Çfarë është harqet e tërthor


 • Këmbët banesë, banesë shkaqet këmbët
 • Trajtimi dhe parandalimi i këmbët e sheshtë

 • Për shumë gra miell dënim veten për bukuri.
  Por çdo durim, siç e dini, vjen në një fund. Cilat janë atje Heels
  dhe pompa nëse "Eshtrat" ​​bulges shëmtuar, duke e bërë këmbë e gjerë
  dhe, fjalë për fjalë, nuk do të marrë një hap. Arsye
  kjo tendosje e këmbës - harqe tërthor.


  Këmbët banesë, banesë shkaqet këmbët

  Tonë
  këmbë përbëhet nga shumë eshtra të lidhura me nyjeve dhe ligaments
  dhe tendons. Kockat në mënyrë ideale fyell (falangave të cilat janë të bashkangjitura
  këpucë me majë) duhet të vendosen në mënyrë paralele, dhe për të mbajtur

  marrëdhëniet e tyre në atë pozitë. Në praktikë, më shpesh kockat larg
  llak është e lejuar vetëm deri në një pikë.

  Kur
  Kockat metatarsal dallim shumë, është si vijon: së pari,
  kockave plyusnevaya, e cila është bashkangjitur gishtit fort
  devijon nga pjesa tjetër dhe muskujt këmbë tërheq të rishpërndahen.
  Tendons, të mbajtur së bashku, pas metatarsal refuzimin
  kockave ndryshon drejtim dhe fillon të tërheq gishtin e tij jashtë. Një i tillë
  Mjekët devijim thumb quajtur hallux valgus. Si rezultat i kësaj,
  zhvendosur jashtë fryrë në kokë dhe metatarsal kockat. Që këpucë
  ballafaquar vazhdimisht me këtë vend, nuk është rubbed, atëherë


  i përbashkët i përflakur. Si rezultat, zhvillimin e kockave dhe kërc
  përhapja, e cila është quajtur gjerësisht "kockat".


  Vetëm tërthor banesë për shkak të një dobësie trashëguar
  muskujt dhe ligaments. Për më tepër, trashëgimia është nëpërmjet linjës femërore.
  Në burra, ky lloj i shputë e rrafshët më pak e zhvilluar - kryesisht
  si pasojë e lëndimit. Vlera gratë dhe burrat e sëmurë - 8: 2.
  Rasti acaruar "në këmbë" punë (gjatë ditës është e ngarkimit
  në forefoot), këpucë të pakëndshme.


  Trajtimi dhe parandalimi i këmbët e sheshtë

  Shumë
  shpresoj për insoles chudodiynist, që rishpërndan

  ngarkesës në këmbë. Megjithatë, mungesa e insoles se ai vetëm
  lehtëson simptomat pa eliminuar shkakun. Si për të forcuar
  muskujt?


  Në rastin e banesës gjatësor (kur nuk ka këmbë
  hark të pjerrët dhe këmbët i lodhur shpejt) rezultati i arritur konsolidim
  muskujt e këmbë dhe këmbë duke përdorur gjimnastikë ulëta. Për fat të keq, kryq
  Situata shputë e rrafshët është e ndryshme. Muskujt Managed përgjegjës për zhvillimin
  sëmundje, shumë pak. Megjithatë forcojë ushtrimin dobishme. Nëse
  kombinojnë ushtrime për këmbët (këmbë kthehet majtas, djathtas, lart, poshtë,
  lëvizje rrethore) me vaske përditshme të ngrohtë dhe masazh këmbë,

  rritja arbitrare "eshtra" mund të jetë një pauzë të gjatë.

  Popullor
  dhe kjo recetë: Aplikoni "kyçin e këmbës" në zgjidhjen 10 për qind
  jod. Me të vërtetë ndihmon në lehtësimin inflamacion dhe në këtë mënyrë
  ndalon rritjen e kërc. Për të mos përdoren më shumë
  koncentruar zgjidhje të jodit, ose ju mund të merrni djegur lëkurën. Njëlloj
  i referohet compress me uthull - për fat të keq askund
  mirë ata janë të dhënë.

  Sot vjen një shumë të ointments,
  lehtësimin inflamacion të përbashkët dhe për të përmirësuar ushqimin e indeve. Por më mirë
  në qoftë se krem ​​do të vini specialist ortopedik.

  Në të dy format
  banesë e dobishme që të veshin këpucë takë të ulët (deri në katër

  centimetra). Gjatë ditës, rekomandohet edhe për të ndryshuar këpucë.
  Qëndruar në çizme punës të pakëndshme dhe të dëmshme. Gjithmonë të mbajë
  i përshtatshëm për të zëvendësuar këpucët "breathable".

  Nëse e kërc, narossheho
  për kokë kockave metatarsal, kocka bëhet një "kockë", tha
  vetë dhimbje konstante. Nuk ka pasur asgjë, por operacionet nuk do të ndihmojë.

  Kirurgët
  gjatë udhëhequr kërkimin për metodat për të korrigjuar këmbë. Sot ata janë të paktën
  treqind. Thelbi i teknologjisë më të zakonshme si vijon: Kirurg
  "Perekroyuye" Gjithë perparme - heq kërc rezultat
  në krye të kockave metatarsal, kockave aligns veten, forcon

  pjezë kështu që thumb mbajtur në sjellje të drejtë.
  Pozicioni i saktë është i fiksuar brenda kockat e speciale këmbë
  kasetë poliestër. Operacioni është komplekse dhe kërkon më tej
  rehabilitimin afatgjatë. Megjithatë, efektiviteti i trajtimit të tilla "eshtra"
  shumë i lartë dhe rreziku i shëmtuar korrente pothuajse mungon.

  Informacion nga artikullin "Cross-banesë".