Çfarë është skleroderma sistemike


 • Çfarë është skleroderma
 • Si është skleroderma
 • Si është diagnostikimi dhe trajtimi i scleroderma

 • Çfarë është skleroderma

  Sistemik skleroderma - një sëmundje e rëndë e lidhës
  ind në të cilat kjo pëlhurë është kompakt dhe i thekur. Nuk është kështu
  i quajtur sklerozë (nga sklerosis greke - forcim). Në
  skleroderma sistemike ndikon lëkurën, anije të vogla dhe të brendshme
  Organet, të traktit gastrointestinal, mushkëritë, veshkat dhe zemra. Femrat vuajnë
  sistemik sklerozë tre herë më shpesh se meshkujt. Mosha mesatare
  Pacientët - 30-40 vjet.

  Arsyeja për këtë
  sëmundje është ende i panjohur. Shkencëtarët sugjerojnë se
  Rol të rëndësishëm në zhvillimin e sklerozë sistemike luan kongjenitale

  inferioriteti e sistemit imunitar, çuar tek çrregullimeve autoimune.
  Sistemi imunitar i njeriut papritmas fillon të perceptojnë vetë
  Qelizat si i huaj dhe i shkatërron ato. Në këtë rast "armiqtë" e saj
  janë qelizat e indeve lidhës. Faktorët e rrezikut për scleroderma
  përfshijnë hipotermi, trauma, infeksionit.


  Si është skleroderma


  Sepse
  në scleroderma sistemike ndikon sisteme të ndryshme dhe organe,
  manifestimet e sëmundjes është jashtëzakonisht e larmishme. Më
  Sëmundja fillon me ashtuquajtura sindroma Raynaud-së (spazëm
  enët e vogla të gjakut). Kështu qarkullimi i gjakut në gishta
  Duart ata zbehet dhe të bëhet fillim i ftohtë për të lënduar.


  Gjithashtu aty
  Ndryshimet e lëkurës. Në fazat e hershme të sëmundjes në fytyrë dhe duart
  atje edema (ënjtje), e cila përfundimisht i mbyllur.
  Ngjyra e lëkurës fillon të ngjajnë dylli. Sëmundja ndryshon veçoritë
  pacient, ai bëhet si një maskë dhe gojës ngushtuar. Fingers
  nëpërmjet lëkurës përngjashëm vulat rreme. Me kalimin e kohës, procesi
  përfshin lëkurën e parakrahut, gjoks, qafën, këmbët dhe këmbët.

  Përveç
  Përveç kësaj, nuk janë simptomat e nyjeve, manifestuar nga dhimbje
  ngurtësi dhe lëvizje. Shpesh ndikon në traktin gastrointestinal
  dhe zemra. Pacientët ankohen për dhimbje kur gëlltitjes ushqim apo kapsllëk
  diarre. Ata gulçim, aritmi të zemrës, dhimbje, ënjtje

  këmbët. Përafërsisht 20% i bashkohet dëmtime në veshka.


  Pa trajtim, simptomat rritet. Në formën akute
  dy-vit norma mbijetesa e sëmundjes nuk kalon 20%, kronike
  Forma rreth gjysma e pacientëve të jetojnë më shumë se 5 vjet.


  Si është diagnostikimi dhe trajtimi i scleroderma

  Kur simptomat e mësipërme duhet të kontaktoni menjëherë rheumatologist.
  Përkundrazi mjeku diagnostikuar menjëherë pas ekzaminimit, por
  në raste të rënda mund të kërkojë nyjeve biopsi dhe lëkurën. Ndonjëherë
  pacientët të përshkruara imunitetin studimore dhe numërimin e gjakut, në të cilat janë shenja të zakonshme të inflamacionit.

  Ndryshimet në zemër të diagnostikuar duke përdorur EKG dhe ehokardiografi (ultratinguj i zemrës). Duke përdorur X-rrezet zbuluar ndryshimet në mushkëri dhe nyjeve.


  Trajtimi i sklerozë sistemike përdoret anti-inflamator
  (Kortikosteroidet) antifibroznym (parandaluar ngjeshjen
  ind lidhës) sëmundje, immunosuppressive (shtypur
  aktiviteti i sistemit imunitar) dhe mjetet shtrëngohet. Në
  Sigurisht kronik tregon Balneotherapy (pishe, radonit
  dhe sulfide hidrogjeni banjot), vajguri dhe baltë banjot, etj
  Po aq të rëndësishme janë terapi fizike, fizioterapi dhe masazh.

  Informacion nga artikullin "scleroderma sistemik."