Çfarë është një gotë e madhe


 • Rózsa
 • Simptomat dhe fytyrat e rrjedhës
 • Fytyrat Trajtimi

 • Rózsa

  Lëkurë erizipelë ose turi - një sëmundje e përgjithshme akute infektive
  me simptomat e inflamacionit të lëkurës kufizuar. Sëmundje ka tendencë për rikthim, dmth
  të ri-ndodhin.

  Agjent shkaktar i sëmundjes - Streptokoku hemolitike, sëmundje më pak të shkaktuara
  staphylococci. Burimi i infeksionit është një person apo automjet i sëmurë Streptokoku.

  Iniciator merr nëpër scrapes trashë të lëkurës, skuqje pelenë, abrasions, scratches,
  scratches, të çara, zonat e lezioneve fungale si dhe përmes abuzimit delikate
  integriteti i saj. Shpesh agjent toleruar nga pacienti ne prani te

  atë të një tjetër sëmundje streptokokut. Sëmundja ndodh vetëm në më të ulët
  Rezistenca trup nën ndikimin e ndonjë faktorëve negative.
  Erizipelë shpesh gratë e sëmurë dhe të moshuarit.

  Kthime mbrapa rose 'zakonisht ndodhin në të njëjtin vend. Kjo për praninë
  çrregullime kronike të daljeve limfatik dhe zhvillimit në këtë fushë të lëkurës
  rritur ndjeshmërinë ndaj patogjen ose ruajtjen atë atje si "gjumë"
  kusht.
  Fytyrat Përsëritje kontribuar në trajtim të pamjaftueshëm dhe të pahijshme.
  Rikthim zakonisht ndodh pa lëndime kaluar.

  Imuniteti pas fytyrat lindin. Në të kundërtën, mund të zhvillohet hypersensitivity


  për Streptococcus.

  Në mënyrë tipike, streptokoket infeksion ekspozuar dëme të lëkurës. Në
  disa raste atje pa shkatërruar integritetin e mbulon.
  Germs merrni në lëkurën e njerëzve të cilët janë burim i mikrobeve piogjen
  ose depërtojnë mënyra të ndryshme (me gjak, të frymëmarrjes, duke përdorur
  kontakt) i qendrave te trupit tyre. Në të gjitha rastet, një parakusht
  për ndodhjen e sëmundjes është prania e predispozicion për të.

  Ndikimi i patogjen shfaqet në Roger ndryshimet lokale dhe të përgjithshme
  në trup. Procesi inflamacion të lëkurës Lokale shoqërohet me skuqje

  dhe ënjtje të lëkurës të prekur dhe indit nënlëkuror. Në proçesin patologjike
  gjithashtu i përfshirë limfatike (lymphangitis), arterial (arterit) dhe venoz
  (Phlebitis) enët. Efekti i përgjithshëm i infeksionit streptokoksike në Roger duket
  ethe, dehje, lezionet toksike të organeve të brendshme. Aplikoni
  limfatik dhe enët e gjakut streptokoket nën kushte të caktuara
  mund të shkaktojë komplikime septike mesme.


  Simptomat dhe fytyrat e rrjedhës

  Simptomat dhe mbi: Periudha e inkubacionit zgjat nga disa orë
  2-3 ditë. Zakonisht turi fillon akute, temperatura e trupit rritet me shpejtësi
  në 39-40 C, nuk është një dobësi, dobësi, dhimbje të muskujve të trungut dhe gjymtyrë,

  dhimbje koke, vjellje dhe ndonjëherë të vjella.


  Në zonën e prekur të lëkurës së pari të shfaqet vetëm kruarje, djegie ndjesi.
  Pas 10-24 orë të fillimit të sëmundjes ka dhimbje, flashes nxehtë, atëherë kuqe
  vend që shpejt, brenda disa orëve nga rritja periferik
  rrit në madhësi. Prekur rozë të lëkurës apo të kuqe të ndritshme
  ngjyra është i qartë, por skajet jo të rregullta si "flakë" në rritje pak.
  Me humbjen e moshës, buzët, organet gjenitale, gishtat vërejtur edemë.
  Lëkurës në zonën e inflamacionit të tensionuar, të nxehtë dhe të ashpër të dhimbshme kur preku.

  Erizipelë lëkurës shpesh ndodh në fytyrë, në buzë nazale

  vrima, folds nasolabial, përsëri e hundës, në njërën apo të dy faqet në formën
  flutur në qoshet e gojës dhe kanalit të veshit, si dhe pjesa flokë
  kokë. Disi më rrallë ndodh në këmbë, më rrallë - në fusha të tjera.

  Formimi i flluska të vogla dhe të mëdha të mbushura me transparente, purulent
  apo përmbajtje të gjakut. Zakonisht flluska ia plas, lëngun streaming Ngushtim
  në kore. Pas crusts refuzimi shihet lëkurën të rinj delikate. Kohëzgjatja e etheve
  Periudha varion nga 2 deri 10 ditë, në varësi me fillim të trajtimit dhe ashpërsia e sëmundjes.
  Skin plagë vazhdon për 5-15 ditë.

  Kthime mbrapa mund të ndodhë si një trëndafil 'periudhë prej disa ditësh në 2 vjet pas mëparshme
  sëmundje.
  Me relapses shpeshta erizipelë ethe të vogël për 1-2 ditë, duke qenë
  pacienti mbetet e kënaqshme, lezione të lëkurës në Pale të veçantë
  Njollat ​​pa edemë.

  Komplikimet: mund të shkaktojë komplikime septike, abscese, abscese,
  otitis, thrombophlebitis. Në qoftë se ju shkelin limfatike (sëmundje të përsëritura
  turi) zhvillon elefantiazë, veçanërisht në gjymtyrë të ulëta.


  Fytyrat Trajtimi

  Në periudhën akute të sëmundjes, dhe në lezionet e këmbëve - gjithë
  Periudha e sëmundjes, ajo është e rekomanduar pjesën tjetër krevat.

  Në rastet e rënda,
  Sëmundjet shoqëruese (diabet, etj), mosha e vjetër,
  kthime mbrapa shpeshta të hospitalizimin sëmundjes është treguar.

  Antimicrobials emëruar (antibiotikët), më efektive
  penicilines (benzylpenicillin kripe natriumi) mund të përdoret
  zgjatura (afat-duke vepruar) përgatitjet e penicilinës - bitsillina, Retarpen,
  Ekstentsillin më mirë me injeksion intramuskular pas trajtimit benzylpenytsyllynom.
  A është droga Penicilina të destinuara për përdorim oral - Ospen-750
  shurup nëse jeni alergjik në penicilinë, e përdorur Erythromycin, Sumamed, Zimaks.


  Sulfonamides dhe tetraciklinë në trajtimin e erizipela nuk eshte e aplikueshme, si te tyre
  Streptokoket nuk janë të ndjeshëm.

  Në periudhën febrile rekomanduar pirë shumë lëngje. Droga antipiretik
  (Panadol, Tylenol Kalpol, Meksalen, Efferalgan-Upsâ) duhet të merren kur
  Temperatura e trupit 39 C dhe më lart. Treguar duke marrë një multivitamin - Pikovit,
  Supravit, VITRUM, Multi-tabs, Yunykap, Revit etj

  Procedurat lokale kur Roger nuk është i rekomanduar. Për të përmirësuar shërimin plagë (veçanërisht
  formimi i flluska) përdoret Kuriozin.

  Parandalimi. Higjienën personale, trajtimi i sëmundjeve kërpudhore
  lëkurës.

  Informacion nga artikullin "Rózsa."