janë thyer, qëndron në gozhdë mund të ndodhë kriminel. Disa pacientë përjetuar humbjen e flokëve.

  Siç e dini, organet e brendshme lidhur me pjesë të ndryshme të palcës kurrizore, kështu zhvillimin e mundshëm të këtyre patologjive. Shpesh syringomyelia shoqëruese gastrit ose ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë.

  Shumë nga këto simptoma mund të ndodhë në sindromin sirinhomielicheskom. Kjo ndodh kur gjakderdhje për shkak të lëndimeve të rënda kurrizore, pasi vuan menynhomyelyta, si dhe tumoret e palcës kurrizore. Është e rëndësishme të dallojnë këto sëmundje.  Zvogëlimin e syringomyelia

  Më parë, diagnoza e syringomyelia udhëzuar dhënave radiografi. Sot, duke përdorur teknologji më të avancuar: kompjuter dhe rezonancë magnetike, gjë që tregon karakterin e ënjtje të palcës kurrizore dhe prania e një dëmtimit të dhëmbëve. Në syringomyelia, kjo foto është mjaft specifik dhe ndryshon ndjeshëm nga patologji të tjera.

  Metoda më radikal i trajtimit të kësaj sëmundjeje - kirurgji. Përdorur edhe banjot radonit dhe trajtim simptomatik, varësisht nga manifestimet e veçanta të sëmundjes. Shpesh, trajtim është i kufizuar për masazh dhe terapi fizike.  Sufferers syringomyelia dhe, në veçanti, një shkelje e dhimbje dhe ndjeshmëri temperature me kujdes të madh duhet të trajtojë ngrohje dhe sende të tjera të nxehtë. Në mënyrë për të parandaluar acarimin e sëmundjes për të shmangur lëndimet e shtyllës dhe mbingarkesën fizike. Megjithatë, ky sigurim nuk ka lënduar askënd.

  Informacion nga neni LS Adarchevoy "tub" përgjatë shtyllës kurrizore (syringomyelia). "