Çfarë pyatkova nxisë


 • Cilat janë Spurs thembra
 • Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e Spurs thembra

 • Cilat janë Spurs thembra

  Spur në kockë thembra është formimi i një kurvar në sipërfaqe shputës faqen e tabelë të muskujve detyrues - struktura lidhës të veçanta që mbajnë harkun e këmbë. Spur mund të formohet në një pjezë, që mjekët e quajnë Akilit, ose Akilit thembra. Shpesh ngarkesë e tepërt në këmbë të shpie në gjë e shëmtuar e kockat dhe tendons dhe më të thellë, duke çuar në dhimbje, zhvendosjen brenda. Ndonjëherë thembra nxit formacion është fitim i shpejtë peshë. Dhe shumë rrallë rritje të shfaqet për shkak të sëmundjeve infektive.  Ka pamje antikulturë se përhapja e calcaneus është një tipar thelbësor i përdhes. Kjo ndodh ndonjëherë, por kjo nuk e përjashton. Përdhes, kjo sëmundje "fisnik" të shkaktuar nga shkelje të metabolizmit kripë - depozitimi i kripërave urinës acid urate në kockat, nyjeve, kërc, tabelë, siç u përmend më lart. Përdhes është transferuar shpesh dhe trashëguar. Nxisë njëjtë - një fenomen jo i trashëguar. Duket kur mbingarkesë komunikimet e rregullta dhe të veshin të pahijshme, të themi, këpucë të ngushta, të cilat mund të çojnë në të dy të sheshtë dhe të deformimit të eshtrave këmbë.

  Intensiteti i dhimbjes nuk është e lidhur gjithmonë me madhësinë e ndërtuar-në thembra.


  Ndonjëherë nxisë shumë e vështirë për të zbuluar, pavarësisht nga ndjenjat e dhimbshme. Kjo është e mirë, sepse në raste të tilla "ndërpritet" fillimin e sëmundjes dhe menjëherë të marrë masa për të eliminuar atë, së pari zgjidhni këpucë të përshtatshme - ndoshta edhe më polnomera madhe.


  Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e Spurs thembra

  Diagnozë të saktë është vetëm provim X-ray. Por një person i aftë është në gjendje të bëjë këtë kur vetëm fillimi për të dalë nxisë këmbë dhe dëgjimi me kujdes ankesat promatsavshy e pacientit në shumë karakteristik në këtë dhimbje të lëndëve. Sipas përshkrimit të tyre mjeku konstaton se ata janë të lidhur me nxitje në zhvillim, dhe jo diçka tjetër, edhe për shkak të dobëta deri sa ju klikoni mbi personin të deformuar pestë ndjen dhimbje.  Tani mjekët trajtohet me sukses nxit. Në arsenalin e mjeteve - insoles speciale, bërë zakonisht me urdhër në varësi të shfaqjes së nxit dhe vlerës së saj. Maj juaj mjek dhe insoles veçanta. Një e plotë Rekomando reduktuar peshën. Dhe, sigurisht, kërkohet që t'i përmbahen kësaj situate, mënyrën e jetesës - lëvizin më pak dhe madje të qëndrojë. Me kalimin e periudhës akute të një mjeku me përvojë parasheh një kurs të caktuar të ushtrimeve terapeutike, si në banesë kur përgatiten ushtrime për sistemin skeletor si tërësi e kombinuar me teknika që zhvillojnë muskujt dhe ligaments.  Dancers, atletët dhe njerëzit e profesioneve të tjera që janë në rrezik, nuk i pengon çdo natë për profilaksi të përdorni një mjaft të thjeshtë mënyrë lodhje këmba: këmba zbutës dush të ngrohtë me kripë, jod dhe sode (komponentët e marra në çdo raport). Menjëherë pas heqjes këpucë punë këmbët e lodhur duhet të kridhem në vaskë për disa minuta. Kjo do t'ju ndihmojë të relaksoheni dhe, duke rënë tensionin që ka akumuluar gjatë ditës.

  Këtu është një tjetër recetë për nxitje efektive luftarake të pesë rekomanduar në mjekësinë popullore. Ju mund edhe të them i mirë, sepse ju keni nevojë për të trajtuar një jargavan maj.

  Është e nevojshme për të mbledhur sa më shumë të jetë e mundur, për të ndarë nga humbje e ngjyrës së gjetheve dhe degëve, vë lule në gazetë të thatë dhe të vënë në një vend të thatë me diell.

  Hapi i ardhshëm - përgatitja e infuzione. Merrni 1 lule pjesë dhe 10 pjesë të 40 për qind alkool. Mbush 8-10 ditë në një vend të errët në një enë të mbyllur fort. Për trajtimin e thembra nxit pranojnë, veçanërisht në dhimbje të forta, 20 pika të tretësirë ​​dy herë në ditë pas ngrënies (nëse numri i nevojshëm i pikave mund të rritet në 30), ndërsa fërkim saj tre herë në ditë në zonën e prekur. Pastaj ju mund të lidhësh me fashë, pasi vënë locion me tretësirë ​​të jargavan.

  Në raste të rënda, kur dhimbja nga thembra e nxit shumë i shqetësuar, ne mund të compress natë me të njëjtin tretësirë.

  Informacion nga artikullin "Nëse jeni të shqetësuar thembra e nxit ...".