Çfarë bedsores, parandalimi dhe trajtimi


 • Çfarë bedsores
 • Trajtimi dhe parandalimi i bedsores

 • Çfarë bedsores

  Presioni ulcerat në kuptim strikt nuk është
  crregullimi i lidhur me dëmtim të lëkurës nga kontakti me shtrat. Kjo
  çrregullim është për shkak të presionit të kockave në lëkurë. Kur një person pa lëvizje
  është e gjatë në një vend, zona të trupit ku kockat janë afër
  lëkura bëhet e kuqe dhe i fryrë. Kjo është për shkak të compression të lëkurës me një dorë
  kockave, nga ana tjetër - krevat. Si rezultat i compression atje
  acarim dhe pezmatimi i lëkurës.

  Ulcerat presion, në fakt, nuk e plotësojnë këtë
  Termi mjekësor. Ato ndodhin jo vetëm në njerëz të mbyllur në shtrat.


  Njerëzit të cilët kalojnë shumë kohë në një karrocë, gjithashtu vuajnë këto
  çrregullime, si në pjesë të caktuara të trupit, veçanërisht në
  mollaqe, ata ndihen edhe më shumë presion.

  Në fazat e hershme të ulcerat presion që janë quajtur siç duhet
  Plagët ose ulcerat, presion për shkak të shfaqet si i kuq, pak
  u rrit deri një lëkurë të vogël që nuk ka të shëruar. Nëse nuk trajtohet,
  Rritja dëme. Në mënyrë tipike, lëkura fillon të plas formuar hapur
  Infeksionet shoqëruese dhe plagët. Në raste shumë të rënda ka
  shkatërrimin e indeve që janë të ekspozuar muskujve dhe kockave.

  Pa dyshim, ulcerat presion janë vërejtur zakonisht në pacientët


  qëndron në shtrat. Në çdo individ që është në disa javë
  spital apo kaloi edhe disa ditë në shtrat në shtëpi gjatë gripit mund
  të fillojë bedsores - si skuqje.
  Bedsores Arsim mund
  edhe të fillojnë një orë pas squeezing lëkurën, ndërsa dispozitë do të jetë
  të gjithë e komplikuar, duke shkaktuar fërkime dhe lëkurës acarim: jo-higjienë
  mosmbajtjeje urinar, qarkullim të dobët, abrasions lidhen me përpjekjet e nën
  Lëvizjet kohë në shtrat. Me të gjitha këto çrregullime të përballet
  njerëzit e sëmurë seriozisht. Ulcerat Presioni janë vërejtur zakonisht në prapa, pjesë e pasme dhe
  mollaqe.

  Por ato mund të ndodhë edhe në gjunjë, këmbëve, këmbë dhe shpinë.

  Ulcerat Presioni tas gjenden në njerëz të moshuar sepse
  ata janë më pak të lëvizshme, ata kanë lëkurë të hollë dhe është më pak i aftë
  të përballojë presionin.


  Trajtimi dhe parandalimi i bedsores

  Koha më e favorshme për trajtimin e ulcerat presion -
  një fazë paraprin formimin e flluska. Nëse ka pasur formacion
  fshikëz duhet të përgatiten për trajtim afat-gjatë. Këto plagë të shërohet shumë
  ngadalë dhe shërim koha nuk do të llogariten ditët dhe javët.

  Sigurisht, ajo është e mirë për të shmangur vizatim
  bedsores.
  Ju duhet të monitorojë vazhdimisht lëkurën e pacientit të gënjyer në

  ajo rezistuar acarim. Nëse ka dëshmi për formimin e bedsores
  është e nevojshme të marrë masa të tilla.

  Hiq presion. Reduktohet presioni
  në disfatë - është gjëja më e rëndësishme që mund të bëni. Në
  Në veçanti, është e nevojshme për të kthyer personin e shtrirë në një anë në tjetrën nëse
  bedsores janë shënuar në anën e pasme. Nëse një person i cili përdor të pavlefshme
  endacak, i formuar bedsores dhe mollaqe, e vënë atë në anën e krevatit
  ose stomak për aq kohë sa ai ka shëruar ulcerat.

  Ndiqni lëvizjet. Më të ndryshim
  pozita e trupit. Nëse një person është në gjendje për të lëvizur në mënyrë të pavarur, të jenë të kujdesshëm
  se ai e ndryshoi qëndrimin e tij e trupit çdo 15 minuta.

  Nëse një person, për të cilin ju
  kujdesshëm, nuk mund të lëvizin, rrotullohen atë në një pozitë të re të paktën
  çdo orë (nëse pacienti është në karrige) ose çdo dy orë
  (Nëse ai është në shtrat).

  Përdorni dyshek me ajër. Dyshek inflatable me pompë nën shtrat
  është një mënyrë shumë më të mirë për të ulur presionin. Ju mund pastaj pidkachuvaty,
  më e ulët.

  Bedsores Lechyte nga e përshtatshme
  dressings.
  Së pari, ulcerat presion trajtohen me solucion fiziologjik. Pastaj
  ngjitës është aplikuar tek plaga veshjes me nje film transparente. Ajo është e
  mbi plagë për katër ditë. Fakti që trupi i formuar substanca të veçanta - faktorët e rritjes.

  Ata të nxitur shërimin. Nëse ndryshoni fashë
  çdo ditë, ajo do të fshihet nga lëkura dhe këto substanca para se ata kanë kohë
  shprehin veten e tyre në veprim. Fashë mbyllur siguron kontakte të besueshme
  Faktorët e rritjes në shërimin plagë dhe shpejtësi.

  Përdorimi kujdes kur kujdesen për
  pacientët.
  Njerëzit që vuajnë nga mosmbajtjeje urinar dhe-krevat pacientëve
  mundësia e presionit plagë disa herë më e lartë se ajo e njerëzve të zakonshëm,
  sepse urina dhe feces të japë një efekt stimulues në lëkurë. Këta njerëz kanë nevojë
  kujdes të kujdesshëm të lëkurës. Kur kujdeseni për ata duke përdorur mjete specifike
  destinuara për larje dhe fërkim e lëkurës në raste të mosmbajtjeje.

  Ndiqni dietë për të mbajtur lëkurën tuaj në
  të shëndetshme.
  Gjëja e parë që kap syri në pacientët me
  sores krevat - është lodhje. Lëkura është organi që e mban atë
  hapësirë ​​madh në trup. Ashtu si agjencitë e tjera, ajo është gjithashtu subjekt i
  povrezhde serioze Z. yyam kur nuk marrë ushqyesve të mjaftueshme numër tion
  substanca. Për të ushqyer lëkurën. Pije Daily të paktën tetë gota
  ujit dhe të shikojnë jashtë për një dietë të ekuilibruar me shumë proteina. E bardhë
  është një material rinovueshme në trup, është thelbësore për
  mbajtjen e një gjendje të shëndetshme të lëkurës.

  Merrni vitaminë C. Hulumtim

  tregojnë se duke marrë vitaminë C prej 500 mg dy herë në ditë
  redukton zonën e prekur me bedsores deri në 84%. Por, para se të
  Terapia me vitaminë C ju nevojitet për të marrë doktorin leje.

  Informacion nga neni "ulcerat Presioni".