Çfarë është ethe reumatike


 • Çfarë është ethe reumatike
 • Arsyet për reumatizma
 • Çfarë po ndodh
 • Si të njohin
 • Sa e rrezikshme?
 • Diagnoza e etheve reumatike
 • Trajtimi i etheve reumatike

 • Dhe zemra ime rrahje diçka të gabuar dhe nyjet nuk janë mjaft të drejtë.
  Të dy (dhe student, dhe studenti) të vendosë që ata perevtomylysya se ata
  formë atipike e infeksioneve respiratore akute, por konsultohuni me një rheumatologist pamundur
  drejtuar. Një keqardhje.
  Probabilitet shumë të larta se ato kanë ndodhur
  reumatizmi


  Çfarë është ethe reumatike

  Ethja reumatike - një sëmundje që
  zhvillon gradualisht dhe imperceptibly. Para së gjithash ajo dhemb
  zemrës, enët e gjakut tonë dhe nyje. Pastaj merr
  dhe pjesa tjetër e mëlçisë, veshkat dhe mushkëritë.

  Diversiteti i tillë
  manifestime të etheve reumatike për shkak të faktit se ai jo vetëm shkatërron
  çdo organ një. Sëmundja prek të gjithë grupin e qelizave
  me pronat specifike (ind lidhës) atë
  gjenden kudo në trupin tonë.


  Arsyet për reumatizma

  Reumatizmi mund të provokojë një numër arsyesh: hipotermi, lodhje, kequshqyerja (proteina ulët dhe vitamina)
  trashëgim i keq (një lloj i reumatike tashmë u takuan). Por atë
  i rëndësishëm për sëmundje të kërkojë bakteret veçanta - beta-hemolitik
  Streptokoku i grupit A. Pasi brenda trupit tonë, ata të shkaktojnë
  grykët, faringjit, fruth i keq.


  Vetëm nëse personi
  është sistemi i dëmtuar imun, pasojat afatgjata të këtij infeksioni
  mund të jetë reumatizma. Sipas statistikave, vetëm 0,3-3% e njerëzve që kanë pasur
  infeksion akut streptokokut, që vuajnë nga reumatizma.


  Çfarë po ndodh


  Streptococcus
  fillon aktivitetet e saj destruktive në përgjigje të këtij imunitetit
  sistemi fillon të prodhojë substanca mbrojtëse që të jetë
  shkatërrojnë bakteret, produktet e tyre metabolike,
  dhe së bashku me qelizat e dëmtuara të trupit të vet.

  Në Njerëz
  të prirur për reumatizma, sistemi imunitar merr jashtë
  kontroll. Shpejtimin gjatë sëmundjes së tij, ai vazhdoi të dal

  substanca që mund të shkatërrojnë jo vetëm Streptococcus, por edhe qelizat
  ind lidhës. Si rezultat, zbatimin, ku shumë prej këtyre qelizave,
  ka xhepat e inflamacionit, i cili përfundimisht degjeneruar dhe parandaluar
  operacion normal i agjencisë.


  Si të njohin

  Zakonisht i parë
  simptomat reumatizmi shfaqen brenda dy deri tre javë pas një dhimbje të fytit ose
  faringjit. Njeriu fillon të ndjehen një dobësi të fortë dhe dhimbje
  joints mund të rritet ndjeshëm temperaturën. Ndonjëherë sëmundje
  zhvillimin e shumë të fshehtë, temperaturë të ulët (rreth 37,0), dobësi
  moderuar, zemra dhe nyjeve të punojnë sikur asgjë nuk kishte ndodhur. Zakonisht
  njeri i pavetëdijshëm i afërt reumatizmi vetëm pas

  ai u shfaq probleme serioze me nyje - artritit.


  Vetëm sëmundje prek nyjet e mëdha dhe të mesme, ka dhimbje
  gjunjë, bërryla, wrists dhe këmbët. Dhimbja mund të jetë i mprehtë
  shfaqen dhe zhduken po aq befas, edhe pa trajtim. Por nuk e bëj
  i gabuar - reumatoid artrit nuk do të zhduket.

  Tjetër
  një tipar i rëndësishëm i etheve reumatike - probleme të zemrës: frekuencë shkelje
  impuls (shumë shpejt ose shumë i ngadalshëm), çrregullimet në zemër
  ritëm, dhimbje të zemrës.
  Shqetësimet Man shprehur gulçim, dobësi, djersitje, kreu
  dhimbje. Ethe reumatike dhe mund të ndikojnë në sistemin nervor. Kështu ka

  dridhje e pavullnetshme e muskujve të fytyrës, këmbët ose duart, si një nervor
  tik.


  Çfarë është e rrezikshme

  Nëse nuk trajtohet, reumatizma
  dëme pothuajse të gjitha organet, dhe njeriu të kthehet shpejt
  në shkatërrim. Fatkeqësi e madhe: artrit, të cilat mund të shkaktojnë
  për të përfunduar palëvizshmëri, dhe kardit, e cila kërcënon defektin e vërtetë
  zemra.

  Fëmijët kurs akute më shumë të përbashkët reumatizmi:
  Sëmundja zhvillohet në rreth dy muaj. Në parë
  të rriturit e sëmura ajo merr 3-4 muaj.


  Diagnoza e etheve reumatike

  Bëj një diagnozë e "reumatizmi" vetëm mund mjek-rheumatologist. Për të shmangur gabimet, ai duhet të kryejë një ekzaminim të plotë.

  Së pari, të caktojë numërimin total të gjakut në mënyrë për të zbuluar shenjat e inflamacionit.

  Së dyti,
  të kryejë testin imunologjike të gjakut për të zbuluar specifik
  substancat karakteristike e reumatizma. Këto substanca të shfaqet në gjak
  jo më parë se një javë pas fillimit të sëmundjes dhe të arrijnë
  një maksimum prej 3-6 javë.

  Për të sqaruar shkallën e sëmundjeve të zemrës, duhet të konsultoheni me kardiologun, electrocardiography (EKG) dhe zemrën ehokardiografi. Rate shtet i përbashkët kirurg ndihmë trauma dhe procedura të pakëndshme të tilla si arthroscopy, biopsi të përbashkët, shpuese diagnostikues hulumtim i përbashkët lëngjeve të përbashkët.

  Në dëmit reumatike organet e tjera mund të kenë nevojë këshillim dhe mjekët e tjerë.


  Trajtimi i etheve reumatike

  Në acarimin e trajtimit reumatizma
  duhet të kryhet vetëm në një spital. Është e rëndësishme për të vëzhguar
  pjesa tjetër krevat dhe të bëjë të gjitha recetë e. Propishut pacient
  Droga që do të hequr shenjat e inflamacionit. Joints dëmtuara
  do të marrë kirurg trauma dhe terapistët manulnye.

  Në raste të rënda, droga të duhet për të hyrë direkt në të përbashkët. Përveç kësaj, pacienti do të emërojë fizioterapinë. Nëse ethe reumatike ndezur me zell - do të pastruar gjakun e substancave korrozive (plasmapheresis) dhe procedurat e tjera.