Çfarë është lupus sistemik lupus


 • Çfarë është lupus?
 • Si ka lupus?
 • Si për të diagnostikuar lupus?
 • Si është lupus?
 • Shmangia rikthim të lupus?
 • Erythematosus lupus dhe shtatzënia


  Në lupusi eritematoz prek lëkurën, zemrën, mushkëritë, veshkat, nyjeve dhe të sistemit nervor. Në qoftë se vetëm lëkura është e prekur, sëmundja quhet lupus diskor lupus. Nëse procesit utyahuye organeve të brendshme, semundja e quajtur eritematosus sistemik lupus, ose SLE.

  Të dyja llojet e lupus 8 herë më shpesh në gratë sesa tek burrat. Sëmundja mund të fillojë në çdo moshë, por më shpesh ndodh në mes 20 dhe 45 vjet.


  Çfarë është lupus?

  Shkaqet e lupus është i panjohur. Natyrisht, një rol i luajtur nga trashëgim, viruset, rrezatimi ultravjollcë dhe droga të caktuara. Supozohet se sistemi imunitar në pacientët me SLE gjenetikisht më shumë të ndjeshëm ndaj faktorëve të jashtëm të tilla si viruse dhe rrezatimi ultravjollcë.

  Lupus mund të shkaktojë disa dhjetëra drogë, por më shumë se 90% të lupus drogës zhvillon pas marrjes së gjashtë drogë: hydralazine (medikament që përdoret për trajtimin e presionit të lartë të gjakut), kininë, dhe prokainamide (e përdorur për të trajtuar aritmi), fenitoin (epilepsi), isoniazid (trajtim të tuberkulozit ), Dr penitsillinamin (artriti reumatoid).


  Lupus Drug për fat të mirë mjaft të rralla dhe është në mënyrë të pavarur pas ndalimit trajtim.

  Ne e dimë se disa gra për lupus më keq gjatë menstruacioneve. Ky fenomen, si mbizotërimit të pacientëve femra tregon se hormonet seksuale femra të luajë një rol në zhvillimin e lupus.


  Si ka lupus?

  Lupus diskor: skuqje diskor lupus me një të kuqe, nuk shkakton dhimbje dhe kruarje. Në 5-10% të rasteve të lupus diskor (lezione të lëkurës të izoluara) hyn sistemik (që ndikojnë në organet e brendshme).

  Në SLE janë kombinime të ndryshme të simptomave.

  Ankesat më të shpeshta të dobësisë, ethe ulët, humbje e oreksit, dhimbje të muskujve,%
  B0h dhe joints, ulcerat gojë, nxito në fytyrë (në formën e "flutur"), rrit ndjeshmërinë ndaj dritës, inflamacion të membranave të mushkërive (pleurit) dhe të zemrës (perikardit), çrregullime të qarkullimit të gjakut te gishtat e këmbëve gjatë ekspozimit në të ftohtë (të ashtuquajturit fenomen Raynaud).

  Puçrra në fytyrë. Zhvillon në rreth gjysmën e pacientëve me SLE. Kjo ndodh në hundë dhe nën sytë - të ashtu-quajtur "flutur". Kjo i nxituar është pa dhimbje, nuk shkakton kruarje mund të rritet rrezet e diellit.

  Arthritis. Zhvillon shpejt ose më vonë shumicës së pacientëve.

  Artrit në lupus karakterizohet nga ënjtje, dhimbje, ngurtësisë dhe prishje të nyjeve të duarve dhe këmbëve. Në disa raste, dëmtimi i përbashkët në SLE kujton e dëmit të përbashkët në artrit reumatoid. Ndonjëherë atje inflamacion dhe dhimbje në muskuj (mioziti).

  Vaskulitis , ose inflamacion i enëve të gjakut. Çon në përçarje e fluksit të gjakut në organe të ndryshme dhe indet.

  Pleurit dhe perikardit. Inflamacion të membranave të mushkërive dhe zemrës, respektivisht. Kjo është një dhimbje akute gjoks që është përkeqësuar nga frymëzimi i thellë, kollitjes dhe duke ndryshuar pozicionin e trupit. Ndodh shkatërrimin e muskujve të zemrës (kardit) dhe valvulave të zemrës (endokardit).

  Jade. Në SLE shpesh ndikon veshkat, një ndërlikim i quajtur lupus nefrit. Kur nefrit shfaqet me proteina urinës, rrit presionin e gjakut. Nefrit lupus mund të çojë në dështimin e veshkave, kur mbështetja jeta e pacientit apo nevojë për një transplantim të veshkave apo dializë e (e lidhur me aparatin "veshka artificiale").

  Ndryshime mendore. Përmes përfshirjes në procesin patologjike të trurit në pacientët me SLE mund të përjetojnë ndryshime të personalitetit, zhvillimin e psikozë, konfiskimet dhe madje edhe koma. Lezionet e trurit quajtur cerebrovaskulare. Procesi patologjik në sistemin nervor periferik mund të çojë në humbjen e funksionit të nervit individuale - kjo shkakton dobësinë e grupeve të caktuara të muskujve, mpirje dhe humbje e ndjesi në fushat që janë të "shërbejnë" nervat e prekur.

  Alupka. Shumë pacientë me flokë lupus bien jashtë, një proces i quajtur alopecia, veprimtaria e tij shpesh përkon me aktivitetin e përgjithshëm të sëmundjes.


  Si për të diagnostikuar SLE?

  Pacientët me lupus mund të përjetojnë një shumëllojshmëri të simptomeve, kështu që për të lehtësuar diahnostki reumatike Shoqata Amerikane e zhvilluar njëmbëdhjetë kriteret diagnostikuese - simptomat karakteristike të lupus. Nëse ka katër ose më shumë kritere diagnoza e lupus është konsideruar "shumë të ngjarë". Në disa pacientë, jo të gjitha kriteret janë menjëherë në tjetër - gjatë gjithë kohës ka vetëm 2-3 kritere sëmundje.

  Shoqata Amerikane e kritereve reumatike:

 • nxito në fytyrë si një "flutur"
 • skuqje diskor (skuqje të zonës lëkurës, vendi i cili më vonë mund të krijojnë scars)
 • ndjeshmëri të lehta - skuqje të lëkurës pas ekspozimit të diellit
 • ulceration në mukozës së gojës, hundës dhe fytit
 • artrit - humbjen e dy ose më shumë nyje
 • pleuritis dhe / ose perikardit
 • dëmtimi i veshkave - proteina në cilindra urinës
 • dëmtimi i trurit, konfiskimet, psikozë
 • zvogëlim i numrit të qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut dhe trombocitet në gjak
 • Shfaqja në gjakun e antitrupave specifike: antitrupave anti-ADN, antitrupa anti-SM Antitruptha antykardiolipinovyh, lupus antikoakulyanta testit pozitiv për qelizat LE, reagimit të rreme-pozitive për sifilis
 • Zbulimi në gjak antitrupave antinuclear (AKSH).

 • Përveç këtyre kritereve njëmbëdhjetë të përdorura për diagnostikimin dhe disa teste të tjera, të tilla si ESR, biokimike, biopsi indeve, etj


  Si është lupus?

  Kurë SLE edhe e pamundur. Qëllimi i trajtimit - lehtësimin e simptomave, të mbrojnë organet dhe indet nga sistemi i tyre imunitar, redukuar inflamimin dhe procesin autoimune.

  Droga nonsteroidal anti-inflamator (NSAIDs) redukuar inflamimin dhe dhimbje në muskuj, nyje dhe indet e tjera. Grupi i NSAIDs përfshijnë aspirinë, ibuprofen, naproxen, voltaren, sulindac dhe efekte të tjera anësore të NSAIDs: acarim e stomakut, zhvillimin e gastrit dhe ulcerat (sepse këto barna duhet të merret pas ushqimit), reduktuar koagulimit të gjakut.

  Kortikosteroidet ketë një efekte të forta anti-inflamator se NSAIDs. Kortikosteroidet mund të merret si tableta, injeksione të administrohet në nyje ose vena. Për fat të keq, kortikosteroidet kanë shumë efekte serioze anësore, sidomos kur ato janë përdorur për një kohë të gjatë në doza të mëdha.

  Efektet anësore më të zakonshme përfshijnë trashje, osteoporozën, infeksionet, diabet, cataracts, nekrozë e nyjeve të mëdha, rritjen e presionit të gjakut. Për të reduktuar peshën dhe shpeshtësinë e efektet anësore të steroid janë duke u përpjekur që të caktojë një doza minimale.

  Hidroksihlorokvin (Plakvenil) - droga antimalarial, e cila është veçanërisht e efektshme në pacientët SLE me dobësi, lezione të lëkurës dhe nyjeve.

  Hidroksihlorokvin redukton incidencën e trombozë, sidomos duke pasur parasysh praninë e të ashtuquajturit sindrom antiphospholipid. Efektet anësore përfshijnë diarre, stomak mërzitur, ndryshimet pigment sy (kështu që trajtimi duhet të jetë nën kontrollin e okulist).

  Imunosupresiv - droga qe shtypin sistemin imunitar. Këto droga përdoren në lupus rëndë kur sëmundja prek organet e brendshme. Duke immunnosupressoram përfshijnë methotrexate, azatioprine, cyclophosphamide, chlorambucil dhe cyclosporine.

  Këto medikamente mund të shkaktojnë rënien e numrit të qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut dhe trombocitet në gjak, që çon në anemi, infeksionet e shpeshta dhe gjakderdhje.


  Ka efekte të tjera anësore, të tilla si methotrexate toksike për mëlçinë dhe cyclosporine - për veshkat. Agjentët imunosupresive mund të përdoren vetëm nën mbikëqyrjen e rreptë të rheumatologists, me teste të rregullta të komisioneve.


  Shmangia rikthim të lupus?

  SLE - një sëmundje e rëndë që prek shumë organe, të cilat mund të çojnë në invadilizatsii dhe madje edhe vdekje. Megjithatë, është e rëndësishme për të kuptuar se pacientët me SLE mund të jetojnë një jetë normale aktive, veçanërisht gjatë faljen. Një rëndim duhet kupyrovatsya ilaçe.

  Rrezatimi ultravjollcë mund të përkeqësojnë ose përkeqësohet sëmundjen e tij, kështu që pacientët me lupus duhet të shmangin ekspozimin diell, nëse është e nevojshme - të përdorin veshje me mëngë të gjata dhe sunscreen.

  Pacientët duhet të marrë kujdes të medikamenteve dhe në çdo rast jo për të ndërprerë ashpër steroid pritjes - ajo mund të shkaktojë një përkeqësimin.

  Pacientët me SLE, veçanërisht në qoftë se ata janë duke marrë kortikosteroidet ose imunosupresive janë në rrezik në rritje të infeksionit dhe pacienti duhet të raportohet menjëherë me mjekun tuaj për ndonjë rritje të temperaturës.

  Një nga kushtet për trajtimin e suksesshëm të SLE - lidhje të rregullta mes pacientit dhe mjekut. Mjeku duhet të jetë i vetëdijshëm për ndryshimet në shëndetin e pacientit, në shfaqjen e simptomave të reja, efektet anësore të barnave, etj


  SLE dhe shtatzënia

  Shtatzënia në pacientët me SLE është klasifikuar si "rrezik të lartë".

  Të gjithë pacientët shtatzëna duhet të respektohen rheumatologist dhe mjek obstetër, si rreziku i gabim në këta pacientë është shumë e lartë, veçanërisht në prani të të ashtuquajturave antitrupave fosfolipidike (antitrupat cardiolipin, lupus antikoagulant).

  Antitrupat fosfolipidike shkaktojë një predispozitë për trombozë sepse këta pacientë janë përshkruar shpesh aspirinë (nganjëherë me heparin) për të "liquefying" gjak. Disa ekspertë me indikacione specifike nominuar gjithashtu imunoglobulinë

  Antitrupat Volchanochye mund të transmetohet nga nëna tek fëmija duke zhvilluar "sapolindur lupus", karakterizuar nga një rënie në qelizat e kuqe të gjakut, trombocitet dhe qelizat e bardha të gjakut, në gjakun e foshnjës, pamjen e skuqje të lëkurës.

  Disa bllok neonatale zemra ndodh (shkelje të impulse elektrike të zemrës) - në raste të tilla kërkon kardiolog konsultimit.

  Lupus është porsalindur më e zakonshme nëse nëna janë anti-Ro (SS - A) dhe anti-La (SS - B) antitrupa - rrezikun lupus e një fëmijë në këtë rast është 5% dhe rrezikun e bllokut të zemrës - 2%. Zakonisht lupus neonatale është rreth 6 muaj, kur antitrupat e nënës në trupin e fëmijës së shkatërruar.

  Informacion nga artikullin "lupus sistemik lupus".