Çfarë është periodontitis


 • Çfarë është periodontitis akute
 • Çfarë është fibrotike kronik
  periodontitis
 • Çfarë është periodontitis kronike granulating
 • Çfarë është periodontitis kronike granulomatoze

 • Nëse jo menjëherë të trajtojnë sëmundjet e zgavrën me gojë, duke përfshirë
  duke përfshirë prishjen e dhëmbëve,
  pastaj infeksioni penetron thellë dhe shtrihet në
  indeve përreth. Çfarë është periodontitis dhe pse ajo mund të jetë.
  Periodontitis - një inflamacion i lidhjeve, mbajnë dhëmbin në e saj
  qelizë (periodontale). Periodontitis ndodh kur karies kur infeksion
  hyn nëpër dhëmb kanalit rrënjë
  nga tul përflakur (ind i butë e dhëmbit). Pastaj
  periodontitis është një nelechennoho ndërlikim ose nedolikovanoho

  kleri.
  Infeksioni mund të merrni përflakur dhe zubodesnevoho
  xhep. Xhepi Zubodesnevoy ndodh në rastet kur është në mes dhëmbëve
  dhe
  çamçakëz depozituar gurit, duke shkaktuar inflamacion në mishrat.

  Periodontitis mund të ndodhin pas traumës: një goditje e papritur,
  fytyrë, bien. Trauma mund të shkaktojë vdekjen e tul e dhëmbit, e cila
  infektuar dhe infeksion nga ana e tij shkon në periodontium. Lëndimi mund
  të jetë kronik (mbiçmuara mbushjet, kurora, ura, zakon të përhershme
  kafshoj fije dentare).

  Ndonjëherë periodontitis ndodh nga ekspozimi ndaj kimike
  Substancat e përdorura në stomatologji, të tilla si arseniku


  agjentët, droga të forta sanitization përdorur në
  përpunimit rrënjët e materialeve dhëmb mbushjes.

  Periodontitis mund të ndodhë akute ose kronike, kur
  Periudhat e inflamacionit akut ndryshimit të qetë. Periodontitis kronike në e saj e
  kthehet ndarë në fibrotike, granulating dhe granulomatoz.


  Çfarë është periodontitis akute


  Periodontitis akute
  mund të kufizohet në xhepat e të vogla të inflamacionit ose përhapje të
  të gjithë përreth indeve dhëmb. Ajo fillon papritmas, ka një dhëmb i fortë
  dhimbje dhe nëse qelbëzim, ajo mund
  vuajnë gjendjen e përgjithshme (ethe, rrit temperaturën e trupit) do të rritet dhëmb

  dhimbje. Koha nuk është trajtuar periodontitis akute shtrihet më larg për të kockave nofulla ose mund të shkoni
  kronik.

  Në trajtimin e periodontitis akute kryer trajtim të veçantë kanal rrënjë dhëmbi
  (Zgjerimi largimin e tij të dezinfektimit indeve të vdekur), atëherë
  nënshkrimin kryhet. Ndonjëherë
  Trajtimi i përgjithshëm i emëruar (antibiotikët dhe droga të tjera), dhe
  si fizioterapi.


  Çfarë është fibrotike kronik
  periodontitis

  Në kronike
  periodontitis fibroze në
  Periodontale rritje indeve fijor lidhës, me zona të vogla të inflamacionit. Sëmundja shpesh
  shkon pa u vënë re për pacientin, me shenjën e tij të vetëm mund

  një ngjyrë ndryshim dhëmb.

  Periodontitis kronike trajtohet faza fibrotike. I parë
  Qasje e hapur për kanalin rrënjë e dhëmbit janë larguar prej saj
  Produkte proces inflamator obezzarazhyvayuschymy do të thotë. Pastaj
  imponuar një vulë të përkohshme me medikamente anti-inflamatore.
  Pasi inflamator
  Procesi i heshtur, dhëmbi është mbyllur. Ndonjëherë heqja e inflamator
  fenomene në
  Periodontale përdorur fizioterapinë.


  Çfarë është periodontitis kronike granulating

  Kronike granulating periodontitis - një hap këmbët në sfond
  inflamacion i indeve lidhës që rrethon rrënjë
  dhëmb dhe presioni i ngjitur në majë të saj. Ind lidhës mund

  mbin në
  kanali i dhëmbit nën periosteum, formimin e kursit (fistula). Dhimbje në dhëmb duket
  vetëm
  në nakusyvanii dhe nganjëherë e hap
  Sigurisht Svischevoyi. Në dhëmbë ndjeshëm skuqje, ënjtje dhe
  sëmundshmëri
  i qartë.

  Trajtimi: Largimi i kanalit rrënjë e dhëmbit dhe trajtimi i saj special dhe nënshkrimin (kanal
  dhe zgavër). Në raste të avancuara larg rrënjën prekur dhëmbëve multi dhe
  rrënjë e mbetur përdoret në
  pajisje prostetike.


  Çfarë është periodontitis kronike granulomatoze

  Periodontitis kronike granulomatoze në vend
  inflamacion i indeve lidhës rritet rreth të cilit formuar kapsulë

  (Granuloma), i cili mund të jetë i thjeshtë ose kompleks (gjithë fijet pershkues epiteliale). Nëse dhëmbët
  trajtohen, granuloma mund të shkojnë në
  kist. Të ardhurat simptomat e tilla periodontitis, por ndonjëherë kur
  Duke klikuar në dhëmb dhemb duket
  dhimbje. Granuloma mund të ndodhë në
  karyoznom ose dhëmb mbyllur dhe të jenë mall pa zot në x-ray.

  Ne trajtimin e periodontitis kronik granulomatoz
  zgavër i kalbur trajtohen paraprakisht të vendosur duke hequr vulën, atëherë hiqni tul, duke përfshirë kanalet rrënjë me
  dhëmb proceset channel dhe vulosur. Në mungesë të një rezultat pozitiv
  hequr dhëmb.

  Në periodontitis akut ose një rëndim të kronike
  periodontitis nevojë:

 • bëjnë të shpeshta
  zgjidhje të ngrohtë shpëlarje e sode buke (1/2 lugë për gotë me ujë);
 • të marrë në drogë analgjezik
  (Analgin);
 • kërkoj emergjencë
  dentist.
 • Informacion nga neni "periodontitis".