Çfarë është gjëndra djerse


 • Gjëndra djerse
 • Rritja e djersitje

 • Gjëndra djerse

  Gjendra djerse - të ashtuquajturat shtojca lëkurës - Formimi që dalin gjatë zhvillimit të qelizave të lëkurës. Na vjen keq për tautologji, por detyra kryesore e gjëndra djerse janë djersitje. Avullimi i saj nga lëkura që rezulton në ftohje, i cili luan një rol të rëndësishëm në termoregulacionit. Kjo vlerat themelore të marrë të ashtuquajturat gjëndra ekkrinovyh djerse. Më pak shumta gjendra djerse apocrine përcaktuar erë të trupit të njeriut.

  Djersitje është gjithashtu një mënyrë me të cilën trupi merr shpëtoj e substancave të padëshiruara. Natyrisht, lëkura nuk është zëvendësim veshkave, dhe, megjithatë, nëse është e nevojshme, përmes lëkurës me djersën ndarë një sasi të konsiderueshme të mineraleve.  Kështu Djersitje është një proces i rëndësishëm që është thelbësor për të gjithë trupin.

  Në gjëndra djerse në lëkurë janë gjëndra dhjamor. Ata prodhojnë "sebum" - një substancë që zbut lëkurën dhe e bën atë neveritshëm ujit. Nëse emërtimin e tepruar djersitje hyperhidrosis, prodhimi i tepërt i "sebum" të quajtur seborrhea.

  Gjendra djerse janë innervated nga fibrat dashamirës. Marrjen e tyre mbi kancerin impuls janë ulur, dhe sekretojnë djersën në sipërfaqe të lëkurës. Kur nevojshme dhe e mjaftueshme gjëndra djerse punojnë shpejt avullohet nga lëkura.


  Kur pika tepruar djersitje e lëngshme grumbulluar në sipërfaqe të lëkurës.  Rritja e djersitje

  Pavarësisht nga fakti se sot në arsenalin e mjekëve mori pjesë dhjetra trajtimin e hyperhidrosis, shkaqet hyperhidrosis e vërtetë janë ende të panjohura. Ndoshta, zhvillimi i biologjisë molekulare, inxhinieri gjenetike, shkencëtarët do të jetë në gjendje për të zbuluar shkaqet e mosfunksionim e qelizave të sistemit nervor. Por hyperhidrosis direkt mekanizëm kuptuar shumë mirë.

  Gjëja nerva! Më konkretisht në sistemin nervor. Dhe, që të jetë gjë mjaft i saktë i tërë në sistemin autonom nervor. Truri kontrollon trupin me anë të sistemit nervor somatike dhe autonom.

  E para siguron veprim arbitrar. Kërkuar për të ngritur dorën e tij - mendova - ngritur. Sistemi i dytë merret me vetëdije më pak interesante për biznesin. Misioni i saj - për të kontrolluar organet e brendshme dhe rregullimin e indeve të ndryshme. Ne të gjithë e përdorur për të, për shembull, se rrahje zemre ose të zvogëlojë zorrë është si "automatikisht". Në fakt ata arritën sistemin autonom nervor. Marrë sinjale nga bota e jashtme, truri përpunon ato, vlerëson situatën dhe "mëson" përmes autonome internals të sistemit nervor. U zhvillua një njeri, kështu që zemra duhet të punojë më shpejt. Moved nga kandidimi hap, dhe të ngadalshëm normën tuaj të zemrës.  Në të njëjtin ritëm të punës dhe djerse gjëndra. Një temperaturë e lartë e ambientit, atëherë gjëndra djerse duhet të reduktohet. Sweat avullohet dhe fitilin e trupit. Llogaritja e saktë dhe ndonjë veprim shtesë! Kur djersitje sistemi dështon. Impulset nga qendrat nervore ndodhin në përgjigje të stimujve që nuk janë të lidhura me temperaturë. Për shembull, ankth ose frikë.

  Për të diagnostikuar hyperhidrosis (djersitje e tepruar) të përdorura

 • Testi i mitur në sqetull të larta djersitje të përdorura për të përcaktuar kufijtë e zonës së rritur djersitje dhe dokumentimin e efektivitetit të trajtimit
 • Testi i mitur në pëllëmbët larta djersitje të përdorura për të përcaktuar kufijtë e zonës së rritur djersitje dhe dokumentojnë efikasitetin e trajtimit, një mostër e disa rëndësi në përcaktimin e fushave të efekt të pamjaftueshëm, nëse është e nevojshme, infusions të përsëritura (Botox).

  para se të planifikuar sympathectomy endoscopic kraharorit nevojshme për të kryer teste të vogla atje.
 • Informacion nga artikullin "Çfarë është gjëndra djerse dhe atë që bëjnë ata"