Çfarë është psoriasis dhe mund ajo të trajtohet


 • Çfarë është psoriasis?
 • Nëse ju keni psoriasis ...
 • Si të merren me këtë sëmundje të fshehtë?

  Çfarë është psoriasis?

  Sëmundja ndodh si vijon: njolla të lëkurës shfaqet me peshore të vogla që formojnë shtresa holmoobraznye që shtrihen në periferi të ishullit 0,5-1 cm në diametër. Ndonjëherë e tërë lëkura është e mbuluar me një skuqje të lëkurës.

  Peshorja kanë një të bardhë të veçantë të ndritshme (asbest). Në disa vende (bërryl, gju dhe kokës) i nxituar mund të jetë e gjatë.

  Deri tani, misteri i origjinës së psoriasis nuk është zgjidhur. Nuk ishte, sigurisht, shpikur termi shkencor - sëmundje multifactorial, e cila me të vërtetë shpjegon asgjë, përveç se sëmundja mund të lindin nga pothuajse çdo gjë, në çdo kohë.

  Duke folur për trajtime të ndryshme duhet menjëherë të bëjë një rezervë: psoriasis - një sëmundje kronike dhe kuruar atë plotësisht, "një jetë" është e pamundur. Treat ajo mund të jetë jeta - jo për të kuruar, por ajo mund të vetë zhduken pa mjekim dhe pa ndonjë arsye.

  Ka shumë hipoteza dhe teoritë e psoriasis - gjenetike, metabolike, neurogjenik, endokrine, alergjike, virale, infektive dhe të tjerët, dhe gjithashtu shqyrton rolin dhe ndikimin e faktorëve të provokuar. Gjithnjë, studiuesit thonë se kjo sëmundje ndodh si pasojë e stresit të rëndë apo tendosje emocionale.

  Shumica e shkencëtarëve të parë botën e sëmundjes në faktorët gjenetike.


  Në 60% të pacientëve gjetur të afërmit dhe paraardhësit të cilët vuajnë dhe kanë vuajtur me psoriasis. Përcaktohet edhe ndoshta përgjegjës për këtë kromozom. Por edhe në qoftë se dikush të mësuar pemën e familjes së tij njëqind vjet në të kaluarën, dhe kjo nuk ka zbuluar pacientëve, kjo do të thotë asgjë. Patologjia mund të bëni një sy gjumë për shumë vite, dhe fëmijët do të jenë prindër të sëmurë në moshë të vjetër të ndikojnë në pastërtinë dhe bukurinë e lëkurës përreth. Për të zili e ... nipër e mbesa.

  Të shkakton më të rëndësishme për zhvillimin e psoriasis janë trauma psikologjike, stresi i zgjatur, kushtet kronike e stresit (ndoshta fillon me një ujëvarë të reaksioneve biokimike dhe imunologjike që të çojë në zhvillimin e lezioneve psoriatic).

  Roli i sëmundjeve infektive, lëndimet fizike, lëndime të lëkurës, hipotermi në ngjarje dhe acarimin (relapses) e psoriasis.

  Terapi çështje intensiv të drogës (sidomos me përdorimin e antibiotikëve), ndryshimet hormonale në trup (gjatë adoleshencës, shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji), dehje alkoolit, ekspozimit të zgjatur diellit, ndryshimi i klimës, abuzimi i produkteve që mund të përkeqësojnë sëmundjen (agrume, çokollatë vezë, etj).
  Megjithatë, asnjë nga këto hipoteza apo teori nuk janë të zbulojë plotësisht natyrën e sëmundjes dhe problemet e trajtimit dhe parandalimit si të rëndësishme si një shekull më parë.

  Ndërkohë, psoriasis nuk është ngjitëse. Në të vërtetë, psoriasis nuk vdesin, pacienti britmat në dhimbje (me përjashtim të rrallë, sidomos në raste të rënda) nuk janë të ngujuar, ruan qartësinë e mendjes. Por sa shumë njerëz sillen në psoriasis neuroza të ndryshme, ndryshimet në psikikë, dhe të familjeve të thyera, nuk arriti fatet dhe të thotë jo.

  Nëse keni psoriasis ...

 • Sigurohuni që ajo është me të vërtetë psoriasis (nëse puçrra u shfaq për herë të parë).
 • Mos u frikësoni: sëmundje nuk është aq e rrezikshme si ajo Dashuri.
 • Mos harroni çfarë rrethana dhe ngjarje paraprirë pamjen e njerëzve të pamend. Kjo mund të jetë stresi, çdo dehje - drogës, alkoolit, ushqim, etj, hipotermi zgjatur, sëmundjet ngjitëse dhe vaksinimi, trauma të lëkurës (duke përfshirë permanent, për t'u ngjyrosur flokët) dhe kështu me radhë.

  d. Më pas, nëse është e mundur, për të shmangur ndikimin e këtyre faktorëve në trupin tuaj.
 • Mos vetë-mjekoj. Mos eksperimentoni në trupin tuaj.
 • Zgjidhni trajtim të mundshëm parrezikshëm. Mbani mend: të thjeshta trajtimin, faljen më të gjatë.
 • A nuk e besojnë hype, atje shpesh duket të jetë mendim i dëshiruar.
 • A nuk mendoni se të drogës më të shtrenjtë ose metodë, kështu që është më efikas.
 • Mos harroni se fëmijët, si dhe fazat kryesore apo i dobët e psoriasis është shpesh dietë e mjaftueshme, punë dhe pjesa tjetër, në një skuqje të lëkurës zhduk. Për të vazhduar trajtimin mjekësor vetëm kur sëmundja ju jep një siklet moral apo fizik.

 • Regjimi dietë është e thjeshtë. Është e nevojshme për të përjashtuar përdorimin e agrume, çokollatë, vezë, mjaltë, qumësht dhe produkteve që përmbajnë pigment të kuq (domate, speca, luleshtrydhe, etj N.). Është e dëshirueshme që të kufizojë ndjeshëm thartë, djegëse dhe yndyrore ushqime, miell, patate. Pas zhdukjen e pllakatë në faljen, për të mos abuzojnë me këto produkte.
 • Mos harroni se alkooli dhe duhani kanë tendencë të përkeqësojnë psoriasis.
 • Më të fundit "spastrim" trupi mund të veprojë si faktorë të shkaktojë. A nuk merrni përfshirë dhe uria.
 • Si të merren me këtë sëmundje të fshehtë?

  Një nga momentet më të rëndësishme në trajtimin e psoriasis është përvoja e trajtimit, monitorim afatgjatë të pacientëve dhe zgjedhjen e djathtë të metodave dhe mjeteve të terapisë.

  Ju gjithmonë duhet të mbani mend se më e rëndësishme në trajtimin e kësaj sëmundjeje të paparashikueshme - «Noli nocere!» (Mos bëj dëm!).

  Në disa raste, psoriasis nuk kërkon ndonjë trajtim.
  Për shembull, kur ka 2-5 papules të vogla apo pllaka, dhe pastaj procesi nuk është zhvilluar. Pa prekur këto xhepa, ju mund të jetojnë në këtë shtet për shumë vite. Ajo duhet të mbahet mend se trajtimi duhet gjithmonë të kryer "nga e thjeshtë në kompleks" - duke përdorur për herë të parë më të mirë, mjetet dhe metodat e padëmshme.

  Shumë njerëz kujtojnë ditët e vjetra kur barnatore mund lirisht blej solidolovoy krem ​​(për përshkrimin e recetave NF Rybakov).

  Ajo lehtësoi gjendjen pacientëve, zbutur dhe shtresohem pllakën, dhe disa prej tyre u zhduk krejtësisht. Më shpesh kjo ka ndodhur në fëmijët ose janë lehtësisht fushë.

  Kohët e fundit, një vaj i madh popullor në bazë të solidolovoy "Magnipsor", mbajtur gjyqe të gjata klinike në një grup të madh të pacientëve. Ajo ka vendosur veten si një mjet shumë efektiv, pasi ajo i ka të gjitha vetitë e nevojshme.

  Në psoriasis është dritë shumë të dobishme ultravjollcë, domethënë diell. Në verë, njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje është më shumë cirk, dhe në dimër të paktën 1-1,5 muaj për të vizituar një dhomë me diell, ajo parandalon përhapjen e pllakave.

  Nëse psoriasis mbulon kokës, shampo mund të rekomandohet në bazë të katranit "Friderm."

  Mos harroni se sëmundjet e lëkurës - dega më e pashkelur e mjekësisë. Në këtë rast, mjeku nuk përshkruan në një mënyrë të veçantë, ajo mund të ofrojë vetëm. Shumë mënyra për të trajtuar psoriasis ekziston në mjekësinë popullore.

  Cheers!

  Informacion nga Helen artikull Kuzich "Çfarë është psoriasis dhe mund ajo të trajtohet?"