Çfarë është Sindromi Sjogren


 • Syndrome Sjogren
 • Diagnoza e sindromës Sjogren
 • Si është trajtimi i sindromës Sjogren

 • Syndrome Sjogren

  Sindromi Sjogren - një inflamacion i lacrimal, gjëndra e pështymës dhe gjëndra e mukozës. Si një rezultat i inflamacionit ndodh mosfunksionim gjëndër, duke çuar në zhvillimin e një numri të vogël të sekrecione.

  Çdo gjëndra lacrimal dëme prodhuar shumë pak lot, që çon në acarim të konjuktiva. Si rezultat, ka skuqje të syve dhe ndjenja e pranisë në këto trup të huaj.

  Çdo dëmtim i gjëndrave të pështymës në mënyrë të konsiderueshme ul sasinë e pështymës, duke shkaktuar një gojë thatë.

  Inflamacion të çon në ënjtje të gjëndrave të pështymës, dhe dhimbje të jetë e mundur. Djegia sytë dhe thatësi oral janë simptoma të zakonshme të sindromi Sjogren.

  Humbjen gjëndra mukozës çon në thatësi shumë të rënda, shpesh në zgavrën e hundës dhe organeve gjenitale.

  Sindromi Sjogren mund të jenë të kufizuara gjëndra indeve plagë. Në këtë rast, pacienti ankohet vetëm nga simptomat e mësipërme.
  Por, në këtë sëmundje mund të jetë i pranishëm dhe simptomat e sëmundjeve të tjera. Ata mund të bashkohet me ethe, depresioni, muskujve të dhimbshme dhe dhimbje të përbashkët, artrit gjithashtu e mundur (inflamacion shumëfish i përbashkët).


  Kur Sindromi Sjogren zhvillohet brenda një tjetër sëmundje, diagnoza shpesh paraqet vështirësi të mëdha. Në shumicën e rasteve ajo është një sëmundje shoqëruese të tilla si artriti kronik ose eritematoz sistemik lupus (erytematoz). Më vonë kjo formë e sëmundjes është quajtur sindroma e "mesme" Sjogren.


  Diagnoza e sindromës Sjogren

  Gojë dhe djegia e thatë sytë nuk do të thotë gjithmonë se ajo është në lidhje me sindromën Sjogren. Te diagnostikuar sindromi Sjogren mund të jetë vetëm në praninë e gjendrave inflamacionit. Ka raste kur i njëjti rezultat çon sëmundjeve metabolike që rezultojnë në të reduktuar në masë të madhe sekretimit të pështymës.

  Shpesh ne shohim në diabetit (diabet). Si rezultat, njerëzit e moshuar mund të çojë në parakohshme lacrimal funksionit reduktim ose gjëndrave të pështymës, e cila është karakteristikë e inflamacionit. Këto forma të gojës së thatë dhe sytë nuk janë Sindromi Sjogren!

  Sindromi Sjogren i atribuohet sëmundjeve me origjinë imunitar. Kjo është një sëmundje në të cilën pajisja mbrojtëse e trupit drejton veprime kundër organizmit, në këtë rast kundër gjëndra indeve. Ky prodhuar antitrupa në një test të gjakut mund të ofrojë dëshmi të sëmundjes, por jo gjithmonë.

  Një tjetër metodë diagnostike është për të studiuar indeve.

  Shumica e studimeve të përdorura për copa të vogla të mukozës së gojës, të cilat pastaj ekzaminojnë me një mikroskop. Kështu që ju mund të vendosni të mposhtur gjendra mukoze. Përveç kësaj, ju mund të kaloni një serial x-ray e gjëndrave të pështymës (sialohrafiya). Ky agjent X-ray kontrast është i koncentruar në gjëndrën e prodhimit Strait. Radiographs gjithashtu ju lejon për të vendosur se si shumë inflamacion të përbashkët të gjëndra indet. Por nuk ka nevojë për çdo ekzaminim të pacientit të gjitha gjëndra. Anketa rreptësisht individual.


  Si është trajtimi i sindromës Sjogren

  Baza e trajtimin e sindromi Sjogren janë dy detyrat kryesore:

 • Largimi i inflamacionit të lokalizuar.
 • Trajtimi i simptomave të goja e thatë, sytë e djegur.
 • Largimi i inflamacionit paraqet vështirësi serioze. Shkak sindroma e Sjogren bëhet fjalë për sëmundjet autoimmune tilla si artriti kronik ose eritematoz sistemik lupus. Në raste të tilla, ilaçe të përshkruara, si drogë për trajtimin e kësaj sëmundjeje (si kortizon dhe imunosupresive), sidomos kur u bashkua me simptoma të tilla si ethe dhe dobësi. Por sëmundja shpesh mund të ndodhë në mënyrë latente që reflekton keq në trajtimin e sindromi Sjogren.

  Në raste të rënda ku inflamacion të prekur indet e shumë gjëndrave, përkeqësimi i mëtejshëm është i penguar nga trajtimi. Gjëndra e mëtejshme nuk funksion më restauruar. Detyra kryesore është të kujdesit të fëmijës mukozës drejtë.

  Sytë . Sekrecion i ulët i lëngjeve lotsjellës shkakton skuqje të konjuktiva dhe kornea. Është e nevojshme për të kryer më shumë se një herë në ditë hidratues sy nëpërmjet instalacioni i lot artificiale; brenda natës lyej krem ​​sy. Për shkak të mungesës së lot sytë e sa më shumë të infektuar. Kur inflamacion duhet menjëherë këshillohet me një specialist sy.

  Gojë .

  Thatësi e zgavrën me gojë është simptoma shumë të pakëndshme dhe shkakton etje të rëndë. Por pështymë vepron si jo vetëm hidratues fluide. Kjo ndihmon jo vetëm gjatë rëndë dhe gëlltitjes ushqim, por edhe mbron Mukoza e gojës së infeksionit. Kështu, mungesa e pështymës mund të shkaktojë inflamacion zubodesnevoho dhe prishjen e dhëmbëve. Prandaj është e nevojshme për t'u angazhuar në kujdesin oral, periudhë afatgjatë pas çdo larja e dhëmbëve dhe masat më të shpeshta të gargarë zgjidhjeve të veçanta antiseptik. Gjithashtu shpesh nuk përtyp çamçakëz me sheqer!

  Çamçakëz stimulon sekrecionet e pështymës. Ka raste kur bakteret nga goja mërguar në gjëndrrat e pështymës dhe shkaktojnë infeksion të gjëndrave të pështymës. Përveç kësaj, ata të shkaktojnë një ënjtje e papritur e dhimbshme e gjëndrave të pështymës, e ndjekur, në shumicën e rasteve, ethe. Në këtë rast, shikoni një doktor. Trajtimi me antibiotikë është i pashmangshëm në këtë rast. Gjithashtu, përdorimi aerosol (spray) se përmbajnë pështymë artificiale, të tilla si hlandozan. Veprimi i saj është i nevojshëm për të provuar, kështu që në mënyrë individuale.

  Zgavër hundës . Përdorimi i rregullt i spray nazale që promovojnë wetting i mukozën e hundës dhe parandaluar thatësi e saj, duke rezultuar në formimin e crusts hundës.

  Mundohuni të ruajtur lagështinë e kërkuar duke përdorur ajrit të kondicionuar.

  Organe gjenitale . Labia thatë dhe vaginë në mënyrë të pashmangshme çon në dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale dhe rrit gjasat e infektimit. Diskutoni këtë me mjekun tuaj. Ai do të shkruaj xhel ose krem ​​të përshtatshëm.

  Ju mund të shihni se Sindromi Sjogren është një gjendje shumë e këndshme, në të cilën ju duhet të marrë pjesë në shumicën e trajtimit. Mjeku përshkruajë medikamente të nevojshme, por përdorimin e rregullt - çelësin për shëndetin tuaj, që është në duart tuaja.

  Nuk harrojmë se sindromi Sjogren është një sëmundje autoimune qe, si gjitha sëmundjet tilla ndikuar gjendjen nervor dhe mendor.


  Çdo formë e stresit mund të jetë një faktor nxitje për sëmundjen. Shmangur këtë.

  Disa njerëz nuk mund të vijnë në kushtet me sa frustruese sëmundje të tyre. Merrni atë lehtë dhe të përpiqen për të rregulluar jetën tuaj në mënyrë që ju jeni në gjendje për të arritur një gjendje të pjesës tjetër ose shuarje të sëmundjes.

  Informacion nga artikullin "Sindromi Sjogren".