Çfarë është Sindromi Reiter


 • Sindroma e Reiterit, simptomat sindromi Reiter
 • Shkaqet sindromi Reiter-së
 • Diagnoza e sindromi Reiter së
 • Sindromi Reiter trajtim

 • Shumë sëmundje të lidhura me infeksion, por jo direkt. Një shembull i mrekullueshëm - artritit reaktiv (Sindromi Reiter).
  Infeksionet e përbashkëta jo, ajo ndikon në sistemin urinar ose
  traktit gastrointestinal. Megjithatë, është e joints prekur. Infeksion
  ishte një "shkas" se prish imun
  sistem, dhe se e "sulmeve" të fundit në joints. Prandaj, edhe
  eliminojë infeksionin me antibiotikë nuk ka gjithmonë të ndihmojnë
  shpëtoj e problemit.

  Termi "artritit reaktiv" (dmth, inflamacion të përbashkët,

  e cila ndodh si një reagim, reagim ndaj infeksionit gjetkë) ishte
  Anhovenom propozuar në 1969. Interesante, deri kohët e fundit,
  Sëmundja u emërua mjek gjerman Hans Reiter (për herë të parë
  përshkruhet një kombinim të simptomave), por i fundit është një përkrahës
  Eugjenikë nazist dhe ka marrë pjesë në eksperimente në njerëz në
  Kampet e përqendrimit. Pra tani termi i preferuar është
  "Artrit reaktive".


  Sindroma e Reiterit, simptomat sindromi Reiter

  Artriti reaktiv (sindroma e Reiterit) - inflamator
  sëmundje të përbashkët që zhvillon pas infeksionit (jo e përbashkët,
  dhe në një pjesë tjetër të trupit). Infeksion që shkakton zhvillimin e reaktive


  artrit zakonisht ndikon në traktin urinar apo gastrointestinale
  trakt.


  Artrit reaktiv nuk është i lidhur me përhapjen e infeksionit nga
  organizëm dhe hyrjes së tij të përbashkët. Besohet se inflamacion
  zhvillimin e përbashkët sepse mikroorganizmave përmbajnë substanca
  (Antigjene) që janë të ngjashme me antigjenet indeve. I imunizuar
  Sistemi "konfuze" antigjene të përbashkëta dhe mikroorganizmave, duke rezultuar në të
  Sulmet dhe mikrob dhe të përbashkët. Në zhvillimin e inflamacion të përbashkët, e cila
  dhe duke shkaktuar probleme.

  Tre simptomat klasike të artritit reaktiv, inflamacion të syve (konjuktivit - sytë e kuqe, djegie ndjesi në sy, sytë e përlotur), inflamacion të traktit urinar (uretritin -

  dhimbje ose djegie gjatë urinimit, urinim i shpeshtë) dhe
  inflamacion të përbashkët (arthritis - dhimbje të përbashkët, skuqje e tyre, ënjtje,
  joints nxehtë, mobiliteti i kufizuar).

  Artrit reaktiv zakonisht fillon 2-4 javë pas
  infeksionet e zorrëve ose seksualisht të transmetueshme. Shpesh simptomë e parë është
  Uretriti, konjuktivit pastaj zhvillon dhe e fundit - artrit.
  Afërsisht një në katër pacientë ka një ndryshim në lëkurë
  pamja e ndryshme.

  Simptomat e artritit reaktiv të ruajtura zakonisht midis tre
  dymbëdhjetë muaj. Në shumicën e rasteve, simptomat dhe konjuktivit
  Uretriti shprehur lit shumë dobët dhe vetëm 2/1 e përbashkët.

  Disa
  pacientët, megjithatë, artrit reaktiv mund të jetë akute dhe të rënda,
  kufizojnë aktivitetin e tyre fizik.

  Kthime mbrapa (Mprehje përsëritet) janë të rralla.


  Shkaqet sindromi Reiter-së

  Artrit më reaktiv lidhur me mikroorganizmave,
  i quajtur klamidia. Zakonisht klamidia transmetuar përmes seksual
  Kontaktet. Shpesh sëmundja nuk ka simptoma dhe shpesh
  Simptoma (nëse i pranishëm) - dhimbje ose parehati gjatë
  urinim dhe shkarkesë nga penisi ose vaginë.

  Përveç kësaj, artrit reaktiv mund të shkaktojnë bakteret
  të ndikojë në traktin gastrointestinal, Salmonella, Shigella, dhe iersinii

  kampilobakteriyi. Simptomet e gastrointestinal
  kanë diarre të rëndë me gjak dhe mukusit në stol. Infeksion
  është për shkak të marrjes të gatuar në mënyrë jo të ushqimit, kur të ekspozuar ndaj
  me njerëz të infektuar apo çështje fekal (mikroorganizëm duhet të merrni në
  traktit gastrointestinal).

  Artrit reaktiv zhvillon jo të gjithë njerëzit pas
  infeksion kaluara. Arsyet për këtë janë të selektivitetit të paqarta. Treguar
  sëmundje që shpesh zhvillon në njerëzit që kanë një gjen të veçantë - HLA B
  27 (El-Al-Bëhu-A 27).

  Artrit reaktiv më shpesh prek njerëzit e moshës
  20-40 vjet. Interesante, pasi infeksionet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme,

  burra të sëmurë nëntë herë më shpesh gratë, ndërsa pas
  infeksionet enterike rrezik i njëjtë. Meshkujt vuajnë disi
  gratë më të rënda.


  Diagnoza e sindromi Reiter së

  Teste të thjeshta dhe të thjeshta që lejojnë diagnozë
  artrit reaktiv nuk ekziston. Një mjek mund të dyshojnë se
  diagnostikua me pyetje të duhur të pacientit dhe ekzaminimit të tij, dhe
  emërojë një studim të veçantë për ta konfirmuar atë.

 • Një ekzaminim vëmendje e veçantë i është kushtuar gjetur prova të dëmtimit të përbashkët, sy, urogjenital, të lëkurës.
 • Specialitete
  studime janë të nevojshme për dy arsye: për të konfirmuar diagnozën

  artrit reaktiv dhe për të përjashtuar shkaqet e tjera të artritit.

 • artrit rritur shpesh norma eritrociteve sedimentimit (ESR) dhe përmbajtja
  Proteina C-reaktive (PDC); Këto teste tregojnë praninë e një
  inflamacion trup.
 • Research faktor reumatoid (RF) dhe faktor antinuclear (ANF) me artrit reaktiv të japë një rezultat negativ.
 • Zbulimi i HLA 27 - argument për të artritit reaktiv.
 • Hulumtim
  infeksionet (klamidia, iersinii etj) është i rëndësishëm,
  si tregon e shkaktarit të mundshëm të sëmundjes. Hulumtim
  mund të shkarkojë nga trakti gjenital, gjak, fron, etj

 • përjashtimi i infeksionit në të përbashkët (bakterial arthritis) ndonjëherë bëjnë

  birë e përbashkët dhe e hetova zabyraemuyu fluide (synovial
  lëngshme).
 • X-ray studime mund
  e përdorur për vlerësimin e përbashkët, por të vendosur definitivisht
  të shkaktojë inflamacion të përbashkët lejon atë shpesh.

 • Sindromi Reiter trajtim

  Trajtimi i pacientëve me artrit reaktiv për qëllim kryesisht në zbutjen e simptomave.

  Nëse shenjat e mbajtura të infeksionit aktiv, është qëllimi i justifikuar
  antibiotikët për të eliminuar bakteret dhe për të hequr të shkaktojë rrënjë inflamacion.

  Droga anti-inflamatore josteroidale (si ibuprofen,
  DIKLOFENAK, indometacin, etj) të zvogëlojë dhimbjen dhe inflamacion të përbashkët.

  Në inflamacion të rëndë të nyjave nganjëherë ata kryejnë injeksione të glukokortikoideve (hormoneve anti-inflamator).

  I zgjatur ruajtja përshkruajnë dhimbje në nyje
  medikamente anti-inflamator që ngadalësojnë dëme të përbashkët - sulfasalazine, methotrexate, dhe të tjerët.

  Kur ju keni një inflamacion i përbashkët duhet të mbrohet nga stresi.
  Megjithatë, pas lehtësimin e saj të rekomanduar shërim gradual
  aktivitet fizik.

  Informacion nga artikullin "arthritis reaktive (Sindromi Reiter)."