Çfarë është dhimbje të nervit shiatik


 • Radiculitis
 • Shkaqet e dhimbje të nervit shiatik
 • Diagnoza e dhimbje të nervit shiatik
 • Trajtimi i nervit shiatik

 • Radiculitis

  Radiculitis - një inflamacion në rrënjë të një nervore kurrizore.

  Radiculitis
  fillon papritmas. Ajo do të duket se nuk ka pasur shenja të telashe,
  dhe të gjithë një e papritur, lëvizjes vështirë - dhe në mënyrë dramatike "hyrë" në shpinë. Dhe po, se
  lot nga sytë e tij, dhe jo të bëj ose shpjegoj pamundur. Ata që
  të paktën një herë në një jetës u përpoq të shpjegojë se çfarë dhimbje të nervit shiatik,
  është e nevojshme.

  Sipas statistikave, çdo vuajnë nga dhimbje të nervit shiatik
  banor i tetë i Tokës mbi dyzet vjet. Për fat të keq, mbi të kaluarën
  dekada, sëmundje shumë të rinj.

  Sot
  dhimbje të nervit shiatik të ankohen jo vetëm burrat e vjetër në pension,
  por njerëz mjaft të rinj. Sidomos shumë prej tyre profesional
  atletët dhe individë të angazhuar në punë mendore, të tilla si ato
  gjithë ditën ulur në kompjuter.


  Shkaqet e dhimbje të nervit shiatik


  Në mes
  të gjitha rruaza janë hapje përmes cilat palca kurrizore e
  nervat e trurit larg. Nëse këto nervat janë të dëmtuara ose përflakur -
  dhimbje të nervit shiatik ndodh. Përafërsisht 95% e nervit shiatik - një manifestim
  osteoarthritis, dhe 5% i mbetur - rezultat i lëndimeve të vjetra
  shpinë apo disk herniation. Një sulm shkas
  dhimbje të nervit shiatik mund të jetë lëvizje të çuditshme, heqjen e peshave, duke fjetur në një të pakëndshme


  pozita apo infeksion.

  Karakteristika kryesore
  dhimbje të nervit shiatik - dhimbje. Çfarë saktësisht është i sëmurë, varet
  që ndez rrënjë nervore shpinë.

  Radiculitis i qafës
  karakterizohet nga dhimbje të forta në qafë dhe qafë, kollë dhe çdo lëvizje
  kryetar i rritjes dhimbje. Në disa raste, një person me qafës së mitrës
  radiculitis fillon të ju merret mendja, përkeqësuar dëgjimin, dhe aty
  Ritmi pohytuyetsya.

  Me qafë dhe supe radiculitis ka një dhimbje të mprehtë në qafë, supet dhe të armëve.

  Në dhjetor - ka periudhave të shkurtra të dhimbje të forta, si në qoftë se encircling në gjoks.

  Dhe së fundi, lloji më i famshëm i nervit shiatik - lumbosacral.

  E njëjta gjë si "jo të ulen ose të qëndrojë deri." Nëpër dhemb tmerrësisht, sidomos kur ecin dhe bending.


  Diagnoza e dhimbje të nervit shiatik

  Nëse
  ju ndjeni një dhimbje të mprehtë në shpinë, otruyuytes
  konsultohuni me një neurolog. Detyra kryesore e mjekut - për të dalluar dhimbje të nervit shiatik
  nga të gjitha sëmundjet e tjera që janë të shoqëruara me dhimbje të ngjashme.
  Pas mjekut të dëgjuar për ju dhe të shohim, ai duhet të shkruani nga
  drejtimi i X-rrezet e shpinë. Kjo
  e vetmja mënyrë për të vlerësuar se sa dhe në çfarë vendi i dëmtuar
  shpinë.


  Trajtimi i nervit shiatik

  Nëse ju mbështjellë dhimbje të nervit shiatik dhe mjekun
  nuk mbërritur ende, menjëherë të shkoni në shtrat. Është e dëshirueshme që ajo ishte

  jo shumë të butë. Pini tabletë analgjezik. Sëmurë Rub
  të gjithë (ose çfarë ju dhemb) melhem anestezisë dhe një e mirë
  Përfundojë shall leshi. Trajtim i veçantë i nervit shiatik përfshijnë
  droga që reduktojnë inflamacion, dhe relievers dhimbje ngrohja
  Agjentët (p.sh., bletë ose gjarpër helm, tretësirë ​​piper)
  etj Brenda 1-2 ditëve, është e rëndësishme për të vëzhguar pushim të plotë. Efekti i mirë
  ne trajtimin e ishias bërë fizioterapia,
  fizioterapi, masazh dhe chiropractic. Nëse dhimbje të nervit shiatik
  ishte rezultat i humbjes së disk intervertebral mund
  nevojë për ndihmë kirurg.

  Informacion nga neni "radiculitis".