Çfarë është sarkoidosis


 • Shkaqet sarkoidosis dhe zhvillimi i sëmundjes
 • Diagnoza e sarkoidosis
 • Trajtimi dhe parandalimi i sarkoidosis

  Shkaqet sarkoidosis dhe zhvillimi i sëmundjes

  Sarkoidosis është një kronike
  sëmundje inflamatore, e cila ndikon kryesisht mushkëritë.
  Në sarkoidosis sëmurë për pesë persona nga të 100 mijë.
  Më të sarkoidosis rriturit sëmurë të moshës 30-40 vjet. Fëmijë
  dhe të moshuarit janë të rrallë të sëmurë.


  Aktualisht,
  një shkak i sarkoidosis është i panjohur. Sarkoidosis është një inflamacion në
  që qelizat janë shumë aktive. Këto limfocite
  prodhojnë substanca që shkaktojnë formimin e granuloma (akumulim
  qelizat inflamatore) në organe të ndryshme.

  Mundësia e infeksionit
  nga pacientët sarkoidosis nuk është provuar, por rastet e vëzhguara familjare
  Sëmundjet që mund të shpjegohet ose trashëgim, ose
  Ndikimi i faktorëve të pafavorshme mjedisore.

  Ndonjëherë
  në pacientët me simptomat e para sarkoidosis janë humbje ethe, pesha,
  humbje e oreksit, lodhje. Disa kanë vështirësi
  frymëmarrjes, sidomos gjatë punës fizike. Ndonjëherë do të thotë thatë
  kollë, dobësi të muskujve dhe letargji. Në 90% të rasteve me sarkoidosis
  prek mushkëritë. Megjithatë, në shumicën e rasteve, manifestim i sarkoidosis
  mund të zbulojë vetëm x-rrezet, kështu që atë vnutrilehochnye prekur
  limfatike nyjet dhe ajo nuk shkakton pacientëve nuk ka manifestime të jashtme.  Më së shpeshti gjenden në lezionet e simptomave të tilla pulmonare
  gulçim, kollë e thatë, dhimbje gjoksi, hemoptysis ndonjëherë.


  sëmundje ndryshime të gjata dhe të rënda inflamatore në mushkëri
  mund të nxisin fibrozë të mushkërive dhe rënie të frymëmarrjes
  funksion. Gjithashtu, kur sarkoidosis shpesh kanë ndryshime inflamatore
  lëkurës, sytë, nyjeve dhe nyjet limfatike. Në mungesë të
  Trajtimi i sëmundjeve të syrit mund të çojë në verbëri. Në sarkoidosis mund
  pyes veten si zemrës, trurit, mëlçisë, veshkave dhe të tjera të brendshme
  autoritetet.


  Diagnoza e sarkoidosis

  Diagnoza "sarkoidosis" përcakton
  pas shqyrtimit mjek dhe pacient rasprosyly.

  Për diagnozën e duhur
  gjithashtu nevojë për të kryer një ekzaminim të plotë. Mjeku duhet
  përshkruajnë gjak nga një venë dhe gjoks x-rrezet. Ajo mund gjithashtu të
  Nevoja e testit Mantoux për të sunduar nga TB
  e cila është shumë e ngjashme me manifestime sarkoidosis. Në reagim sarkoidosis
  në testin Mantoux është negativ. Gjithashtu, ju mund të duhet të hulumtimit
  Studimet funksion të mushkërive në një pajisje të veçantë për të përcaktuar
  kapaciteti i frymëmarrjes të mushkërive.

  Gjithashtu për diagnozë kërkon
  i Lavage bronchoalveolar. Për këtë qëllim, ne kemi prezantuar në mushkëri
  tub special bronchoscope fleksibël. Ajo është përdorur për të kapur

  lëng nga mushkëritë. Lëngshme pastaj testuar per pranine e qelizave
  pasqyrojnë inflamacion në mushkëri. Për të konfirmuar diagnozën
  dhe mund të duhet një biopsi të mushkërive. Kjo procedurë kryhet nën
  anestezi lokale, një të shkurtër dhe pa dhimbje. Me mjekun lehta
  të marrë një pjesë të vogël të indeve duke përdorur një gjilpërë të veçantë për
  Analiza nën mikroskop. Nëse keni lezione të rënda të mushkërive,
  zemra e përfshirë, sy apo sistem nervor qendror, më
  të ngjarë të ketë nevojë për trajtim afat-gjatë. Nëse sarkoidosis
  ndikojnë vetëm nyjet e limfatike në mushkëri, duke treguar
  i favorshëm për të sëmundjes.


  Trajtimi dhe parandalimi i sarkoidosis


  Pacientët sarkoidosis zhduket pa trajtim. Megjithatë, trajtimi i sarkoidosis
  duhet të bëhet nën mbikëqyrjen e vazhdueshme mjekësore, si një mjek
  mund të vlerësojnë seriozitetin e humbjes së organeve të brendshme dhe të emërojë
  trajtim i saktë, i plotë dhe në kohë.


  komplikimet serioze të sarkoidosis është zhvillimi i frymëmarrjes
  dështimi dhe verbëria, e cila mund të shkaktojë inflamacion syrit.
  Këto komplikime mund të parandalohen nga destinacioni
  kortikosteroidet. Në trajtimin rregullisht do të
  kryera gjoks x-rrezet. Perdorimi i kortikosteroidet si
  zakonisht e pashmangshme dhe në tërheqjen e syve, zemrës, trurit, dhe me serioz

  rastet e manifestimeve lëkurore. Kur sarkoidosis joaktiv duhet të rrjedhin
  një herë në vit për të vizituar një mjek dhe të bëjë gjoks x-rrezet për të monitoruar
  Kursi i sëmundjes.

  Për të parandaluar
  rëndim i sarkoidosis duhet të përpiqet për të ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme.
  Gjëja më e rëndësishme në lezione të mushkërive apo tymi, pasi kjo mund të
  të çojë në vështirësi të frymëmarrjes dhe komplikime të sëmundjes. Ajo gjithashtu duhet të jetë e
  Shmangni kontakt me drogë dhe substanca kimike që janë të dëmshme për mëlçinë,
  toksike të paqëndrueshme substancat, pluhur, avujve, gazrat që mund
  të dëmtojë mushkëritë. Në sarkoidosis, një rritje në kalcium
  në gjak që mund të shkaktojë gurë në veshka dhe urinar

  fshikëz. Prandaj, ju duhet të shmangin ngrënë ushqime të pasura
  kalcium (qumësht, djathë). Për këtë arsye, ju nuk duhet të bëj banja dielli.

  Informacion nga artikullin "sarkoidosis".