Çfarë është antraksit


 • Lloj guri të çmuar
 • Simptomet e antraksit
 • Diagnoza dhe trajtimi i antraksit

 • Lloj guri të çmuar

  Anthrax - një sëmundje akute infektive
  në gjendje për të transmetohet nga një kafshë e infektuar tek njeriu, dhe karakterizohet
  shkallë të lartë të dehjes dhe lezioneve kryesisht specifike
  lëkurës. Anthrax ka kohë që njihet, siç dëshmohet nga të shumta
  gazeta shkencore healers e botës së lashtë. Emri i tij i tanishëm i sëmundjes
  epidemitë e pranuara në rajon kur XVIII - sëmundje shekuj XIX
  ishte e mbuluar nga një pjesë e madhe e Siberisë Perëndimore.

  Anthrax është bakter B.

  anthracis,
  quajtur në lidhje me paraqitjen e antraksit smerald formuar.
  Bakter është në gjendje për të lëvizur në kontestin - formë e veçantë mbrojtëse e saj
  ekzistenca, e cila ndihmon atë për të "mbijetuar" periudhë pafavorshme të
  ekzistenca. Prandaj, mikroorganizëm është jashtëzakonisht stabile në ambientin:
  lehtësisht të tolerojë temperatura të larta standarde rezistente përqendrim
  Disa disinfectants, rezistente ndaj tharjes. Edhe nën presion
  Sporet janë vrarë nuk është e drejtë. Në të tillë një "animacion pezulluar" bacil antraksit
  në gjendje të presin një rast të favorshëm për vite, e cila është atribuohet të në
  Nëse një trup në ose përmes lëkurës thyer ose nga


  gëlltitje apo inhalimi.


  Simptomet e antraksit


  Një person mund të infektohen nga kafshët e sëmura (lopë,
  kuaj, derra, dele, dhi, deve, dreri) nga kontakt të drejtpërdrejtë
  ose spore që hyjnë në trup nëpërmjet ushqimit, ujit të pijshëm, neznezarazhenoyi
  lesh, etj Por shpesh, siç vuri në dukje tashmë, një portë për të
  infeksioni plagë është sipërfaqja lëkurës. Në vendin e hyrjes
  disa ditë duket shishe tipike e zonave edemë fqinje
  inflamacion të lëkurës dhe përreth nyjeve limfatike. Vazhdimisht prodhimin e
  Toksina special proteina, bakteret jo vetëm të çon në ënjtje të indeve, por edhe për të

  nekrozë (nekroza) i zonave të prekura. Ndjenjë lokal manifestuar në formën
  kruarje dhe djegie. Me kalimin e kohës, breshëri flluskë dhe të bëhet e zezë të dendur
  Arsimi - antraksit, vuhlynku nga pamja e jashtme shumë të ngjashme. Më të antraksit
  është një, por ndonjëherë ka më shumë. Ka raste ku numri
  arriti njëzet. Gjatë maturimit një smerald rritur në mënyrë dramatike temperaturën,
  dhe simptomat e tjera të dehjes shfaqet në formën e sëmundjes së përgjithshme,
  humbje e oreksit, dhimbje koke dhe lodhje. Një javë pas
  Simptomat klinike smerald Arsimit të fillojë të zbehet, antraksi

  refuzuar dhe e vononin plagë sipërfaqe, duke formuar një mbresë.

  Nëse
  trupi është i dobësuar, është hyrje e mundshme e bacilet e plasjes në gjak dhe
  Përhapja e infeksionit në të gjithë trupin. Kjo mund të jetë i mbushur me serioze
  Lezionet e koagulimit të gjakut, akumulimi i produkteve
  oksidimi me një zhvendosje të tepricës acid-bazë në anën acid, shumë
  temperaturë të lartë dehje shkak më i fortë, renale akute
  dështim, diarre të përgjakshme dhe të vjella. Në këtë situatë, ka një rrezik
  vdekja. Megjithatë, antraksi septik ndodh shumë
  rrallë. Shpesh ajo mund të jetë formë intestinal ose pulmonar i rrjedhjes, e cila në

  manifestimet e saj klinike nuk janë më pak të rrezikshme se septike. Kështu,
  formë zorrëve shumë shpejt të shfaqet dhimbje të forta të barkut, i shoqëruar nga
  të vjella dhe diarre me gjak. Pas disa kohë shenja të zemrës në zhvillim
  dështim (cianozë, dështim të frymëmarrjes, dhimbje zemër) për të rritur
  që pacienti mund të vdesë brenda 3-4 ditëve pas infeksionit. Në
  Forma pulmonare karakterizohet nga dhimbje të ngrohtë nën presion lirua kollë
  pështymë i lehtë, dehje të rënda, shkelje të rënda të kardiovaskulare
  dhe sistemet e frymëmarrjes.
  Rezultati vdekjeprurës mund të ndodhë në 2-3 ditë.


  Diagnoza dhe trajtimi i antraksit

  Anthrax është diagnostikuar në bazë të klinik
  Data konfirmuar nga mbjellje bakteriologjike të poshtërim dhe alergji
  Administrata intradermal i vrarë bakteret antraksit (diagnoza e konfirmuar
  dita e pestë).

  Trajtimi mund të ndahen në të veçantë (input
  Antitrupat e duhura) dhe jospecifik (antibiotikët
  seri penicilinë, glukokortikoide, etj). Parandalimi është më parë
  çdo gjë në zbulimin dhe izolimin e kafshëve të sëmura, dezinfektimi i plotë
  material i kontaminuar, vaksinimi i fermave të bagëtive dhe punëtorëve të vetë
  Kafshët antigjenike specifike.

  Informacion nga artikullin "Anthrax".