Cilat janë simptomat e zbaticë ezofag ezofag


 • Zbaticë ezofag
 • Shkaqet e zbaticë ezofag
 • Simptomet e zbaticë ezofag
 • Diagnoza e zbaticë ezofag
 • Trajtimi i zbaticë ezofag

 • Ndoshta secili prej nesh mendonin urth, veçanërisht pas një drekë të përzemërt. Por kjo është tipike jo vetëm ushqimi ynë stil. Është e njohur se në Evropën Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara të 40-50 për qind të popullit të gjithë kohës, por me frekuencë të ndryshme, kanë të njëjtën ankesë. Dhe vuajnë dhe ankohen për ato ndjenja të keqe jo vetëm fëmijët por edhe të rriturit.

  Në vitet e fundit, numri i madh botëror i pacientëve me inflamacion të rëndë të ulët ezofag - ezofag zbaticë - rritur me 2-3 herë.

  Për këtë arsye, në mesin e gastroenterologe madje u shfaq duke thënë se shekulli XX - një shekull nga ulcera peptike dhe XXI - ezofag zbaticë.

  Ne mund të themi se këtë funksion - mesazhin e trupit të problemeve të caktuara ndihmon tretjen e ushqimit. Fjala "urth" përgjithësisht quhet ndjesi e fortë djegia në ezofag, e cila është lokalizuar gjoks. Në shumicën e rasteve, duket nga rritja e aciditetit të stomakut lëng, por pH ndonjëherë e natyrshme të ulët ose mungesa madje të plotë të acidit klorhidrik në stomak. Shkaku i urth mund të jetë mangësi kardiak muskul unazor (dmth unazë muskulor që mbulon pjesën e poshtme të ezofagut në tranzicionin e saj drejt stomak).


  Nëse muskul unazor është duke funksionuar normalisht, roli i saj kryesor është për të parandaluar rrjedhjen e përmbajtjes stomakut në ezofag. Kur diçka "e gabuar", atëherë çdo përmbajtje të stomakut që hyjnë në Mukoza e ezofagut të shkaktojë ndjesi urth. Ka ende raste kur urth është një nga shenjat e neurozë.


  Zbaticë ezofag

  Ky term është quajtur spontane, të hedhura i rregullt në përmbajtjen e zorrëve ezofag apo gastrike, duke rezultuar në dëmtimin e ezofagut të ulët dhe shfaqjen e simptomave të tilla si urth, dispepsi dhe dhimbje. Në kushte normale në të tretën më të ulët të nivelit të pH aciditetit ezofag është 6,0 (e cila mund të përcaktohet me anë të kësaj metode të ekzaminimit si metër pH esophageal).

  Prania e zbaticë tregon pH 7,0 (alkaline, zbaticë biliare) në një, dhe ndryshe, lënda ngacmues që është hedhur në ezofag, duke shkaktuar inflamacion të mukozën e treta e poshtme të ezofagut - ezofag zbaticë.

  "Ajsberg" sëmundje - kështu që në shkencëtarëve të shkurtra telefononi prevalenca e sëmundjes. Fakti që ajo është e vështirë për të gjetur, sepse disa njerëz që vuajnë nga zbaticë ezofag, për fat të keq, është pjesërisht "nënujore" e ajsbergut. Në shumicën e pacientëve, simptomat janë të butë dhe të ndodhin rrallë. Këta njerëz nuk shkojnë te mjeku dhe duke marrë antacids vetëm ose të gëzojnë këshillën e miqve të (ashtu-quajtur "telefon" zbaticë).

  Këta pacientë përbëjnë pjesën nënujore të "ajsbergut". Mesatarisht, një pjesë e ujit - është pacientë zbaticë ezofag me simptoma të rënda ose të vazhdueshme, por pa komplikime që kanë nevojë për të kryer trajtim të rregullt, kështu që të flasin, zbaticë ambulator. Së fundi, maja e ajsbergut - njerëz të cilët kanë zhvilluar komplikime (gjakderdhje peptike, ngushtim i ezofagut) - zbaticë spital.

  Për shembull, në të rritur të SHBA frekuencë të popullsisë së urth - simptomë kryesor - është 20-40%, por vetëm 2% e pacientëve të trajtuar me këtë.


  Shkaqet e zbaticë ezofag

  Si presion në stomak është gjithmonë më i lartë sesa në zgavrën e kraharorit, që hedh e përmbajtjes stomakut në ezofag (zbaticë) do të duhet të jetë një konstante e përgjithshme fenomen.

  Megjithatë, për shkak të mekanizmave të kardiake muskul unazor, ajo është e rrallë dhe vetëm për një kohë të shkurtër (të themi, dy herë në ditë që zgjat më pak se 5 minuta). Pra, normalisht shkon janë duke marrë përmbajtjen e stomakut nuk konsiderohen si patologjike.

  Çfarë ndodh në rast sëmundjeje? Mungesa e ezofagut kardiak vërejtur shpesh në të sapolindur. Kjo eshte shkak të papjekurisë e sistemit neuromuskular, karakteristikë që moshës. Foshnjat shpesh burps që është me përmbajtje të stomakut me ajrin jashtë përmes papjekuri fiziologjik të stomakut dhe ezofagut.

  Fëmijët e barkut të duket si një shishe uncorked, dhe si një "plug" në këtë rast ka luajtur vetëm ezofag kardiak.

  Në fëmijët më të vjetër Cardia dështimi ndodh për shkak të pengesave të tilla si hyrje dhe dalje të stomakut. Zbaticë ezofag është mjaft i shpeshtë bazë gastrit, gastro dhe stomak ulçerë. Arsyeja për paraqitjen e tij në këtë rast bëhet një presion i përhershëm rritje intragastric dhe të reduktuar lëvizshmërinë e traktit gastrointestinal (vrull, hypertonicity). Nga rruga, çrregullime lëvizshmëri e sistemit të tretjes mund të ndodhë në përgjigje të ndonjë faktor stresi, sidomos nëse fëmija juaj është i ndjeshëm ndaj faktorëve përreth.

  Trashje në fëmijëri, për fat të keq, është duke u bërë më të zakonshme, por ajo është e theksuar tashmë si një faktor që mund të çojë në zbaticë ezofag.

  Në një situatë të ndryshme në shfaqjen e simptomave rezistente të kësaj sëmundje shkakton hernie hiatal kur hapjen tepër i gjerë i fundit merr stomak që normalisht atje kurrë nuk duhet të jetë. Rritja e presionit intra-abdominale për barkun e gjatë të një fëmijë ose prania e lëngjeve patologjike në bark mund të shkaktojnë edhe braktisjen e përmbajtjes stomakut në ezofag.

  Shkencëtarët kanë treguar se gëlltitje e pështymë, e cila është alkaline, është një faktor i sigurisë në ndodhjen e zbaticë ezofag.

  Prandaj, në qoftë se zvogëlimi i fëmijës jargëzim dhe rritur gojën të thatë - është gjithashtu një faktor që mund të kontribuojnë në shfaqjen e sëmundjeve të ezofagut.

  Ka një numër të ushqimeve që janë "mbështetje" marrjen e përmbajtjeve të shpeshta të stomakut në ezofag. Ajo është e popullarizuar në mesin e fëmijëve agrume, çokollatë, domate, ushqimeve yndyrore. Si për të rriturit, ata rrezikojnë konsumin e kafe, alkoolit dhe duhanit. Fakti se të gjitha këto produkte janë të relaksoheni muskul unazor ulët esophageal dhe, natyrisht, pamjen e zbaticë shpeshta. Një efekt i ngjashëm japin disa ilaçe të tilla si nitrateve, nitriteve, aminophylline, qetësuesve, hipnotike, dhe prostaglandinave.


  Simptomet e zbaticë ezofag

  Ndër simptomat e rëndësisë primare me shfaqjen e regurgitation fëmijëve, zryhuvan shpeshta, regurgitation (ajrit burping), nganjëherë në foshnjëri - vjella qumësht. Nëse fëmija i drejtë, ai gjithmonë tregon reduktuar, por rishfaqen tjetër ushqyerit. Në pozicionin e shtrirë në shpinë shenjat e tilla gjithmonë rritet, sepse shpesh prindërit mund të ndihmojë kec pak ndërsa heqja buzë krevat portativ të tij, ku koka e fëmijës. Me të vërtetë është një nga fushat e trajtimit të sëmundjes.

  Në fëmijët e moshës më të vjetër shpesh ankohen për urth, regurgitation acid, djegie ndjesi prapa gjoksit.

  Këto simptome shpesh ndodhin pas ngrënies, bust përpara apo natë. Por për fëmijët karakteristikë është se ata janë të shqetësuar belching kosi më shumë se urth. I rrezikshëm është shfaqja e simptomave të tilla si spote lagësht disponueshmëria mëngjes foshnjës jastëk. Kjo do të thotë se në natën në një pozicion horizontal, si pasojë e dobësisë së ezofagut kardiak, përmbajtja e stomakut u hedhur dhe pështyrë. Në të rriturit dhe fëmijët më të vjetër simptomë frekuenca e dytë e kësaj sëmundjeje është dhimbje retrosternal. Ajo shpesh i jep një zonë teh, qafë, nofull, gjysmën e majtë të gjoksit dhe mund edhe imitator angina.

  Ndonjëherë fëmijët ankohen për dhimbje të papritur cramping në stomak. Pra manifestuar vrull e një departamenti të këtij të fundit.


  Diagnoza e zbaticë ezofag

  Për të zbuluar zbaticë gastroesophageal sot përdorin metoda shumë të ndryshme. Falë X-ray të ezofag, mund të rregullojmë kontrast bie nga stomaku në ezofag ose të gjejnë një hernie hiatal.

  Një metodë më e besueshme është zgjatur metër esophageal pH (masa e aciditetit në lumen të ezofagut nëpërmjet një hetim). Kjo ju lejon të vendosur frekuencën, kohëzgjatjen dhe ashpërsia e zbaticë.

  Megjithatë, metoda kryesore për diagnozën e zbaticë ezofag - endoscopy.

  Përdorin atë për të marrë prova të sëmundjes dhe për të vendosur shkallën e ashpërsisë së saj.


  Trajtimi i zbaticë ezofag

  Nëse simptomet foshnjë foshnjat, trajtimi kryesor është në përkujdesje. Para së gjithash, ju duhet për të ushqyer fëmijën tuaj vetëm napivvertykalnomu pozicion. Menjëherë pas një vakt fëmijë duhet të mbajë 1-3 minuta vertikalisht.
  Kur bëhet fjalë për futjen e ushqimeve plotësuese, atëherë ajo duhet të jetë logjike pak i trashë

  Në fëmijët më të vjetër në vendin e parë, natyrisht, do të trajtojnë në themel sëmundje - gastrit, Gastro, ulcerat apo neurozë.

  Ky proces duhet të jetë i projektuar për të reduktuar peshën e zbaticë, duke reduktuar efektet e dëmshme të përmbajtjes stomakut, e cila është hedhur në ezofag, rrit rezistencën e mukozës esophageal dhe karakteristika pastrim të shpejtë.

  Para së gjithash, të rekomandojë masa të përgjithshme për të eliminuar patologjike marrjen përmbajtjen e stomakut në ezofag - për të ngritur në fund të krevatit ku kreu i fëmijës, nuk do të shkojnë menjëherë pas ngrënies, kufizojnë konsumin e ushqimeve yndyrore, çokollatë, domate. Me paefektshmërinë e masave të tilla të përshkruara antacidet - medikamente që ulin stomakut dhe përmbajtjen esophageal.

  Pacientët me erozive dhe ezofahitami ulcerative rekomandoj dhe droga antisecretory (blockers H2, frenuesit proton pompë).

  Ky grup i drogës si prokinetics rrisin presionin në muskul unazor ulët esophageal dhe të reduktuar presionin intragastric (për shkak të shërimit të stomakut vakt rezistencës, të përmirësuar stomakut zbrazjes për shkak të normalizimit të pjesëve motorike të saj dhe ulcerat duodenale, zbaticë të eliminuar duodenogastral).

  Prandaj, një sëmundje e shekullit të XXI - ezofag zbaticë - mund të tejkalohen. Por bazë për këtë duhet të jetë mungesa e sëmundjeve të tjera të sistemit të tretjes.


  Informacion nga artikullin "zbaticë ezofag - problemi i shekullit XXI".