Cilat janë simptomat e trajtimit të perikardit dhe


 • A e dini zemrën e tij
 • Çfarë është perikardit

 • A e dini zemrën e tij
  Ne fillojmë diskutimin tonë të fjalëve perikardit, që i përkasin Apollo Mike: "Për të njohurive të babëzitur, besim koprac, ju e kuptoni syluyetsya duke qenë anatomiruete kompani. - A l zemra di tuaj? ". Në të vërtetë, nuk e dimë zemrën e tij?
  Muret e zemrës përbëhet nga tre shtresa. Brendshme shtresë - endocardium, shtresa e mesme - myocardium dhe shtresa e jashtme - epicardium.

  Epicardium mbulon sipërfaqen e jashtme të zemrës dhe të zemrës e segmenteve vijim te aortën, trungu pulmonar dhe venat zgavërt. Kjo është e formuar nga një shtresë e llojeve të qelizave epiteliale dhe është fletë brendshme membrane zemrës serumi.

  Okoloserdechnaya Bag - cipë e zemrës - gjithashtu ka një fletë të jashtëm.
  Midis shtresa e brendshme e cipë e zemrës (epicardium) dhe fletë e saj të jashtme është një zgavër çarë-like permbajtur lëngu serumi (2-50 ml). Kjo ndihmon për të reduktuar fërkime në mes të fletëve në rrahje zemre.

  Kështu, cipë e zemrës është projektuar për të mbështetur presionin e indeve, performancën në drejtim të një lloj rrëshqitje rol mbështetës për zemrën, parandalimin e tepruar shtrihen e trupit, duke kufizuar lëvizshmërinë e tij.
  Çfarë është perikardit

  Perikardit - inflamacionit akut ose kronik i cipë e zemrës. Ka thatë (ngjitës, duke përfshirë Constrictive - compressing) dhe vypotnoy (exudative) perikardit.
  Shkaqet e perikardit mund të jenë të infeksionit (viruset, bakteret, Mycobacterium tuberculosis, kërpudhave, protozoare, rickettsiae), ethe reumatike, artrit reumatoid, lupus sistemik lupus, infarkt miokardi, uremia, traumat (duke përfshirë operimin, rrezatim), tumor avitaminosis C dhe B1 .
  Mekanizmi i perikardit është shpesh alergjik ose autoimune.

  Simptomat dhe rrjedhës përcaktohet nga sëmundje themelor dhe natyrën e lëngjeve në cipë e zemrës, sasia (e thatë ose exudative) dhe shkalla e akumulimit të lëngjeve.
  Fillimisht, pacientët ankohen për gjendje e sëmurë, ethe, dhimbje gjoksi ose një zemër, shpesh e lidhur me fazat e frymëmarrjes (të intensifikuar në frymëzim), ndonjëherë dhimbje ngjan angina shpesh dëgjoni zhurmë rreth zemrës fërkimit (kjo është rezultat i faktit asaj lë fibrion rreth zemrës është depozituar).  Shfaqja e lëngjeve (rrjedhje) në zgavrën rreth zemrës është i shoqëruar me zhdukjen e dhimbjes dhe zhurma rreth zemrës së fërkimit, ka dyspnea, cianozë, venat e fryrë qafën janë trazirat ritëm ndryshme (dridhje, vibrim atriale).
  Me rritjen e shpejtë të lëngjeve mund të zhvillojë tamponade kardiak me cianozë të rëndë, rrit norma e zemrës, shortness fryma sulmeve të dhimbshme, ndonjëherë humbje të vetëdijes. Gradualisht rrit problemet e qarkullimit të gjakut - të shfaqet edemë, ascites, mëlçisë në rritje. Për rrjedhje të madhe shpërthen Rajoni atriale dhe hapësirat ndër brinjëve janë zbutur.

  Kur perikardit ngjitës rezultojnë fusion fletëpalosje rreth zemrës komplikuar zemrën.


  Kur kohëzgjatja e zgjatur e perikardit mund të jetë një depozitimin e kripërave të kalciumit (të zemrës e blinduar).

  Kur simptomat e tilla duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun.

  Informacion nga artikullin "The cipë e zemrës dhe rreth zemrës."