Çfarë abscesi


 • Simptomat periostitis
 • Trajtimi periostitis

 • Simptomat periostitis

  Simptomat periostitis - inflamacion të periosteum e nofullës - i njohur edhe për shumë fëmijë dhe të rritur, në mishrat e gjithë tul e dhëmbëve me rrënjë ashpër të dhimbshme të vdekur ose të mbetur duket compression të ngurta, është rritur me shpejtësi. Ënjtje, duke u bërë ndërrime më të theksuara të indeve të buta të fytyrës. Në varësi të vendndodhjes së dhëmbit cik fryrë e pacientit dhe të krahut të hundës, faqe dhe qepallë më të ulët, temperatura, personi ndihet mirë me shëndet. Kjo sëmundje është e dinin quajtur gjerësisht fluksit.

  Në shumicën e rasteve, shkaku i abscesit akut është një infeksion përhapet nga kanalet rrënjë me tul të vdekur nën periosteum.

  Ai gjithashtu drejtoi një numër të madh të qelizave mbrojtëse të gjakut - qelizat e bardha të gjakut për të luftuar bakteret. Shkatërrim i leukociteve jashtë substancave në vendin e akumulimit të purulent formojnë një masë. Plehu dhe shkëputeni periosteum, duke shkaktuar inflamacion në indet përreth përgjatë enëve të gjakut. Prandaj, nuk është ind i butë ënjtje fytyrë

  Një rritje në temperaturë, dhimbje, rraskapitje - një përgjigje ndaj infeksionit. Dhe simptomat më të zakonshme të theksuara në të rriturit më të dobëta - fëmijët, të moshuarit dhe njerëzit me të dobësuar për shkak të sëmundjeve të zakonshme.

  Pas 2-3 ditësh mukoza membranës i abscesit çamçakëz bëhet më e hollë, dhimbje zvogëlohet, dhe pas ndalesa plehut.


  Së bashku me këtë vjen formimin e një shtresë mbrojtëse e indeve, kështu që pas eliminimit të vatrave inflamatore në këtë vend një kohë e gjatë mbajtur trashje e mukozës. Nëse pacienti nuk e quan te mjeku, pas një periudhe kohe mund të ketë inflamacion përsëri.

  Pra, pse në pulpë të vdekur dentare mbledh infeksion që shkakton absces? Kjo ndodh kryesisht për dy arsye.

  Arsyeja e parë: pacienti nuk telefononi mjekun dhe duke luftuar me mjekim dhimbje duke përdorur drogë. Dhe në këtë podium mendore mirëqenien. Në fakt, në masë ndan pulpë formuar është një mjedis të përsosur për organizmat e gjallë.

  Dhe ata fort shumohen këtu të ketë një efekt toksik mbi të gjithë trupin.

  Arsyeja e dytë: pacienti kthehet tek dentisti, e cila imponon në pulpë i përflakur drogës vret nervore, të tilla si arseniku, dhe pastaj mbi te mjeku nuk është. Nën ndikimin e tul arsenikut vdes dhe dhimbje ndalesa. Një tul kanal rrënjë ndan Ndërkohë, ajo fort mikroorganizmave të shumohen, dhe dhëmb bëhet burim i infeksionit në trup.

  Çfarë duhet një pacient me inflamacion të periosteum? Sigurisht, menjëherë kërkoni kujdes mjekësor dhe plotësoftë të gjitha emërimin e tij.

  Trajtimi periostitis

  Trajtimi varet mbi gjendjen e dhëmbit periostitis dhe gjendjen e përgjithshme e pacientit.

  Për të eliminuar qendrën purulent, duhet të zbulojë një absces formuar në mishrat. Por nëse dhëmb (ose rrënjë dhëmb) të fshini, pastaj hiqni dhe prerë janë bërë në të njëjtën kohë. Pacienti është i inkurajuar për të monitoruar me kujdes pastërtinë e gojës, për të shmangur overcooling ose mbinxehje, veprimtarinë intensive fizike. Nëse është e nevojshme, mjeku juaj mund të përshkruajnë barna anti-inflamator, fizioterapinë.

  Çfarë është parandalimi abscesi? Vetëm në kohën e duhur dhe deri në fund të stomatologjisë provuar. Dhe për të parandaluar zhvillimin e kariesit dentar (shkatërrimin e vështirë ind) dhe pulpitis (inflamacion i tul) është shumë e thjeshtë.

  Quite rregullisht vizitoni dentistin dhe të bëjë kujdes të duhur të dhëmbëve dhe zgavrën me gojë.

  Informacion nga artikullin "Peryostyt."