Cilat janë shënon shtrirje


 • Tendosje
 • Parandalimin e shënon shtrirje
 • Si të shpëtoj i shënon shtrirje

 • Lëkurë të butë i butë, të bukur i pastër trup - ai nuk e di se çdo grua ëndrrat? Për të paktën një inç të marrë më afër asaj ëndrre, ju duhet të punojnë shumë dhe të kujdeset për bukurinë e saj, pa pushimet dhe festat! Shumë gra janë "thyer" dhe plotësisht të harrojmë për regjimin për pushime, por në qoftë se ju doni rezultate, ju duhet për të luftuar shënon shtrirje të fillojnë sot!

  Jo të gjitha ndryshimet në jetën e një gruaje të zhduket pa gjurmë. Disa kohë më kujton vija unaesthetic në lëkurë. Lindjet, humbje të shpejtë në peshë, mjekim të zgjatur shpesh të lënë gjurmë në lëkurë.

  Shumica e këtyre defekteve kozmetike ndodhin në bark, kofshë, zemrat dhe mollaqe. Këto defekte janë quajtur shënon shtrirje.


  Tendosje

  Shtrihen - e microdamages rezultat lëkurës dhe indeve lidhës të lirshme. Ky defekt kozmetike zhvillon në vendin e shpërthimit të fibrave elastike të epidermë. Elasticitet dhe elasticitet reduktuar të lëkurës, lëkura bëhet aq i hollë që enët e vogla të gjakut të vendosur në pjesën e sipërme, të dukshme me sy të lirë. Lotët e vogla të brendshme përfundimisht e mbushur me ind lidhës. Fillimisht shtrihen me ngjyrë vjollcë-kuqe, por gradualisht të bëhet një trëndafili zbehtë dhe pastaj "zbehet" në mish.


  Veçanërisht shënon shtrirje të dukshme në trup tanned, si ind lidhës përmban pigmente dhe për këtë arsye tans.

  E pra, që të jetë si zebër me shirita shumë frustruese, por mos panik nga frika e shënon shtrirje - kjo nuk është gjë e shëmtuar, nuk ka sëmundje, ata nuk do të trembë njerëzit, me pak fjalë, të dëmtojë ata nr. Përveç kësaj, probabiliteti i shfaqjes nuk është aq e lartë dhe ata mund të luftojë dhe madje edhe të eleminuar!

  Një nga shkaqet më të zakonshme të shënon shtrirje - Shtatzënia. Prandaj, gratë shtatzëna duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të marrin parasysh këshillën dhe rekomandimet e mjekëve. Ndiqni ata është e lehtë, dhe më e rëndësishmja, respektimi i saktë i udhëzimeve mjeku shmangur nevojën për t'u marrë me shënon shtrirje pas lindjes.

  Gjatë shtatzënisë duhet të veshin sytjena të veçantë mbështetës dhe fashot për të mbrojtur lëkurën dhe muskujt nga shtrihen. Për të mbajtur elasticitet gjoksin, ajo duhet të fshij një peshqir të lagur me ujë të ftohtë ose akull cubes masazh (nga muaji i katërt i shtatzënisë). Në këtë rast gjithashtu lavazheve vagjinore të dobishme. Pas marrjes së një dush feta fshij gji e limon. Mundohuni të gjeni një mënyrë për të bërë dush të përditshme ajrore për disa minuta. Banjot Air efekt pozitiv në lëkurë.

  Aktorja e famshme franceze Sophie Marceau gjatë shtatzënisë për parandalimin e shënon shtrirje përdoret vaj ulliri.

  Ajo rubbed rregullisht në vaj ulliri gjoks, të pasura me vitaminë E. Sipas aktores, është një mjet i thjeshtë e ndihmoi atë të shmangur shfaqjen e shenjave të shtrihet dhe të ruajnë bukurinë e trupit dhe pas lindjes së fëmijës.


  Parandalimin e shënon shtrirje

  Siç e dini, kjo është më e lehtë për të parandaluar shfaqjen e shenjave të shtrihet sesa për të luftuar ata, dhe për të luftuar e vështirë. Parimi kryesor në themel të një sërë masash parandaluese - mbështetur fleksibilitet dhe elasticitetin e lëkurës, e cila është siguruar nga një sasi të mjaftueshme të kolagjenit lidhës indeve dhe elastin. Ju duhet të hani rregullisht për masazh, krem ​​profesionale përdorimit dhe gels.

  Është gjithashtu e rëndësishme për të mbajtur një peshë të qëndrueshme të shëndetshme, sepse ndryshime të papritura në peshë çon në shfaqjen e shënon shtrirje.

  Në çdo rast, për parandalimin e rekomanduar për të marrë një dush me shtimin e një lugë gjelle pishe ekstrakt për të ruajtur smoothness e lëkurës. Në çerek ore zhytur në një raznezhivayuschuyu dush (rekomandohet temperatura e ujit? - 38 C) dhe të harrojmë për të gjitha problemet.

  Gjithashtu provoni këtë ilaç - 350-500 gram niseshte të shpërndarë në 2-5 litra ujë të ftohtë. Zgjidhje gatuar niseshte derdh në vaskë.

  Ushqyerit. Ushqyerit dhe furnizim adekuat të sasisë së nevojshme të mineraleve dhe vitaminave për një masë zvogëlon gjasat e shënon shtrirje në lëkurë.

  Ushqime të qumështit japin trupit me shumën e dëshiruar e kalciumit, domate dhe banane - kalium, siç përmbahen në fluoride peshkut forcon trupin. Mos harroni që të përfshijë në soje tuaj të përditshme dietë dhe vaj ulliri, dmth vitaminë A dhe vitaminë E.

  Përmirëson qarkullimin e gjakut . Stanjacioni i gjakut në zonat e problemit nuk është e lejuar. Për të parandaluar atë, lëvizjet e shkurtra pinching përditshme masazh të lëkurës në bark, kofshë, prapanicë dhe gjoks.

  Lavazheve vagjinore gjithashtu ka një efekt i dobishëm për lëkurën: lëvizjet rrethore të vepruar në avionët lëkurë alternuar nxehtë dhe të ftohtë të ujit nën presion. Kur shpirti shpejt rozitritsya peshqir dhe të aplikojnë në një lëvizje rrethore në lëkurë e një zgjatje të posaçme mjet.

  Sport gjithashtu të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit - vrapim, ecje të shpejtë, duke kërcyer litar prishur gjakun dhe kthehen elasticitetin e lëkurës dhe bukuri.

  Ruaj gjoks e bukurisë dhe elasticitetin . Për të ruajtur moshën e bukur e vjetër, gjinjtë të lartë dhe të fortë, ju duhet të fillojë të marrë kujdesin e saj ende i ri. Çdo program i kujdesit për gjirit duhet patjetër të përfshijnë ushtrime të rregullta - ushtrime që kanë për qëllim zhvillimin dhe forcimin muskujt e gjoksit.
  Çdo ditë duhet të fillojë me një masazh me ujë të gjirit llak dush i parë në një gji, pastaj tjetri, duke lëvizur dush nga lart poshtë në një drejtim të akrepave të sahatit dhe pastaj në një rreth.

  A nuk e tregojnë me avion direkt në nipples. Disa herë ndryshim në temperaturën e ujit, të alternuara me ujë të nxehtë dhe të ftohtë, por procedura duhet të përfundojë me ujë të ftohtë.

  Fasha kundërta të ndihmojë në parandalimin e gjirit sagging lëkurës dhe formimin e shënon shtrirje. Për të compress ju duhet dy tanke (me ujë të nxehtë dhe të ftohtë) dhe peshqir të thatë. Shkrihet 1 lugë çaji kripë në ujë të nxehtë dhe 1 lugë gjelle lëng limoni - në të ftohtë. Dip një peshqir në ujë të nxehtë, e shtrydhur nga tërësisht dhe të zbatohet si një kompresë në gjoks për 30 sekonda. Pas kësaj kohe, hiqni peshqir dhe thith në ujë të ftohtë.

  Shtrydh dhe bashkëngjitni të gjirit për një minutë. Përsëriteni këtë 5 - 6 herë. Kjo e fundit duhet të jetë kompresë të ftohtë.


  Si të Get Rid e Stretch Marks

  Get shpëtoj e ngjyrës së vjetër dhe të humbur shtrirje shumë më të vështirë se sa të parandaluar ndodhjen e tyre. Në këtë rast, procedura të brendshme nuk do të ndihmojnë, ju duhet të marrë masa më drastike. Profesionistë me sallon bukurie ofron sjelljen microdermabrasion (të lëkurës të veçantë lëkurë) ose nënshtruar trajtimit të shtrenjtë lazer lëkurës.

  Microdermabrasion - Procedura optimale për trajtimin e shënon shtrirje ata humbasin ngjyrën e tyre dhe të bëhet më e hollë dhe gradualisht zhduket krejt.

  Megjithatë, të tilla një vozmozhet i lumtur duke i dhënë fund vetëm në qoftë se e keni pranuar paraprakisht të gjithë masat e duhura. Ekziston edhe një metodë kirurgjik i heqjes së shënon shtrirje (heqje), por ajo punon vetëm në qoftë se shënon shtrirje të shkaktuara nga shtatzënia. Më pak e një procedure kirurgjikale - një shërim i gjatë dhe i dhimbshëm operohet faqet.

  Informacion nga artikullin "Tendosja".